Image default
Chrome OS

Samsung szykuje odświeżonego Chromebooka Series 3 czy potwora z górnej półki?

samsung_chromebook_open_mojchromebook
Samsung Chromebook Series 3 -MojChromebook.pl – fot. Krzysztof Bojarczuk

Samsung Chromebook Series 3 XE303C12 jest oficjalnym następcą pierwszego Chromebooka z serii 5. Zastosowano w nim zupełnie inny procesor (ARM), zmniejszono, znacznie odchudzono i właściwie można przyjąć, że od tego modelu, który został zaprezentowany w październiku 2012 roku rozpoczęła się chromebookowa rewolucja (tutaj znajdziecie szczegółową recenzję tej edycji). Komputer był tańszy i bardziej otwarty na każdego użytkownika – tak też go promowano.

Widać okazało się to strzałem w 10., bowiem urządzenie wciąż jest w czołówce najchętniej kupowanych notebooków z Chrome OS, a na dodatek wg różnych niepotwierdzonych źródeł, jedynym najlepiej sprzedającym się Chromebookiem ze wszystkich edycji. W tym roku ma się doczekać odświeżenia, chociaż przyznam, że czytając o jego specyfikacji bliżej mi do skojarzeń z zupełnie innym sprzętem…

Wg BusinessKorea nowy Chromebook od Samsunga ma działać na ośmiordzeniowym procesorze Exynos 5420 octa-core, grafiką Mali-T628, a pracę mają wspierać dodatkowo 3GB pamięci RAM. Nowy sprzęt miałby dostać większy 12-calowy ekran, na którym obraz byłby wyświetlany w obłędnej rozdzielczości 2560×1600 pikseli. Urządzenie ma wystąpić też w dwóch odsłonach – z 16 GB pamięci na dane oraz 32 GB. Całość ma zasilić wydajna bateria, która pozwoli na pracę do 7h na jednym ładowaniu.

Myślę, że nie będę wyjątkiem, jeśli napiszę, że nie wygląda mi to na odświeżonego Chromebooka Series 3, ale albo nowego Pixela, albo następcę obecnego XE303C12. Z taką specyfikacją wątpię również, żeby taki notebook z Chrome OS miał kosztować mniej niż 300 dol., jak ma to miejsce przy obecnym modelu tego koreańskiego producenta, który dostępny jest na rynku.

W każdym razie całość wygląda bardzo obiecująco i gdybym miał decydować się na zmianę mojego obecnego Chromebooka Series 3, to ten model brałbym pod uwagę.

Źródło, foto: technobuffalo