No wreszcie! Mam Sklep Play na swoim Chromebooku!

Ten dzień zaczął się wyjątkową niespodzianką. W oczekiwaniu na pociąg, włączyłem Chromebooka, żeby trochę popracować, jeszcze zanim wsiądę doń i ruszę w drogę. Właściwie to chciałem popracować offline, czyli napisać jakiś tekst i dopiero później wrzucić go na bloga. Ale przywitał mnie taki oto ekran :). Podjąłem kilka prób zrobienia zrzutu ekranu, ale niestety te się nie powiodły, więc zmuszony jestem prezentować zdjęcie.

Sklep Play z aplikacjami na Androida na Asus Chromebooku C200 – 90sekund.pl

Po połączeniu z Siecią, w ciągu około 10 minut mój Asus Chromebook C200 zaktualizował się do najnowszej wersji Chrome OS w wersji beta i tym samym zostałem szczęśliwym posiadaczem Sklepu Play na swoim urządzeniu. Po prawdzie muszę przyznać, że niewiele zdążyłem zainstalować. Ledwie kilka apek, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest emejzing. No tak – jest :D.

Sklep Play z aplikacjami na Androida na Asus Chromebooku C200 – 90sekund.pl

Przyznam szczerze, że spadło to na mnie tak niespodziewanie, że nawet za bardzo nie wiem od czego zacząć! Właściwie to już straciłem nadzieję, że szybko otrzymam możliwość instalowania androdiwoych apek na swoim Chromebooku, tym bardziej, że ten kończy w tym roku już trzy lata, jak jest ze mną. Debiutował jakieś pół roku wcześniej, więc niebawem de facto będzie już czteroletnim sprzętem.

Nie ukrywam też, że ogromnie ciekawi mnie, jak to wszystko finalnie wpłynie na mój stosunek do tabletów? Możliwe też, że dopiero na jakimś nowszym komputerze z Chrome OS będę w stanie sprawdzić wszystkie możliwości oferowane przez Sklep Play na Chromebookach, chociażby z uwagi na obecność czujników, których w moim modelu po prostu nie ma – wszak, kiedy się pojawiał w sprzedaży nikt nawet nie myślał o takim rozwiązaniu, jak aplikacje z Androida w Chrome OS.

PRZECZYTAJ RECENZJĘ 
ASUS CHROMEBOOKA C200SA

No dobrze – czas teraz na bliższe przyjrzenie się temu rozwiązaniu. Również pod kątem zastosowanego chipu, bowiem pracuję z układem Intela, a to nie jest typowy ARM, więc ciekawi mnie, jak będą sobie radzić nie dedykowane mu apki? Fajnie jednak, że to wszystko nabiera jakichś kolorów, bo rzeczywiście Google kazał sobie dłuuugo czekać – w moim przypadku – na ten wpis. Zobaczymy, czy początkowy entuzjazm wytrzyma próbę czasu…

 • RA

  Szczęściarz :) Ja wciąż czekam na oficjalne wsparcie na Acerze 15. Jest dużo niedoróbek, nie działa gładzik dla kilku aplikacji i konieczne jest podpięcie myszki. Aplikacje działają różnie w zależności od wersji Chrome. Ogólnie jest nieźle, bo programowo windows lub linux staje się zbędny dla zwykłego użytkownika, ale przed Google dużo dużo pracy, by to wszystko pospinać w jedną całość.

  • Pewnie napiszę o tym osobny wpis, ale np. taki Polarr też mi nie chce działać na Celeronie, bo to pod ARM napisana apka – to tak z takich rzeczy wyłapanych na gorąco. Oczywiście jest na to rada – wersja webowa tej apki, no ale mimo wszystko jakiś niesmak pozostaje. Zobaczymy, co będzie dalej… (?)

   • RA

    Lightroom i Snapseed działają dobrze. Mówiłem, że będzie się czego czepić. To beta i co aktualizacja działa coraz lepiej. Pamiętam jeszcze z pół roku temu jak każde powiadomienie restartowało przeglądarkę.

    • Czyli progres!

     • RA

      Niedawno czytałem wywiad z inżynierem Google i przyznał w nim, że mają nie lada problem połączyć Androida z Chrome OS. Stopień trudności porównał do reguły Pareto 20/80. Początkowe wdrożenie sklepu Play, które określił ilościowo na 80% kosztowało ich 20% czasu pracy. Teraz pozostałe detale określone na 20% zespalające całość kosztują ich 80% czasu pracy i dlatego wdrożenie sklepu Play trwa tak długo.

     • Jestem w stanie w to uwierzyć. Po aktualizacji mój Chromebook pokazał dymek z informacją, że “System Android został zaktualizowany”. Widziałem też w sieci, że developerzy wyłapali kod Androida w Chrome OS, a więc implementują tam po prostu Andka, żeby jakoś to ruszyło. Szkoda, że po prostu nie pomyślą po ludzku, jak stworzyć jedną sensowną platformę, tylko brną w ten rozdział. Może Fuchsia OS coś zmieni?

     • RA

      Też czekam na ten nowy system Fuchsia OS. Podobno na jesień ma wyjść Pixel 3, deweloperzy są ponoć tego pewni? Ma wyjść też pierwsze urządzenie 2 w 1, czyli tablet z doczepianą klawiaturą. Czytając G+ widać, że szkoły w USA kupują chromebooki, biznes też patrzy przyjaźnie na Chrome OS, może na jesienną konferencję zrobią duże otwarcie na rynek konsumencki?

     • Coś trudno mi w tego Pixela 3 uwierzyć, ale kto ich tam wie… Natomiast taka hybryda byłaby wielce pożądana, chociażby przeze mnie. Szkoły i biznes patrzy na ChrOS przyjaźnie, bo to jest po prostu czysta kalkulacja przynosząca realne oszczędności. Z jednej strony dobrze, ale z drugiej – trzeba się pogodzić z niektórymi sprzętowymi kompromisami lub mieć gruby portfel na rozwiązania typu Pixel…

 • Szczęściarz… Ja o androidowych apkach na swoim Aerze mogę tylko pomarzyć…

  • Ooo, a co Twój model nie jest wspierany? Widzisz – mój był/jest, a czekałem ponad rok… :/

   • No niestety, CB5–311 nie znalazł się na liście, choć jest na ARM (nVidia Tegra K1).

    • No i to jest słabe na maksa… :( Tym bardziej, że już napotkałem na aplikacje, które nie startują, bo pokazują komunikat, że zaprojektowano je na ARM. Oferują oczywiście wariant webowy, no ale sorry…

 • gom1

  Mój N22 właśnie otrzymał sklep na kanale stable :-D

  • Nooo, świetnie! A jak długo był w becie?

   • gom1

    Patrzę na G+ i widzę, że o becie pisałem 14 czerwca. Czyli circa about 10 tygodni.

    • Czyli jakieś około 3m-ce. Tak liczę, kiedy i u mnie trafi do stabilnego kanału, chociaż po prawdzie to ten mój Chromebook widział może z dwa i pół roku temu ostatni raz ;).

     • gom1

      Tak na marginesie.. nareszcie działają videorozmowy na Skype :-)

     • RA

      Ja czekam :( Jestem teraz na Canary i kolor launchera jest jaśniejszy. Druga bardzo ważna sprawa, to androidowy menedżer plików od Asusa widzi już klucz USB i otwiera pojedycze pliki. Już klnąłem, że nic nie robią, ale jednak będzie miało to sens. Powiedz mi, czy działa ci gładzik na przykład na androidowym Adobe Reader lub na Gmailu?

     • gom1

      W GMailu działa połowicznie – mogę przewijać listę maili, ale już treści samego maila nie.

      W Adobe Reader gładzik zaznacza zamiast przewijać.

     • RA

      To samo u mnie. W wersji 6.0.1 działało to normalnie. :)

 • WueL

  No dobrze… to w związku z tymi apkami na androida w chrome powinienem raczej wybrać lenovo n20p czy może jednak wybrać acer cb3-131???

  • WueL

   dodam, że lenovo ma 4GB a acer 2GB RAM… (no i lenovo +dotyk)

 • Ryszard Roesler

  Czekam z moim Lenovo Yoga 11e na Sklep Play jak na zbawienie.
  Jest zapowiedziany ale kiedy? Tego nie wie nikt.
  Każda aktualizacja powoduje że mam nadzieję.
  Cóż…