W zeszłym tygodniu pisałem, że wrócił temat ograniczeń, które w postaci kodów CAPTCHA chce wprowadzić dostawca darmowego internetu – spółka Aero2. Ma to być bat na osoby, które nadużywają Bezpłatnego Dostępu do Internetu, pobierając bardzo duże pliki, przez co znacznie obciążają sieć, a to przyczynia się do gorszej jakości usługi u wszystkich odbiorców. Jednak pojawiło się wówczas we mnie wiele wątpliwości. Postanowiłem je rozwiać u źródła. Na pytania odpowiedziała mi p. Edyta Wiącek-Różycka – rzeczniczka Aero2.
Michał Brożyński 90sekund.pl (MB): Dlaczego Aero2 chce wprowadzić ograniczenia? Jak będzie przebiegał nowy proces ponownego łączenia się z siecią po automatycznym, regulaminowym rozłączeniu?
Edyta Wiącek-Różycka – rzeczniczka Aero2 (EWR): Aero2 planuje wdrożyć kod CAPTCHA, który będzie pomagał w skutecznym i efektywnym wywiązywaniu się z warunków wpisanych do Decyzji Rezerwacji Częstotliwości i Regulaminu Bezpłatnego Dostępu do Internetu. Zgodnie z par. 7.2 Regulaminu, każdorazowe nieprzerwane i bezpłatne połączenie z siecią Internet nie przekracza jednorazowo 60 minut licząc od momentu nawiązania takiego połączenia. Planowana zmiana wynika z rosnącego zainteresowania BDI i ma na celu ograniczenie niestandardowych działań, które wykorzystuje część Korzystających i potwierdzenia, że z BDI korzysta człowiek nie maszyna. Wiąże się to z sytuacją w której pewna grupa użytkowników wykorzystuje bardzo intensywnie BDI, co utrudnia korzystanie innym. Warto przypomnieć, że mechanizm CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart – automatyczny system do rozróżniania człowieka od komputera) jest powszechnie przyjęty i używany, w tym przez serwisy publiczne czy rządowe. Nie spotkaliśmy się z informacjami, by stosowany przez te instytucje mechanizm CAPTCHA budził zastrzeżenia co do ograniczania dostępu, czy sposobów komunikowania.
MB: Czy prawdą jest, że ten pomysł wiąże się ze zbyt dużym zainteresowaniem usługą BDI, a przez to rosną koszty jego utrzymania?
EWR: Zainteresowanie BDI (Bezpłatnym Dostępem do Internetu) jest wysokie, natomiast liczba użytkowników sieci telekomunikacyjnej Aero2 nie wpływa istotnie na koszt jej utrzymania. Wprowadzenia mechanizmu CAPTCHA ma na celu tylko zapewnienie możliwości i komfortu korzystania z BDI wszystkim zainteresowanym, którzy chcą korzystać z BDI zgodnie z jego przeznaczeniem.
MB: Ilu użytkowników korzysta z BDI w sieci Aero2?
EWR: Aero2 nie udziela szczegółowych informacji dotyczących liczby wydanych kart SIM, przy użyciu których możliwe jest korzystanie z Bezpłatnego Dostępu do Internetu. Niemniej naszym zdaniem, ten rodzaj dostępu do Internetu, cieszy się wśród Polaków sporym zainteresowaniem.
MB: Jak wielu jest użytkowników, którzy zanadto przeciążają sieć? W końcu transfer nie jest bardzo wysoki, trudno ściągać duże pliki?
EWR: Aktualnie znacząca część użytkowników BDI korzysta z automatycznego wznawiania sesji, wydłużając sobie znacząco czas sesji efektywnej i traktuje BDI jako zamiennik Internetu komercyjnego, co ma negatywny wpływ na dostępność BDI dla innych zainteresowanych naszym dostępem oraz zaburza konkurencję na rynku. Dzięki wprowadzonym zmianom, będziemy mogli zapewnić dostęp do Internetu znacznie większej liczbie użytkowników co obecnie, czyniąc tym samym BDI bardziej powszechnym, w szczególności wśród osób wykluczonych cyfrowo, nie mających innej formy dostępu do Internetu, które karty SIM BDI używają jako dostęp do wiadomości i poczty, czy przeglądania stron www.
MB: Czy wprowadzenie ograniczeń nie godzi w komfort pobierania większych materiałów, które mogą ściągać się np. 90 minut (np. duża paczka ze zdjęciami), przez co wielu klientów ucierpi z powodu nowych restrykcji?
EWR: Aero2 realizuje warunki decyzji rezerwacyjnej udzielonej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To Urząd wprowadził do warunków decyzji zasadę zrywania połączenia internetowego zgodnie z zapisem „…wprowadzi i utrzyma mechanizm zarządzania ruchem w sieci zapewniający iż: a) czas jednorazowej sesji w ramach dostępu nieodpłatnego nie będzie dłuższy niż 60 minut”. Spółka jedynie wykonuje warunki postawione przez regulatora rynku w decyzji rezerwacyjnej i nie może z nich zrezygnować lub jednostronnie ich zmieniać.
MB: Jeden z czytelników napisał, że można by problem osób, które nadużywają BDI w sposób, który opisała Pani w odpowiedzi na pytanie 4., rozwiązać w ten sposób, żeby wprowadzić limity na transfer danych, po przekroczeniu których konieczne byłoby ponowne logowanie przy pomocy kodu CAPTCHA. I to właśnie ten sposób uderzyłby w tych, którzy ściągają duże pliki, bowiem ktoś, kto tylko przegląda strony i pobiera maile nie będzie w stanie takiego limitu wykorzystać. Co spółka Aero2 myśli o takiej propozycji?
EWR: To pytanie należy skierować do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, które ustaliło warunki udostępniania BDI w decyzji rezerwacyjnej. Mam nadzieję, że powyższe uzupełnienia będą przedstawiały kompleksowe stanowisko spółki w zakresie wdrożenia mechanizmu CAPTCHA.
Cóż, wiele wskazuje na to, że nie da się tego problemu w żaden sposób przeskoczyć, ale spróbuję napisać również do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W każdym razie osobiście nie mam nic przeciwko CAPTCHA, pod warunkiem że system dba o moje bezpieczeństwo, a nie utrudnia dostęp do sieci. Od nowego roku po utracie połączenia na swoim iPadzie bez zalogowania nie otrzymam powiadomień o nowych aktywnościach w sieciach społecznościowych czy przychodzących wiadomościach e-mail, a to już niestety stawia korzystanie z usługi w obecnej formie pod znakiem zapytania… :(