Jeden z moich ulubionych ostatnio ficzerów – Smart Lock. Jest to opcja znana z systemu Android 5.0, która w wersji 5.1 dostała jeszcze jedną ciekawą funkcję, ale nie o niej teraz będzie mowa. Otóż Korzystam z tego rozwiązania nosząc inteligentne zegarki pracujące pod kontrolą systemu Android Wear. Dzięki temu, kiedy mam przy sobie i smartwatcha – nie muszę martwić się zablokowanym telefonem. To znaczy zablokowanym w sensie wygaszonego ekranu, bez konieczności podawania jakiegokolwiek hasła czy wyrysowywania wzoru przy próbie odblokowania. Jeśli tylko mój Samsung Gear Live straci kontakt z LG Nexusem 5, to wówczas telefon uruchomi automatyczną blokadę, którą zdejmie jeśli pojawię się znowu w pobliżu.
Przydatne? I to jeszcze jak! Jeśli przez przypadek zostawicie telefon w biurze, bo wezwał Was nagle szef i nie chcecie, aby kolega siedzący obok przejrzał Waszą skrzynkę mailową lub galerię zdjęć, to jedno z najlepszych zastosowań. Korzystam i bardzo sobie chwalę. Dlatego jeszcze szerszy zarysował się na mojej twarzy uśmiech, kiedy udało mi się wreszcie skonfigurować Smart Lock dostępny również w Ustawieniach systemu Chrome OS – i to w wersji stabilnej!
O tej nowości było wiadomo już od kilku dobrych tygodni (jeśli nie miesięcy), ale nigdy wcześniej – pomimo rozlicznych prób – nie udało mi się skonfigurować mojego Nexusa z Chromebookiem. Wszystko się zmieniło, kiedy wgrałem Androida 5.1. Smart Lock w Chrome OS działa dokładnie tak samo w relacji ze smartfonem, jak smartfon z inteligentnym zegarkiem. Jeśli Chromebook, Chromebase lub Chromebox wykryje w swojej obecności Wasz telefon (przez bluetooth), nie będziecie musieli logując się do systemu podawać hasła!
Rozleniwia? Troszkę ;). Ale najważniejsze – że pomimo iż to beta, to działa świetnie! Oto, jak w kilku baaaardzo prostych krokach uaktywnić to u siebie. Ja skonfigurowałem na LG Chromebase ze stabilną wersją Chrome OS, a dzięki synchronizacji kont, usługa automatycznie zaczęła działać na moim Asus Chromebooku C200 z edycja developerską. Oczywiście po pierwszym zalogowaniu otrzymałem stosowny komunikat, że coś takiego miało miejsce. Cóż, za to właśnie kocham usługi Google :)!
Krok 1.
Kliknij w zasobnik systemowy na Półce (tam, gdzie miniaturka Twojego awatara ze zdjęciem, godzina i ikonka połączonego WiFi), a następnie z rozwiniętego menu wybierz pozycję Ustawienia.
Krok 2.
W Ustawieniach odszukaj pozycji Inteligentna blokada (beta) i kliknij widoczny tam przycisk Włącz inteligentną blokadę. Konieczne będzie wcześniejsze kliknięcie w Pokaż ustawienia zaawansowane… tak, aby pokazał się cały panel Ustawień, łącznie z tymi ukrytymi.
Krok 3.
Chrome OS w celu weryfikacji poprosi nas o podanie hasła przechodząc w tryb wylogowania. To tylko formalność, wpisujemy je i przechodzimy do następnego kroku.
Krok 4.
Tak naprawdę ogranicza się do przeklikania trzech poniższych okienek:
Krok 5.
I to już wszystko – jeśli wszystko przebiegło pomyślnie zobaczycie znowu okno logowania, przy którym pojawi się ikonka zielonej, odblokowanej kłódki. To znak, że możecie kliknąć w swoje zdjęcie i zalogować się bez podawania hasła! Jeśli będzie zamknięta i w kolorze pomarańczowym, to znaczy, że coś jest nie tak i telefon oraz Chrome OS nie do końca się właściwie widzą.
I właściwie to koniec! Oczywiście warto zawsze zachowywać wszelkie środki ostrożności, więc pozostawianie swojego sprzętu „zablokowanym” razem ze smartfonem w pobliżu zawsze będzie stwarzać ryzyko, ale jest to wygodne w zdecydowanie większej ilości codziennych sytuacji!