Image default
Google

Timelapse Ziemi wygląda wspaniale, ale skłania jednocześnie do refleksji

Uwielbiam takie prezentacje, timelapsy i porównania. Szczególnie, gdy dotyczą one znanego mi obszaru, co pozwala zobaczyć, jak zmieniał się na przestrzeni czasu. Staram się czasami wykonywać zdjęcia będąc w tym samym miejscu, co pozwala spojrzeć na nie z perspektywy upływających miesięcy czy nawet lat. Mam szczególnie jedno takie miejsce i muszę przyznać, że wygląda to naprawdę nieźle. Móc jednak zobaczyć, jak zmieniała się Ziemia i to w okresie ostatnich 32 lat to już nie lada gratka.

Oczywiście umożliwia nam to nie kto inny, jak Google. Na stronie Earthengine, możesz sprawdzić jak dany obszar zmienił się od roku 1984 do czasów aktualnych. Ukazane jest to za pomocą filmu poklatkowego i przyznam, że wiele materiałów – aktualnie jest ich około 30 – zaskoczyło mnie. Czasami zmiany są naprawdę ogromne. Chociażby Dubaj. Tutaj akurat, można było przewidzieć, że upływ czasu przyniesie spory progres, ale dopiero podczas oglądania filmu można zobaczyć, jak diametralnie zmienił się ten teren.

Sama prezentacja nie działa idealnie płynnie – przynajmniej u mnie – dlatego zachęcam do wizyty na YouTube, gdzie zamieszono wszystkie filmiki. Tam na spokojnie można jeszcze raz obejrzeć wszystkie timelapse’y. Wracając jednak na chwilę do samej prezentacji i mapy. Złożyło się na nią 5 milionów zdjęć, wykonanych przez satelity, co daje zawrotną ilość danych – 4 terapiksele!

Szkoda, że szczegółowo nie można zobaczyć np. Polski. Jestem bardzo ciekawy, jak zmieniła się najbliższa okolica, w której mieszkam. Mam nadzieję, że wkrótce taka możliwość będzie dostępna.

Przyznam, że wygląda to fascynująco, ale i też słania do refleksji. Wiele zmian nie zawsze idzie w zgodzie z naturą, a niszczycielska ręka człowieka niestety ma wpływ na wiele rzeczy, niekoniecznie związanych z ochroną środowiska. Takie prezentacje doskonale pokazują, jaką zagładę szykujemy sobie sami. Z jednej strony to fascynujące, a z drugiej nie tyle niebezpieczne, co smutne…

Źródło, foto: Google