6-Blue

To nowy Chromebook, który da Ci roczny dostęp do wirtualizacji Win10 i aplikacji na ten system!

WOW! Najpierw dwie ważne informacje. No dobrze – trzy. Po pierwsze – przy okazji tego Chromebooka nie jest istotny tak bardzo jego hardware, co sama właściwość funkcyjna sprzętu. Widać to chyba po raz pierwszy w historii systemu Chrome OS. Bo NComputing Chromebook CX110 nie jest najistotniejszy sam w sobie, ale jego zastosowanie i przeznaczenie do konkretnego środowiska. Po drugie – tym środowiskiem jest vSpace, czyli system wirtualizacji, który pozwala na Chromebooku odpalać aplikacje znane z Windows 10 i wcześniejszych edycji tegoż systemu. No i po trzecie – jest to przede wszystkim sprzęt dedykowany edukacji. I będąc dyrektorem którejkolwiek ze szkół, mogącym zdecydować się na zakup urządzeń z Chrome OS, postawiłbym właśnie na NComputing Chromebooka CX110.

NComputing Chromebook CX110 - fot. mat. pras.
NComputing Chromebook CX110 – fot. mat. pras.

Ale, żeby mieć już to za sobą, to tak prezentuje się pełna specyfikacja NComputing Chromebooka CX110:

System Google Chrome OS
Procesor 1.8GHz ARM Cortex-A17 Quad-Core
Pamięć operacyjna CX110: 4GB 1600 Mhz DDR3L SDRAM. Opcjonalnie dostępny również wariant drugi (CX100) z 2GB RAM 1600 MHz DDR3L SDRAM
Pamięć na dane 16 GB eMMC1
Przestrzeń w Chmurze 100GB w ramach Dysku Google na 2 lata
Ekran 11.6-cala, matowy wyświetlacz IPS LCD z rozdzielczością HD (1366x768px)
Łączność 802.11 2×2 MIMO a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Sloty i porty czytnik kart microSD, 2xUSB 2.0; 1xHDMI (Typu-A); 1xcombo 2w1 słuchawki i mikrofon
Funkcje wprowadzania danych pełnowymiarowa klawiatura z płytką dotykową wyposażoną w rozpoznawanie gestów w technologii multi-touch
Aparat 1.3 Mpx, HD (720p) Webcam
Software Klient vSpace dla Chromebooka (do pobrania z Chrome Web Store oraz jednoroczna darmowa licencja przy zakupie CX110)
Bezpieczeństwo wbudowana ochrona przed wirusami, system zabezpieczeń typu TPM1.2
Bateria 42Wh Litowo-Polimerowa; do 8,5h pracy na jednym ładowaniu
Wymiary 290x204x19.3mm
Waga 1,15kg bez ładowarki

Nie mogę oczywiście zapomnieć o cenie, która zaczyna się od 229 dol. I sądzę, że jest adekwatna do tego, co oferuje ten Chromebook, tym bardziej, że maksymalnie 8,5h pracy w rzeczywistości może być tak naprawdę sześcio- lub siedmiogodzinnym cyklem. Po drugie nie wymieniono z nazwy procesora ani jego producenta. I zastanawiam się, czy nie jest tutaj zastosowany jeden ze starszych układów Samsung Exynos? Brakuje też chociażby jednego portu USB 3.0, ale za to NComputing Chromebook ma ekran typu IPS i do tego matowy, więc zagwarantuje wysokiej jakości obraz, jak na swoje standardy.

NComputing Chromebook CX110 - fot. mat. pras.
NComputing Chromebook CX110 – fot. mat. pras.

Największą uwagę przykuwa tutaj obsługa środowiska vSpace, które otwiera drogę do pracy z systemem Windows na Chromebooku. Działa to bardzo podobnie, jak wirtualna maszyna, tyle że na zewnętrznym serwerze. I tutaj jest klucz do całej niespodzianki. Kto kupi NComputing Chromebooka CX110, ten/ta otrzyma roczną darmową licencję na korzystanie z tego rozwiązania. A komu może się to dzisiaj najbardziej na Chrome OS przydać? Oczywiście małym firmom i szkołom, bowiem wychodzenie ze środowiska Okienek nie jest dla wszystkich równie proste. Czy można wyobrazić sobie lepszą zachętę do przesiadki na system Google’a, zwłaszcza gdy szefujemy placówce lub też jednostce edukacyjnej?

NComputing Chromebook CX110 - fot. mat. pras.
NComputing Chromebook CX110 – fot. mat. pras.

Próbowałem ruszyć z vSpace for Chromebook na swoim Asus Chromebooku C200, ale niestety za każdym razem pojawia się seria błędów, tak że nawet nie mogę dodać samej wtyczki ze Sklepu Chrome Web Store. A szkoda, bo zjada mnie ciekawość, jak to wygląda w praktyce. W opisie widnieje komunikat, że rozwiązanie jest kompatybilne z moim Chromebookiem, więc może to wina wersji developerskiej systemu? Chociaż nie bardzo wiem, gdzie miałby tkwić powód, bowiem spotykam się z tym po raz pierwszy.

NComputing Chromebook CX110 - fot. mat. pras.
NComputing Chromebook CX110 – fot. mat. pras.

Oczywiście w normalnych warunkach praca z vSpace for Chromebook jest płatna. Licencja jednostanowiskowa aktywna dla środowiska Windows, jak i Chrome OS kosztuje 50 dol. na rok. Można nabyć maksymalnie dwudziestopięciostanowiskową, ale to już wydatek 1250 dol. I chyba jedynie to może blokować władze uczelni czy szkół oraz włodarzy firm, przed wchodzeniem w to środowisko. Niemniej – kuszące i zachęcające, tym bardziej, że 2GB RAM mają być minimalnymi wymaganiami do pracy z/w vSpace for  Chromebook.