Pierwsza taka akcja w Polsce, na tak wielką skalę. W 300 autobusach i 130 tramwajach komunikacji miejskiej, ruszył dzisiaj w Poznaniu bezpłatny dostęp do Internetu dla pasażerów, którzy się nimi przemieszczają. Wprawdzie nie są to wszystkie pojazdy, ale kolejna pula będzie odpowiednio dostosowywana i uruchamiana w najbliższym czasie. Wszystkie pojazdy, które udostępniają sieć, są specjalnie oznaczone, więc wsiadając do takiego środka lokomocji będziemy wiedzieć, czy spędzimy trochę czasu w podróży z darmowym dostępem do Internetu.
Jak podają serwis epoznan.pl oraz INEA – poznański operator internetowy – na swoich stronach internetowych, koszty budowy infrastruktury wzięła na siebie w całości INEA. Internet jest udostępniany po sieci Wi-Fi, a zasilany technologią mobilną. Provider ma zresztą rozsiane po całym mieście już ok. 500 hotspotów, a dodatkowo jego abonenci mogą z nich korzystać także poza środkami miejskiego transportu. Na pytania związane z całą akcją udzieliła mi odpowiedzi pani Kinga Podraza-Myszkowska – Rzecznik INEA:
Michał Brożyński 90sekund.pl (MB): Kto był inicjatorem przedsięwzięcia?
Kinga Podraza-Myszkowska (KPM): INEA ;) największy w Wielkopolsce alternatywny operator telekomunikacyjny. Projekt jest unikatowy w swojej skali.
MB: Czy Internet działający w autobusach i tramwajach w Poznaniu jest ograniczony jakimiś limitami?
KPM:Rozwiązanie działa w oparciu o technologię mobilną, w pojazdach jest dystrybuowane przy wykorzystaniu wifi. Sky is the limit ;)
MB: Jakie trzeba spełnić warunki, żeby się z nim połączyć?
KPM: Dla wszystkich użytkowników Internet jest dostępny przez 15 minut bez żadnych opłat każdego dnia. Dla ponad 100 tys. Abonentów Internetu INEA dostęp do hotspotów jest bezpłatny non-stop.
[AKTUALIZACJA] KPM: 15 minut każdej doby, więc jeśli w jednym pojeździe się wykorzysta, to w drugim konieczny już dostęp płatny lub trzeba zostać Abonentem Internetu INEA – stacjonarnego lub mobilnego i mieć dostęp do hotspotów za free non-stop ;)
MB: Jaka jest prędkość tego Internetu?
KPM: 512 kbps – wystarczająca do przeglądania stron.
MB: Ile kosztowało zbudowanie potrzebnej infrastruktury?
KPM: Nie udzielamy informacji o kosztach inwestycji.
MB: Czy akcja była współfinansowana np. przez miasto lub Unię Europejską?
KPM: Nie
MB: Czy jest zaplanowana jakaś kampania reklamowa promująca rozwiązanie? Jak Poznaniacy dowiedzą się o darmowym dostępie do Internetu w środkach komunikacji miejskiej?
KPM: Za pośrednictwem mediów i naszych kanałów komunikacji z Abonentami – biura obsługi, www,facebook.pl/inea, nasze kanały informacyjne w sieci INEA itd.
Szkoda, że limit wynosi zaledwie 15 minut, ale z drugiej strony ile może trwać podróż tramwajem czy autobusem? Oczywiście, jeśli ktoś jedzie na drugą stronę miasta, to na pewno to nie wystarczy, ale jeśli mamy do pokonania kilka przystanków, jest to idealne rozwiązanie do umilenia sobie czasu przeglądając sieć na smartfonie czy tablecie. Jeszcze dziś postaram się przetestować usługę! Brawo INEA, brawo MPK – świetne posunięcie!