Sklep Google Play nie działa na Twoim Chromebooku? Nie jesteś sam/-a… Mi też nie chce… :/

Nie ukrywam, że czuję w ustach smak zawodu, aczkolwiek nieco nieuzasadnionego… Długo nosiłem się z zamiarem napisania tego wpisu, ale cały czas liczyłem, że z kolejną aktualizacją systemu, wreszcie coś się w moim Asus Chromebooku C200MA ruszy. Niestety, pomimo upływu kilku tygodni, nadal jestem w czarnej d…e. I jeśli i Ty masz podobny problem, to wiedz, że nie jesteś sam/-a!

Oczywiście mam tutaj na myśli te osoby, których Chromebooki są na liście udostępnionej przez Google, zawierającej urządzenia, które finalnie otrzymają Sklep z aplikacjami z Androida w swoich urządzeniach z Chrome OS na pokładzie. Dzisiaj, żeby to zrobić, trzeba wykonać kilka sztuczek. Nie są one jakieś dramatyczne, ale licz się z utratą danych na swoim Chromebooku, więc w pierwszej kolejności polecam zrobić jakiś backup.

Na tym etapie jeszcze się cieszyłem. Niestety na próżno... :/ - MojChromebook.pl
Na tym etapie jeszcze się cieszyłem. Niestety na próżno… :/ – MojChromebook.pl

Najprostsza droga do Sklepu Play na Chromebooku wiedzie poprzez developerski kanał systemu Chrome OS, który wdzięcznie nazywa się Canary. Aby go uruchomić trzeba wykonać kilka kroków, w tym odbezpieczyć Chrome OS na konieczność sprawdzania systemu przy każdym uruchomieniu. Parę kombinacji klawiszy, kilka poleceń z programistycznym kodem i po kilkunastu minutach, w czasie których pobierze się Canary oraz przebiegnie Powerwash, można cieszyć się nie tylko Sklepem Play, ale również zupełnie innym wyglądem samego systemu (który – nota bene – przypadł mi bardzo do gustu).

Ale niestety – nie wszyscy, którzy próbują działać zgodnie z instrukcją, otrzymują wraz z Canary możliwość połączenia ze Sklepem i instalowanie apek z Androida. Do tych osób należę również ja. Szkoda wielka, bo to ogromna strata w moim przypadku, gdyż jako bloger żywo interesujący i zajmujący się tematyką Chrome OS i Chromebookami, liczyłem że będę jednym z pierwszych, którzy przetrą eksperymentalno-informacyjne szlaki dla moich Czytelników, czyli m.in. dla Ciebie. Tak się nie stało…

Sklep Play nie chce działać na moim Chromebooku... Niestety... :/ - MojChromebook.pl
Sklep Play nie chce działać na moim Chromebooku… Niestety… :/ – MojChromebook.pl

Przy próbie zalogowania do Sklepu Play pojawia się u mnie Nieznany błąd… Nie ma żadnego numeru tego błędu, ani nawet bardziej szczegółowego komunikatu… :( Niestety – na obecnym etapie nie jest mi dane wejść o jeden krok dalej, aniżeli jestem obecnie.

Oczywiście nie jest też tak, że zwiesiłem smutno głowę i dałem sobie spokój. Jak pisałem na początku – przez kilka tygodniu podejmowałem najróżniejsze próby. Orałem mojego Chromebooka, stawiałem wszystko na nowo, czytałem fora, i… nic. Dosłownie nic… Na szczęście okazało się, że mój problem nie jest jakąś niszą, i sporo osób uskarża się na Nieznany błąd, zatem jest to o tyle pocieszające, że najwidoczniej muszę swoje odczekać. No, a poza tym człowiek lepiej czuje się w kupie… Bo – jak powszechnie wiadomo – w kupie raźniej ;).

Inna sprawa, że nie złoszczę się jakoś specjalnie na Google, bo w sumie nie ma to najmniejszego sensu. Po prostu – finalnie Sklep Play działa obecnie wyłącznie na kilku Chromebookach, a cała reszta korzysta z owego dobrodziejstwa wyłącznie dzięki odrobinie szczęścia, że to ich sprzęt został już do zasobów Play dopuszczony w Canary. Niemniej trudno mi odżałować ten czas, bowiem czuję się zapóźniony, a wolałbym być na bieżąco. Stąd więc wspomniany na początku niesmak…

No nic – przyjdzie czas – będzie rada. Dzielę się tym, aby podnieść Cię na duchu, że jeśli Twój sprzęt widnieje na oficjalnej liście, a obecne próby skrócenia tego oczekiwania nie przynoszą jeszcze pożądanych efektów, to naprawdę nie jesteś sam/-a. I możemy sobie podać dłonie.