Firma Sony wysłała w kosmos jeden ze swoich najlepszych bezlusterkowców, pełnoklatkową Alphę – α7S II, którą udało się zamontować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Co z tego wynikło? Oczywiście cudowny materiał filmowy, nakręcony w 4K (QFHD 3840x2160px), którym teraz Japończycy chwalą się, promując zarazem swój sprzęt. Wygląda to monumentalnie i z rozmachem, ale wielkie i drogie rzeczy – w świecie, który trudno czymkolwiek dzisiaj zachwycić – to powoli standard, na który stać tylko największych. Ale są też tego fascynujące efekty, na które trzeba było trochę poczekać… Wyglądają tak:
Alphę 7S II z obiektywem zmiennoogniskowym z elektryczną regulacją zoomu FE PZ 28–135 mm F4 G OSS, wysłano w kosmos na początku grudnia 2016 roku, na pokładzie transportowca Kounotori. W lutym został zainstalowany poza ISS, z wykorzystaniem nowej platformy zewnętrznej na Japońskim Module Eksperymentalnym nazywanym KIBO. Co ciekawe Alphę 7S II wybrała do realizacji tej misji Japońska Agencja Badania Kosmosu (Japan Aerospace Exploration Agency — JAXA).
Pierwszy z materiałów pokazuje Wyspy Japońskie w dzień, a drugi w nocy. Tak wyraźne ujęcia były możliwe dzięki fantastycznej optyce oraz niezwykłej czułości. Kiedy oglądam takie filmy od razu czuję, jak odzywa się we mnie mały marzyciel, który odrywa si.ę lekko od ziemi ;). Uwielbiam kosmos! Kocham! Moim wielkim marzeniem jest, żeby na 90sekund stworzyć z czasem dział poświęcony nauce, gdzie podobne tematy mogłyby się czuć najlepiej. Ze wstydem przyznaję, że brakuje mi wiedzy, aby samemu się tym na poważnie zająć…
W każdym razie Sony może szczycić się obecnie pierwszym na świecie aparatem komercyjnym, który został umieszczony na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na wysokości 400km. No i ma rewelacyjny dowód na to, żeby przekonać niezdecydowanych – trudno bowiem o tak niesamowite i piękne jakościowo kadry, które powstałyby w podobnych, wymagających i trudnych warunkach. Bardzo dobry pomysł!