Oto Chromebase – komputer All-in-One od Google i LG! Ma szansę zmienić rynek PC

LG_Chromebase_front_90sekund
LG Chromebase

Jeszcze niedawno informowałem Was, że pojawiły się informacje na temat ewentualnego Chromebooka od LG. Dzisiaj wszystko staje się jasne – Google razem z koreańskim producentem wprowadza do oferty zupełnie nowe urządzenie! Jest nim LG Chromebase, czyli komputer typu All-in-One, który wg oczekiwań producenta miałby znaleźć zastosowanie w szkołach, biurach i domach. Jeśli rynek PC rzeczywiście mocno leci z powodu rozwoju rozwiązań mobilnych, to w mojej opinii Chromebase jest najlepszym rozwiązaniem, które ten rynek może ocalić!

Trudno nie uniknąć skojarzeń z komputerem od Apple – iMaciem. Design jest bardzo podobny, ale cała reszta już zupełnie inna, chociaż jeśli idzie o hardware, dość charakterystyczna dla wszystkich nowych Chromebooków (za wyjątkiem ekranu oczywiście). I tak – Chromebase dysponuje 21,5-calowym ekranem IPS, który serwuje nam obraz w rozdzielczości Full HD (1920×1080 px). Jego mózgiem jest najnowszy procesor Intela stosowany w sprzęcie z Chrome OS na pokładzie, czyli Haswell. Do tego wspomagają go 2 GB pamięci RAM, a na dane przeznaczono 16 GB iSSD. Niestety – ubolewam nad tym faktem, bo to dość mało przestrzeni na pliki, nawet jeśli wszystko będziecie trzymać w Chmurze Google Drive.

LG_Chromebase_hero_90sekund
LG Chromebase

Nie zabrakło też wyposażenia w podstawowe porty i wyjścia, jak HDMI, USB 3.0 (jeden port) oraz USB 2.0 (trzy porty) i gniazdo LAN. Oprócz tego przeprowadzicie z Chromebase wideo-rozmowę internetową, bo wyposażony jest w 1,3 MPx przednią kamerę oraz wbudowany mikrofon i głośniki (5W). Do zestawu LG dodaje również klawiaturę i mysz. Z publikacji prasowych to nie wynika, ale ciekaw jestem, czy łączą się z Chromebase bezprzewodowo?

LG_Chromebase_back_90sekund
LG Chromebase – większość portów umieszczono z tyłu komputera

Po wypowiedziach przedstawicieli LG i Google przy okazji tej premiery widać, że nowy sprzęt dedykowany jest użytkownikom domowym, ale też przede wszystkim szkołom, biurom, placówkom handlowym, centralom telefonicznym czy hotelom. Widząc to posunięcie zaczynam coraz bardziej nabierać pewności, że Google z rozwiązaniami w stylu Chromebase, jest w stanie tchnąć nowego ducha w przeżywający kryzys rynek komputerów PC. Oczywiście, że graficy pracujący z Photoshopem nie zrobią jeszcze z niego użytku. Graczom też do niczego się nie przyda. Ale już zwykli użytkownicy, którzy nie potrzebują komputera stacjonarnego do zaawansowanych zadań będą zadowoleni. Widać to szczególnie, po nadziejach na sukces sprzętu w edukacji i biznesie.

Na razie nie ma jeszcze informacji o cenie i dostępności, ale Chromebase będzie można zobaczyć w Las Vegas w czasie targów CES (International Consumer Electronics Show) w pierwszym tygodniu stycznia 2014 roku.

Źródło, foto: omg chromeLG