Tak - przygotowaliśmy zbiór podstawowych informacji o Netflixie w Polsce. Absolutny must have kinomaniaka! | 90sekund.pl - CZAS NA TECHNOLOGIE

Tak – przygotowaliśmy zbiór podstawowych informacji o Netflixie w Polsce. Absolutny must have kinomaniaka!

Start serwisu Netflix w naszym kraju, to jak dla mnie najważniejsza informacja z tegorocznej edycji targów CES w Las Vegas. Nie da się też ukryć, że to wydarzenie spowodowało otwarcie po raz kolejny całkiem żywej dyskusji na temat tego, czym tak naprawdę jest, jak działa i co oferuje ten największy na świecie streamingowy serwis VOD. Jako, że od ogłoszenia globalnej ekspansji Netflixa minęło już kilka dni i w tym czasie udało mi się wstępnie „przeklikać” naszą wersję portalu myślę, że przyszedł już czas na spokojną i bardziej – niż w dniu premiery – obiektywną ocenę tego nowego dostępnego dla nas produktu. Zacznijmy jednak od początku, czyli od odpowiedzi na kilka podstawowych, a na pewno bardzo często w ostatnich dniach zadawanych pytań. W tym celu postanowiłem stworzyć niewielkie – i mam nadzieję pomocne – FAQ.

Co to jest Netflix?

Netflix to założony w 1997r. w Los Gatos w Californii internetowy serwis VOD (video on demand), który – poza wybranymi rynkami – od czwartku dostępny jest w niemal wszystkich krajach świata (poza Chinami i Syrią). Ponadto Netflix zajmuje się też produkcją telewizyjną tworząc własne oryginalne tytuły takie, jak „House Of Cards”, „Marco Polo” czy „Narcos”.

Czy to jest legalne?

Jak najbardziej tak. Cała zawartość dostępna na portalu została tam zamieszczona na podstawie umów z właścicielami praw do danych tytułów, produkcje własne tworzone przez firmę w oczywisty sposób też są tam zamieszczone w pełni legalnie. Netflix, to duża firma notowana na amerykańskiej giełdzie i wszystkie jej działania zgodne są z regulacjami prawnymi krajów, w których serwis jest dostępny.

Ile miesięcznie kosztuje Netflix?

W Polsce usługa dostępna jest w jednym z trzech pakietów. W zależności od wybranej opcji miesięczny koszt wynosił będzie 7.99 EUR, 9.99 EUR lub 11.99 EUR, przy czym szczegóły oferty w poszczególnych pakietach przedstawia poniższa grafika.

Oto, ile kosztuje Netflix w Polsce
Oto, ile kosztuje Netflix w Polsce

Co mogę obejrzeć na Netflix?

Ogólnie rzecz ujmując serwis oferuje bogatą ofertę filmów i seriali, przy czym jak zapewniają moderatorzy społeczności Netflix na Facebooku – w tym pierwszym okresie po premierze – oferta ta będzie stale wzbogacana o nowe pozycje (które jak na razie dostępne są dla użytkowników z innych krajów). Jeżeli chodzi o filmy, to znajdziemy tu wszystko od „Przeminęło z Wiatrem” po „Grawitację”. W przypadku seriali dostępne są oczywiście produkcje Netflix (niestety poza „House Of Cards”) oraz całkiem spora oferta innych tytułów takich, jak „Suits”, „Gotham”, „Breaking Bad” czy „Blacklist”, przy czym jeżeli chodzi o sezony emitowane aktualnie, to bywa różnie (np. w przypadku „Suits” dostępne są 3 z 5 wydanych dotąd serii). Serwis oferuje też szeroką gamę pozycji dla dzieci oraz repertuar filmów dokumentalnych.

Czym Netflix różni się od innych serwisów VOD w Polsce?

Jeżeli chodzi o największą na naszym rynku konkurencje taką, jak VOD.pl, IPLA lub TVN Player występuje oczywiście wiele podobieństw, natomiast największa różnica leży w dużo bardziej globalnym charakterze Netflixa, co sprawia, że jego oferta jest też bardziej różnorodna. W przeciwieństwie do rodzimej konkurencji serwis skoncentrowany jest na kinie zagranicznym, daje też oczywiście najszybszy dostęp do własnych produkcji filmowych i seriali (które zwykle publikuje się jednocześnie całymi sezonami).

Na jakich urządzeniach mogę oglądać filmy i seriale z Netflixa?

Niemal na wszystkim, co ma wyświetlacz (i system operacyjny). Serwis dostępny jest oczywiście na wszelkiego rodzaju PC, laptopach, tabletach czy smartfonach (przy czym potrzebny jest dostęp do Internetu). Poza tym Netflix dostępny jest też, jako wbudowana usługa w niektórych modelach nowych telewizorów, jest też częścią sieciowych możliwości konsol Playstation i Xbox.

Czy wszystkie filmy i seriale są już w języku polskim z lektorem?

Jak na razie oferta dotycząca polskich napisów i lektora ograniczona jest do wybranej (niewielkiej) ilości tytułów. Oferta ta ma być zgodnie z tym, co twierdzą pracownicy serwisu, w krótkim czasie mocno rozszerzona.

Jak włączyć w Netflixie polskiego lektora lub napisy?

Opcje wybrania języka dostępne są już po włączeniu odtwarzania i znajdują się w prawym dolnym rogu „odtwarzacza” (screen poniżej). Ogólne preferencje językowe można też wybrać w menu „My Account”, „My profile”, „Language”, tam jednak, jak na razie nie ma możliwości ustawienia naszego języka (interfejs serwisu też nie jest jeszcze dostępny po Polsku).

netflix-screen3-90sekund

OK – z grubsza byłoby na tyle. Myślę, że to najważniejsze kwestie, które wyśledziłem w Internetach, a które mogą Cię frapować przy decyzji, czy w ogóle jest sens interesować się tym całym Netflixem. Jeśli są jeszcze jakieś zagadnienia, o których nie napisałem, a które Cię nurtują – zapraszam – komentarze są dla Ciebie! :)