Samsung szykuje Chromebooka z rysikiem! Tak, są oficjalne rendery!

To jedna z najciekawszych i najgorętszych wiadomości! Tak – Samsung jako pierwszy producent Chromebooków chce wpuścić niebawem nowy model, który będzie obsługiwał rysik. A, że producent ten potrafi w rysiki, jak mało kto, toteż spodziewam się wybitnego Chromebooka! I teraz, kiedy zawiodłem się na wariancie od HP, a także kiedy przyszło mi wysnuć smutne wnioski, że póki co nie ma dla mnie modelu i chyba trzeba będzie po prostu czekać, tak na nowo rośnie we mnie nadzieja!

Samsung Chromebook Pro 13 - tak wg przecieków ma wyglądać i obsługiwać rysik!
Samsung Chromebook Pro 13 – tak wg przecieków ma wyglądać i obsługiwać rysik!

Samsung Chromebook Pro – bo tak wg najświeższych przecieków ma się nazywać ten sprzęt – będzie Chromebookiem konwertowalnym, z pokrywą zamykaną obracaną o 360st. na spód urządzenia. Przy okazji całość będzie niezwykle lekka (nieco ponad 1kg), a także supercienka (13,9mm), tak żeby komfortowo pracowało się z wariantem ala tabletowym.

Samsung Chromebook Pro 13 - tak wg przecieków ma wyglądać i obsługiwać rysik!
Samsung Chromebook Pro 13 – tak wg przecieków ma wyglądać i obsługiwać rysik!

Jeśli idzie o wyposażenie, to oczywiście dotykowy 12,3-calowy wyświetlacz 2K i rozdzielczością 2400x1600px, wykonany w technologii IPS, zatem pozwalający na szerokie kąty widzenia. Całość napędzać ma sześciordzeniowy układ od firmy Rockchip z zegarem 2GHz, co wprawiło mnie w niemałe osłupienie. Przecież Samsung posiada świetne Exynosy w swoim portfolio! Wprawdzie miałem z jednym do czynienia przy Chromebooku i nie był to najwydajniejszy chip, no ale zdawało mi się, że taki krok minimalizuje też koszty… W każdym razie do tego dochodzą 4GB pamięci RAM, port USB typu C,  pracować do 10h na jednym ładowaniu oraz posiadać 32GB przestrzeni na pliki.

Samsung Chromebook Pro 13 - tak wg przecieków ma wyglądać i obsługiwać rysik!
Samsung Chromebook Pro 13 – tak wg przecieków ma wyglądać i obsługiwać rysik!

Najważniejszy ficzer, to oczywiście rysik, który nie nazywałby się S Pen, ale po prostu PEN. W redakcji 90sekund.pl mieliśmy kilka Note’ów – jedne na dłużej, inne na krócej, ale przez dobre półtora roku własny model posiadał Krzysztof Bojarczuk. Pod kątem obsługi oraz możliwości – naprawdę ciężko znaleźć coś konkurencyjnego. Robienie notatek, rozpoznawanie pisma, figur geometrycznych etc. – po prostu bajka.

Samsung Chromebook Pro 13 - tak wg przecieków ma wyglądać i obsługiwać rysik!
Samsung Chromebook Pro 13 – tak wg przecieków ma wyglądać i obsługiwać rysik!

Zresztą napisałem kilka wyczerpujących recenzji, więc odsyłam chętnych i chętne TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. Jest tam sporo szczegółów i dużo zrzutów ekranu, które dokładnie dokumentują, jak to wyglądało w praktyce jeszcze kilka lat temu. Wygląda też na to, że będzie to pierwszy Chromebook z bloatware, czyli preintalowanym oprogramowaniem – w tym przypadku do obsługi rysika.

Samsung Chromebook Pro 13 - tak wg przecieków ma wyglądać i obsługiwać rysik!
Samsung Chromebook Pro 13 – tak wg przecieków ma wyglądać i obsługiwać rysik!

W każdym razie – skoro Google udostępnia obsługę Sklepu Play na Chrome OS, to taki Chromebook będzie po prostu maszyną totalną! I to w sensownej – jak na amerykańskie warunki – cenie, bowiem znalazł się w ofercie jednego ze sklepów w kwocie 499 USD! Tak, wiem – w złotówkach, to niecałe 2 tys. PLN, ale sądzę, że za taką konfigurację to niezbyt wygórowana cena. Inna sprawa, że zdobycie tego sprzętu może graniczyć u nas z cudem, no ale kto wie? Ja czekam z dużą niecierpliwością!

Źródło: androidpolice

 • MarekMotyka

  Wygląda znakomicie, może sobie zrobię prezent pod choinkę a macbooka sprzedam :)

  • BojaR

   Mnie też kusi, tym bardziej że myślę o zmianie Chromebooka od dłuższego czasu :)

 • Paweł Omelko

  Będzie dostępny w oficjalnej dystrybucji w Europie?

  • Adrian Widerski

   W Europie pewnie tak, w Polsce znając życie możemy pomarzyć.

  • Oj nie wiem, bo Samsung wycofał się ze wszystkimi notebookami – nawet Chromebookami – z Europy, więc trudno dzisiaj wyrokować. Poczekałbym na oficjalną premierę. Wówczas zobaczymy!

 • Piotr Jus

  Wydaje mi się, że to będzie bardzo nie trafiony pomysł. o ile dobrze kojarze to Steve Jobs coś około 2009 wyśmiał pomysł rysika na korzyść multi touch. A jeśli chodzi o technologię i trendy to Jobs miał nosa. Rysik był dobry w 2000roku przy pracy z palmptopami. Stawianie na to to jawne odróżnienie się od tego co proponuje Apple z tą różnićą, że Macbooki oferują bardzo dobrą produktywność a chrombooki będą mieć rysik… No wręcz nie mogę się doczekać ;-))

  • Jobs nie miał racji, co pokazał bezdyskusyjny sukces serii Galaxy Note. Po drugie sam na Surface Booku używam rysika niemal codziennie. Notuję, szkicuję, zapisuję pomysły, tworzę zarysy wycen i kampanii. Nieocenione narzędzie. I założę się, że jeśli Chromebooki od Samsunga dostaną rysiki, to stanie się to razem z dedykowanym oprogramowaniem, które na Note’ach Samsung forsował. Z rysikiem i Samsungiem jest tak, że producent ten przygotował pod to cały system oraz wiele partnerskich apek. Dla porównania – mogłem sprawdzić, jak to wypada w iPadzie Pro 12,9 z rysikiem Apple Pencil i… cóż, katastrofa, to jest i tak za małe słowo… http://90sekund.pl/test-recenzja-opinia-apple-ipad-pro-129-2015-nieproduktywne-klamstwo-apple/

   • Piotr Jus

    A zatem sukces iPada jest dyskusyjny? Moim zdaniem iPad nakreślił przyszłość tabletów na następne 10 lat, tak samo uczynił iPhone – tablety i telefony z Androidem niestety tylko naśladują pierwowzór. Steve Jobs wydział pracę bez rysika ale za to z długopisem w ręku co miało znacząco podnieść produktywność. Niestety nie mam jak tego sprawdzić i z życia niestety znam tylko jedną osobę używająca produkty Apple i muszę przyznać jest to osoba bardzo interesująca a do tego ciągle wykorzystuje omawianą technologie do tworzenia różnych cyfrowych rzeczy jak naprawdę proste animacje, ciągle tworzy jakieś wykresy i dokumenty w jakimś macowskim odpowiedniku excela, pisze książke. Niby nic takiego a wszystko wg mnie można robić na Chrome OS ale mój kumpel mówi że Apple to jak gry RPG – +100 do lansu i +1000 do produktywności (gdzieś to wyczytał i teraz powtarza). Pracował wcześniej na Linuksie, potem na Windowsie i żaden nie dawał mu tego +1000 do produktywności. Na moje pytanie o rysik tylko pokręcił głową i coś bąknął abym zmienił system operacyjny… Znam też kilka osób z iPhonem ale tu nie zachodzi stanowczo zależność z gier RPG ;-) . Chyba znam jedną osobę z pracy, która używa Samsunga Note więc przy okazji zapytam o rysik. Może wtedy dostanę jakiegoś olśnienia i zacznę się cieszyć na chromebooki z rysikiem. Teraz właśnie mi przyszło do głowy ,że ten rysik ma działąć jak to +1000 produktywności z Macbookiem. Masz rysik to zrób coś więc wreście znalazłem pierwszy plus nowego trendu w moich ulubionych chromebookach.

    • Nie, nie – absolutnie – niczego nie kwestionuję. iPady są świetne, ale to, jak pomyślano i wypuszczono na rynek iPada Pro 12,9 z rysikiem i dołączaną klawiaturą, to po prostu jakiś komiczny żart. Jeśli ktoś potrafi efektywnie wykorzystać swojego Maca, to gratuluję – o to chodzi, aby znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Ja to znalazłem po części w Chromebookacha, jako przedsmak przyszłości oraz w dedykowanych urządzeniach Microsoftu z linii Surface. Daleki jestem od przyjmowania skrajnych opinii na zasadzie coś lepsze od czegoś innego. To, jak dyskusja o tym, czy lepsze góry od morza, a może odwrotnie? ;)