Image default
Drony

Poczuj się jak John Rambo i zapoluj na drona

Na łamach bloga pisałem wielokrotnie o metodach zwalczania wrogich dronów. Był karabin niczym z filmów science fiction, było też o metodach japońskiej policji oraz kontrowersyjny – w moim odczuciu – sposób, który opierał się na wytresowanych orłach. Jak widzisz pomysłów na obronę przed innym dronami jest sporo, ale każda z powyższych metod moim zdaniem wymięka patrząc na tę bazookę. Oł yeah!

Nie da się ukryć, że wygląda to naprawdę “kozacko” i karabin, o którym wspominałem w pierwszym akapicie wygląda przy tym jak zabawka. Wyrzutnia firmy SkyWall prezentuje się niezwykle poważnie i tak też działa. Skutecznie, precyzyjnie likwidując wroga. Metoda działania jest bardzo prosta – operator, który obsługuję wyrzutnię, namierza cel, po czym wystrzeliwuje sieć, która oplątuje drona, a następnie przy pomocy spadochronu pozwala mu bezpiecznie wylądować na ziemi.

Wykorzystanie spadochronu i tym samym delikatne potraktowanie złapanego drona to zasługa, jak dodają twórcy, SkyWall100. Niwelowanie do minimum uszkodzeń, uniknięcie konsekwencji prawnych, bo copter nie zostanie przecież uszkodzony, a także wysoka skuteczność – tym legitymuje się to rozwiązanie. Nie każdy dron musi oznaczać bowiem terrorystyczne zagrożenie. Jak wiadomo, może zdarzyć się, że ktoś przypadkiem lub z niewiedzy może naruszyć przestrzeń powietrzną taką, jak np. tereny lotniska. Zasięg wyrzutni wynosi 100 metrów i nie robi on może takiego wrażenia, jak Dron Defender, gdzie przypomnę za jego pomocą można było uziemić drona nawet z 400 metrów. Nie zmienia to jednak faktu, że sposób usidlania copterów zaprezentowany przez firmę OpenWorks, jest zdecydowanie bardziej efektowny.

Za każdym razem, gdy piszę o metodach zwalczania niechcianych/wrogich dronów zastanawiam się, co jeszcze można wymyślić i tym razem ciężko będzie przebić pomysł OpenWorks. SkyWall100 nie tylko wygląda efekciarsko, ale jak widać na filmie – jest naprawdę skuteczny, a do tego całkiem delikatny dla swoich przeciwników. ;)

Żeby było jeszcze ciekawiej, twórcy zapowiadają również dwie kolejne odmiany swoich wyrzutni. Modele SkyWall 200 oraz SkyWall 300 to ulepszone wersje, które będą strzelały z specjalnego statywu, albo… będę funkcjonować jako wieżyczka z samochodu. :D

Źródło, foto: techcrunch, openworks