Smart Lock na Chromebooku działa świetnie! Oto, jak to włączyć!

Jeden z moich ulubionych ostatnio ficzerów – Smart Lock. Jest to opcja znana z systemu Android 5.0, która w wersji 5.1 dostała jeszcze jedną ciekawą funkcję, ale nie o niej teraz będzie mowa. Otóż Korzystam z tego rozwiązania nosząc inteligentne zegarki pracujące pod kontrolą systemu Android Wear. Dzięki temu, kiedy mam przy sobie i smartwatcha – nie muszę martwić się zablokowanym telefonem. To znaczy zablokowanym w sensie wygaszonego ekranu, bez konieczności podawania jakiegokolwiek hasła czy wyrysowywania wzoru przy próbie odblokowania. Jeśli tylko mój Samsung Gear Live straci kontakt z LG Nexusem 5, to wówczas telefon uruchomi automatyczną blokadę, którą zdejmie jeśli pojawię się znowu w pobliżu.

Przydatne? I to jeszcze jak! Jeśli przez przypadek zostawicie telefon w biurze, bo wezwał Was nagle szef i nie chcecie, aby kolega siedzący obok przejrzał Waszą skrzynkę mailową lub galerię zdjęć, to jedno z najlepszych zastosowań. Korzystam i bardzo sobie chwalę. Dlatego jeszcze szerszy zarysował się na mojej twarzy uśmiech, kiedy udało mi się wreszcie skonfigurować Smart Lock dostępny również w Ustawieniach systemu Chrome OS – i to w wersji stabilnej!

O tej nowości było wiadomo już od kilku dobrych tygodni (jeśli nie miesięcy), ale nigdy wcześniej – pomimo rozlicznych prób – nie udało mi się skonfigurować mojego Nexusa z Chromebookiem. Wszystko się zmieniło, kiedy wgrałem Androida 5.1. Smart Lock w Chrome OS działa dokładnie tak samo w relacji ze smartfonem, jak smartfon z inteligentnym zegarkiem. Jeśli Chromebook, Chromebase lub Chromebox wykryje w swojej obecności Wasz telefon (przez bluetooth), nie będziecie musieli logując się do systemu podawać hasła!

Rozleniwia? Troszkę ;). Ale najważniejsze – że pomimo iż to beta, to działa świetnie! Oto, jak w kilku baaaardzo prostych krokach uaktywnić to u siebie. Ja skonfigurowałem na LG Chromebase ze stabilną wersją Chrome OS, a dzięki synchronizacji kont, usługa automatycznie zaczęła działać na moim Asus Chromebooku C200 z edycja developerską. Oczywiście po pierwszym zalogowaniu otrzymałem stosowny komunikat, że coś takiego miało miejsce. Cóż, za to właśnie kocham usługi Google :)!

Krok 1.

Kliknij w zasobnik systemowy na Półce (tam, gdzie miniaturka Twojego awatara ze zdjęciem, godzina i ikonka połączonego WiFi), a następnie z rozwiniętego menu wybierz pozycję Ustawienia.

chrome-os-smart-lock-konfiguracja-MojChromebook-90sekund-pic7

Krok 2.

W Ustawieniach odszukaj pozycji Inteligentna blokada (beta) i kliknij widoczny tam przycisk Włącz inteligentną blokadę. Konieczne będzie wcześniejsze kliknięcie w Pokaż ustawienia zaawansowane… tak, aby pokazał się cały panel Ustawień, łącznie z tymi ukrytymi.

0chrome-os-smart-lock-konfiguracja-MojChromebook-90sekund-pic6

Krok 3.

Chrome OS w celu weryfikacji poprosi nas o podanie hasła przechodząc w tryb wylogowania. To tylko formalność, wpisujemy je i przechodzimy do następnego kroku.

chrome-os-smart-lock-konfiguracja-MojChromebook-90sekund-pic1

Krok 4.

Tak naprawdę ogranicza się do przeklikania trzech poniższych okienek:

Smart Lock w Chrome OS - MojChromebook.pl
Smart Lock w Chrome OS – MojChromebook.pl

chrome-os-smart-lock-konfiguracja-MojChromebook-90sekund-pic3

chrome-os-smart-lock-konfiguracja-MojChromebook-90sekund-pic4

Krok 5.

I to już wszystko – jeśli wszystko przebiegło pomyślnie zobaczycie znowu okno logowania, przy którym pojawi się ikonka zielonej, odblokowanej kłódki. To znak, że możecie kliknąć w swoje zdjęcie i zalogować się bez podawania hasła! Jeśli będzie zamknięta i w kolorze pomarańczowym, to znaczy, że coś jest nie tak i telefon oraz Chrome OS nie do końca się właściwie widzą.

chrome-os-smart-lock-konfiguracja-MojChromebook-90sekund-pic5

I właściwie to koniec! Oczywiście warto zawsze zachowywać wszelkie środki ostrożności, więc pozostawianie swojego sprzętu “zablokowanym” razem ze smartfonem w pobliżu zawsze będzie stwarzać ryzyko, ale jest to wygodne w zdecydowanie większej ilości codziennych sytuacji!

 • xiciu

  Niestety u mnie coś powoli trwa to wykrywanie. Zawsze wychodzi mi szybciej wklepanie mojego 18 znakowego hasła niż wykrycie telefonu :-|

  • Hmm, u mnie to zaskakuje właściwie od razu. To znaczy też muszę kilka sekund odczekać, ale działa dość sprawnie. Nie na tyle długo bym się irytował.

   • xiciu

    Kilka sekund to całe wieki! :-D
    Zakładam, że tak jak ja, jak nie szybciej klikasz na klawiaturze.

    Plus Nie wiem czy wiesz, ale można już wklepywać hasło jeszcze zanim ekran się wybudzi.

    Fajna opcja, fajnie, że jest, ale może mój model jakoś z opóźnieniem wybudza BT?

    • Zależy od sytuacji, czy to całe wieki, ale masz rację w sumie ;) Natomiast o pisaniu hasła przy wygaszonym ekranie nie wiedziałem! Dzięki za tip! :)

     • xiciu

      Kwestia wyczucia(pewnie zależy od modelu), na początku można zgubić pierwszy znak, ale teraz po podniesieniu klapki, jak pojawi się ekran to mam wpisane z 30% znaków.

     • Brawo – to dopiero Smart Unlock ;)

     • xiciu

      Zapomniałem dodać, że opcję jako tako mam włączoną. A w taskerze mam ustawiona opcje, że gdy jestem w domu to mam mieć włączony BT.

 • wegmar13

  Świetna i wygodna funkcja. Niestety muszę obejść się smakiem… Mam Blackberry :/

  • Wszystko przed Panem! Dobry smartfon z Androidem, np. nowy LG Nexus 5, to wydatek rzędu 1000-1100 zł :)

 • Marcin

  Mam problem ze SmartLockiem. Mam Acer c720p oraz Xperie Z1 (oczywiscie lollipop) i przy próbie znalezienia przez Chromebooka urządzenia przez bluetooth niestety nie może go znaleźć. Ktoś ma jakiś pomysł czemu? Jak zrobię ręczne “na chama” to w końcu na smartfonie mam, że rozpoznano nowe urządzenie, ale na chromebooku wyskakuje, że nie może się połączyć :/

  • Niestety – ja też nie pojmuję skąd ten problem. Rzeczywiście – nie można w żaden sposób sparować skutecznie Chromebooka ze smartfonem (próbowałem na różnych modelach i Chromebooków i telefonów z Androidem). Niemniej SmartLock działa. Proszę zastosować się do kroków opisanych przeze mnie powyżej w tekście.

   • Marcin

    Właśnie już też próbowałem tak robić i wyrzuca komunikat, że nie można znaleźć urządzenia w pobliżu (to samo konto na gmail i na Z1 i na Acerze). Będę próbował może w końcu się uda :P

    • Hmm… n to trzymam kciuki! Musi się udać! Sprawdzę raz jeszcze na moim Chromebooku z innym smartfonem.

     • Marcin

      Udało się, ale jak zawsze jest jakieś “ale”. Zawiodłem się (może to kwestia kiepskiego, zrywanego połączenia przez bluetooth urządzeń), ale nie zawsze nie działało to na tyle szybko żeby z tego korzystać non stop. Ewidentnie szybciej bym wpisał hasło niż czekał na odblokowanie smartfonem ;) Mam nadzieję, że dopracują to i będzie jeszcze lepiej :)

      PS.
      Bardzo fajna stronka :) Chciałem sprzedać swojego Chromebook`a, ale po tym jak odwiedziłem Waszą stronkę zmieniłem zdanie. Zobaczymy co z tym będzie dalej :)

     • Dzięki za dobrą opinię i cieszę się, że udało się to ogarnąć. U mnie działa to raczej bezawaryjnie, ale Bluetooth faktycznie wymaga tutaj dopracowania.

 • Jan Filip

  Witajcie Chromebookowcy! Wiecie o możliwości ustawienia innego hasła do wybudzania systemu niż to googlowe? Mam skomplikowane hasło do konta, a w mieszkaniu chodzi mi o zablokowanie dostępu współlokatorom (stąd SmartLock odpada).