Tak zabezpieczysz dwuetapowo Chmurę w Google | 90sekund.pl - CZAS NA TECHNOLOGIE

Tak zabezpieczysz dwuetapowo Chmurę w Google

Po ostatnich wyciekach danych z iCloud oraz Dropboxa postanowiliśmy sprawdzić, jak to jest z tą weryfikacją dwuetapową. W kilku krokach pokazujemy, jak się odpowiednio zabezpieczyć przed utratą danych. Zachęcamy do przeprowadzenia podobnej procedury w ramach własnych kont. W tym wpisie pokazujemy, jak zabezpieczyć Chmurę Google!

Gmail i Google Drive

1. Aktywację można rozpocząć na kilka sposobów, ja proponuję wejść na TĘ STRONĘ. Jeżeli jesteście zalogowani ujrzycie taki obrazek:

1-gmail-glowna-strona-90sekund

2. Następnie Google poprosi Was jeszcze raz o wpisanie hasła.

2-gmail-ponowna-weryfikacja-90sekund

3. Kolejnym krokiem będzie podanie nr telefonu oraz sposobu, w jaki chcemy otrzymywać kody dostępu – SMS lub powiadomienia głosowe. Po podaniu numeru, podświetli się opcja „wyślij kod” i otrzymamy go na swoim telefonie.

3-gmail-podanie-numeru-90sekund

4. W tym momencie przychodzi do Was SMS lub otrzymujecie powiadomienie głosowe, a w przeglądarce pojawia się prośba o potwierdzenie.

4-gmail-weryfikacja-kodu-90sekund

5. Jeżeli nie chcecie za każdym razem otrzymywać powiadomień, na przykład podczas korzystania z komputera domowego, możecie dodać zaufane urządzenie do listy i zalogować się standardowo poprzez zwykłą weryfikację loginu i hasła.

5-gmail-zaufany-komputer-90sekund

6. I tak oto dobrnęliśmy do szczęśliwego końca – musicie jedynie włączyć aktywację i gotowe!

6-gmail-ostateczne-potwierdzenie-90sekund

7. No dobra, prawie, bowiem Google poprosi Was jeszcze o ponowne powiązanie konta z aplikacjami mobilnymi. Możecie to zrobić od razu, albo odłożyć na później.

7-gmail-ponowne-powiazanie-aplikacji-90sekund

8. Po zakończeniu jesteście od razu w panelu ustawień, gdzie możecie edytować wszystkie elementy, które były ustalone wcześniej, czyli numer, formę kodów etc. Od razu w prawym górnym rogu widnieje też opcja wyłączenia.

8-gmail-panel-ustawien-90sekund

9. Wiadomo, nie po to się włącza pewne usługi, by od razu z nich rezygnować. Jak zatem wejść w ustawienia podwójnej weryfikacji z poziomu konta? Możecie albo skorzystać z maila, którego dostaniecie od Google, albo kliknąć na Waszego awatara (lub w moim przypadku – symbol głowy) i stamtąd wybrać opcję prywatność.

9-gmail-prywatnosc-90sekund

10. Następnie z opcji, które Wam się wyświetlą, klikamy w weryfikację dwuetapową, w akapicie Narzędzia i informacje, a ściślej na: „Zobacz, jak skonfigurować weryfikację dwuetapową.”.

10-gmail-prywatnosc-warunki-90sekund

11. Tutaj najprościej zaznaczyć „pierwsze kroki”. Tak, wiem, że one dopiero co za nami, ale naprawdę najłatwiej wejść właśnie w ten sposób.

11-gmail-wylaczanie-weryfikacji-90sekund

Następnie Google poprosi Was o ponowne zalogowanie i Waszym oczom ukaże się ten sam panel, co w kroku 8. i stamtąd będziecie mieli możliwość wyłączenia usługi. OK – w przypadku Google teraz to już naprawdę koniec ;). Myślę, że w miarę bezboleśnie, a o ile bardziej Wasze dane są teraz chronione!