Ta promocja pokazuje, że w Polsce Chromebooki nawet dla Google to egzotyka

Ucieszyłem się, jak dziecko, kiedy przeczytałem, że Google ma dla mnie – czyli użytkownika kolejnego w ciągu ostatnich lat Chromebooka – nową promocję. Skorzystałem już z kilku. Pierwsza dotyczyła dostępnych 100 GB, jak i 1 TB przy zakupie nowego sprzętu z Chrome OS. Z drugiej skorzystałem, kiedy do Polski weszła usługa streamingu muzycznego od Google. Teraz liczyłem, że będzie podobnie. Cóż, srogo się zawiodłem!

Dlaczego w Polsce nie jest dostępna oferta filmowa, która ogarnia tak ogromną ilość krajów, w których dostępne są Chromebooki? Pojęcia nie mam… Niemniej, jeśli czytasz ten wpis, a mieszkasz w UK, Niemczech, Francji, Norwegii, Szwecji (tak, tak – Polacy ze Skandynawii też na ten blog zaglądają i jest mi niezmiernie miło :) ), a nawet z Indii – to jesteś tym szczęściarzem (lub szczęściarą), który może otrzymać kupon rabatowy na obejrzenie trzech filmów w ramach Google Play Filmy. Pomimo, że lista wymienionych przed chwilą państw jest znacznie dłuższa – Polski na niej nie ma…

Nie wszystkie prezenty od Google są dla Polaków...
Nie wszystkie prezenty od Google są dla Polaków…

Tak, nie kryję rozczarowania, chociaż nie ma też za bardzo nad czym ubolewać, bowiem tytuły dostępne w ofercie nie są jakoś szczególnie powalające. Oto lista tych, które są zobaczą nabywcy z USA i oczywiście różnić się może zależnie od kraju (za serwisem AndroidPolice):

Mission Impossible
Mission Impossible II
Mission Impossible III
Mean Girls
Clueless
Ferris Bueller’s Day Off
Footloose
Flashdance
Forrest Gump
The Spongebob Squarepants Movie
The Spongebob Movie: Sponge Out of Water
The Last Airbender
Charlotte’s Web (2006)
Teenage Mutant Ninja Turtles (2014)

Ale tak naprawdę nie o to chodzi. Skoro Filmy od Google działają w Polsce, to nie rozumiem dlaczego nie dało się znaleźć niczego dla fanów sprzętu z systemem Chrome OS nad Wisłą? Tak się składa, że nie ma weekendu, kiedy to nie przeszukiwałbym zasobów Sklepu Google pod kątem filmowym. Jeśli coś znajdę wartego uwagi i oczywiście w cenie na tyle atrakcyjnej, że nie opłaca się wypożyczać u konkurencji – to oglądam. Zaliczyłem w ten sposób już wiele tytułów i nie mogę narzekać – za każdym razem dostarczało mi to sporo frajdy, tym bardziej, że korzystam też z dopisywania zakupionych w Play Store dóbr do rachunku Play, co również jest fajnym rozwiązaniem.

Mieszkasz w Polsce? Nie pooglądasz... :/
Mieszkasz w Polsce? Nie pooglądasz… :/

Piszę o tym wszystkim również dlatego z takim żalem, bo poza Acerem, nieśmiało raczkującym HP z Chromebookami i Asusem z Chromeboxami (a – i jest jeszcze Chromebase od LG), brakuje u nas większego wyboru sprzętu z Chrome OS. Do tego ceny są tak bezsensownie wysokie, że nawet mój entuzjazm jest umiarkowany. Efekt? Szukając następcy obecnego Chromebooka wciąż przeczesuję Amazon w USA i UK. I jak tak dalej pójdzie, to w jednym z tych dwóch krajów kupię (po raz kolejny) następnego Chromebooka… Chociaż przyznam się tutaj, że od kilku tygodni mam w głowie plan na nieco mniejszą skalę… ;).

Ceny Chromebooków w internetowym sklepie X-KOM aktualne na dzień 2015-04-04
Ceny Chromebooków w internetowym sklepie X-KOM aktualne na dzień 2015-04-04

Coś jest ewidentnie nie tak w bytności Chromebooków w Polsce. I nie wiem, czy Google to rozumie (?), ale nie jesteśmy krajem trzeciej kategorii! Może ten sprzęt się u nas nie sprzedaje? To może warto zainwestować w kampanię na rzecz edukowania i zachęcania do zakupu mniej ogarniętych w temacie użytkowników? A wybór to podstawa wszelkich zakupów, a tego u nas niestety brakuje. No i cena, która jest tak wygórowana, że można śmiało ciągnąć sprzęt z USA lub UK i kosztowo wyjdzie tak samo, chociaż to dla Brytyjczyka i Amerykanina Chromebooki są totalną tanizną. U nas – zakupem na lata.

Hej Google, jest tam u Was ktoś, kto słyszy ten głos?

 • Ale co właściwie do tego mają chromebooki?

  Pewnie to nie wina małej liczby userów chromebooków tylko zapewne wina tego samego co w przypadku innych filmowych usług – problemów z dogadaniem się z naszymi instytucjami.

  • Z całym światem można się dogadać, a z nami nie? Przecież usługa Filmy działa już w Polsce od dawna, to w czym problem?

   • RA

    Nie ma co zalamywac rak, ja tez nie mam tych filmow z francuskiej lokalizacji. Moze dlatego, ze korzystam z miesiecznego bezplatnego okresu Google Music?

    Edit: To dla osob, ktore nabyly chromebooki miedzy 8.11 a 31.01.

 • Krzysztof Nowacki

  Według mnie chromebooki u nas się nie sprzedają z dwóch powodów:
  1. Te, które są dostępne są zdecydowanie za drogie, w porównaniu do ich cen w UK czy USA
  2. Praktycznie nikt w Polsce (nie licząc niewielkiej grupy geeków zainteresowanych technologiami) nie wie czym są te urządzenia, ani że istnieją.
  Oba powyższe powody jak dla mnie powodują, że w Polsce ludzie wolą kupić nawet mniej wydajny, ale w podobnej cenie komputer “normalnym” Windowsem. Jeśli Google chce u nas sprzedawać chromebooki to najpierw konieczna będzie większa akcja informacyjna i reklamowa. Wtedy może pojawi się i większy wybór tych urządzeń.

  • RA

   Z ta drozyzna w Polsce, to prawda. Acer CB-571 i3 za 2229 zl ! Niedawno tego chromebooka kupilem za 300 euro na francuskim Amazonie.

 • Remigiusz Nowak

  Potrzebny jest Google Store w Polsce! Wtedy się wszystko zmieni dopiero. Nawet Nexusa nowego możemy dopiero kupić 5 miesięcy po premierze w horendalnych cenach, ale jak już kupimy to oryginalnych akcesoriów nie ma. Co do promocji to tak samo mam z Chromecastem. Może jakąś petycję złożmy, żeby Google nas zauważyło? Poa tym kto pracuje w Google Polska skoro nie lobbują za sklepem w Polsce?

  • Wiele w tym prawdy, ale Google musi sam wiedzieć, czy mu się opłaca u nas i z nami na naszych warunkach handlować.