Image default
Aparaty cyfrowe

Samsung rozszerza fotograficzne portfolio – czas na NX30

nx30-and-16-50mm-1 - 90sekund
Samsung NX30

Samsung nie próżnuje i nie odpuszcza segmentu aparatów cyfrowych i bezlusterkowców. O Galaxy Camera 2 mogliście przeczytać tutaj. Tym razem jednak mamy do czynienia z modelem serii NX, a ta wielokrotnie była nagradzana przez branżę, tym razem poszerza się o nowego członka – model NX30. Premiera najnowszego dziecka Samsunga odbędzie się w Las Vegas na targach CES (7-10 stycznia 2014 r.) i będzie z pewnością jedną z najgorętszych premier.

Czytając doniesienia prasowe stwierdzam, że będziemy mieli do czynienia z naprawdę ciekawym aparatem, szczególnie, że jego parametry robią wrażenie. Wszystko wskazuje, że Samsung tym razem dostarczy nową “zabawkę” dla bardziej zaawansowanych fotografów. Czy tak będzie, mam nadzieję się o tym przekonać wkrótce. Co wiemy już teraz?

nx30-and-16-50mm-1 - 90sekund
Samsung NX30

Według zapewnień Samsunga NX30 ma cechować się zdjęciami o wysokiej jakości. Odpowiedzialny ma za to być sensor APS-C CMOS o rozdzielczości 20,3 MP. Dzięki temu zdjęcia mają być perfekcyjne pod kątem szczegółów i oddania kolorów. Po testach NX300, przy którym również byłem miło zaskoczonym oddaniem tych aspektów, jestem w stanie uwierzyć w takie obietnice. Coś co wygląda niezwykle obiecująco, to bardzo krótki czas otwarcia migawki, który ma wynosić 1/8000 sekundy, a także tryb zdjęć seryjnych (9 klatek na sekundę). Dzięki temu z pewnością uda nam się uchwycić wiele cennych chwil. Oczywiście podobnie jak w NX300 w NX30 znajdzie się ekran, który będzie dotykowym panelem wyposażonym w wyświetlacz AMOLED o przekątnej 3 cali. Dodatkowo będziemy mogli odchylić go pod różnymi kątami. Ciekawostką będzie wizjer EVF z czujnikiem zbliżeniowym, który również posiadać będzie możliwość odchylenia i dostosowania go do naszych potrzeb – nawet do 80 stopni.

nx30-and-16-50mm - 90sekund
Samsung NX30) – odchylenie ekranu – 90sekund

Nowością i pewną innowacją jest bezpośrednie połączenie aparatu do wirtualnego dysku – Dropbox, a także z serwisem Flickr. Dzięki temu NX30 jest pierwszym aparatem z takimi możliwościami. Niestety, usługi będą ograniczone dla wybranych regionów. Miejmy nadzieje, że wśród szczęśliwców znajdzie się Polska.

Do dyspozycji będziemy mieli dwa obiektywy z serii NX. Jeden z nich, bardziej podstawowy, nie wyróżnia się niczym szczególnym, natomiast warto zwrócić uwagę na drugi z nich. Oznaczony przez Samsunga literką “S” co oznacza klasę premium. I rzeczywiście przypatrując się jego parametrom, “szkło” da nam sporo możliwości. Ogniskowa 16-50mm, dająca 3 krotny zoom. Duża jasność przesłony F2-2.8 z pewnością pozwoli na wykonanie wielu profesjonalnych zdjęć. Oczywiście będzie można również dołączyć inne obiektywy, jeśli tylko będą pasować do NX30.

16-50mm-f2-2-8-s-ed-ois-lens - 90sekund
Obiektyw16-50mm-f2-2-8

Oczywiście będziemy mieli również możliwość przesyłania zdjęć na inne urządzenia na wiele sposobów np NFC czy WiFi, co jest z pewnością standardem w tej klasie urządzeń. Są to bardzo dobre rozwiązania i ciekaw jestem czy Samsung dokonał większych usprawnień w tej kwestii.

Aparat ma również możliwość kręcenia filmów FULL HD, a dodatkowo wyposażony zostanie w wejście na mikrofon, co pozwoli jeszcze bardziej podnieść jakość nagrywanych filmów.

Jak widać, nowych, jak ich znanych już funkcji co nie miara, czy ta konfiguracja pokaże pazura i zachwyci rynek? Czekam z niecierpliwością na moment kiedy będę mógł przetestować aparat Samsunga i przekonać się o tym na własnej skórze, gdyż zapowiada się naprawdę mocna premiera.
Cena póki co nieznana.

Źródło, foto: Materiały prasowe Samsung