Oto 5 trików, które są przydatne w Chrome OS i pewnie ich nie znasz!

Jak każdy system, tak też i Chrome OS kryje w sobie liczne tajemnice. Poza standardowymi funkcjami oferuje jeszcze kilka rozwiązań na skróty, które tak naprawdę to w dużej mierze przydatne proste triki. Wiem – wolelibyście lepszy eksplorator plików lub chronologicznie przeglądać zdjęcia w Galerii, ale możecie mi wierzyć na słowo – te poniższe propozycje z pewnością się Wam spodobają! Do rzeczy zatem! :).

TRIK PIERWSZY

Proste sterowanie szerokością oraz położeniem okien w Chrome OS? To bardzo proste – wystarczy wcisnąć równocześnie ALT + . Dzięki temu rozwiązaniu możemy ustawić równo obok siebie kilka okien przeglądarki, czy innych aplikacji. Jest to niewątpliwie świetne rozwiązanie dla wszystkich lubiących wielozadaniową pracę.

triki-w-chrome-os-wersja-developerska-pic2

TRIK DRUGI

Coś całkowicie nawaliło i musicie wykonać twardy restart? Wystarczy przytrzymać jednocześnie przycisk uruchamiania oraz odświeżania (górny szereg klawiszy zamiast funkcyjnych, okrągła, zawinięta strzałka). Tylko uważajcie, bo efekt jest natychmiastowy, zatem nie sprawdzajcie tego w czasie czytania tego wpisu ;).

TRIK TRZECI

Jest bardzo, ale to bardzo przydatny, jeśli obficie korzystacie z poczty Gmail. Dotyczy on oczywiście przeszukiwania zasobów swojej skrzynki. Jest to jeden z moich ulubionych trików, bowiem po jego uaktywnieniu będziecie mogli w pasku adresu w przeglądarce Chrome szukać maili z konkretnymi słowami kluczowymi!

Otwórzcie więc pustą kartę. Kliknijcie w nią prawym klawiszem myszy, następnie z rozwiniętego menu wybierzcie opcję Edytuj wyszukiwarki, a w oknie, które się wyświetli zjedźcie na sam dół, gdzie wypełnicie następująco trzy pola: w pierwszym wpiszcie GMail search, w drugim określcie literkę (lub zbitkę liter), po naciśnięciu której ma się włączyć opcja wyszukiwania w zasobach Gmaila, np. s, a w trzecim dodajcie ten adres: https://mail.google.com/mail/ca/u/0/#search/%s. Na koniec kliknijcie przycisk Gotowe.

triki-w-chrome-os-wersja-developerska-pic4

Teraz ilekroć po ustawieniu kursora w polu wyszukiwania naciśniecie na klawiaturze literę s, a po niej spację – wówczas przeglądarka zaproponuje Wam możliwość przeszukania Waszej poczty w celu znalezienia określonych fraz. Oczywiście jeśli nie macie intencji uruchamiania tej akcji, tylko akurat chcecie wpisać w Google jakieś słowo zaczynające się od wiadomej litery, to po prostu kontynuujcie pisanie, a pole przeszukiwania Gmaila samo zniknie.

triki-w-chrome-os-wersja-developerska-pic5

TRIK CZWARTY

Jeśli macie otwartych kilkanaście lub kilkadziesiąt kart, a z lubością używacie gładzika do obsługi swojego Chromebooka, to z pewnością potrafi Was zdenerwować fakt, że każdą kartę trzeba pieczołowicie zamykać klikając w znaczek “x”. Ale wcale tak być nie musi. Wystarczy, że ustawicie kursor myszy na etykietę zakładki i tapniecie równocześnie trzema palcami w gładzik.

Skoro już przy touchpadzie jesteśmy, to warto nadmienić, że przesuwając po nim również trzema palcami, można błyskawicznie nawigować po otwartych kartach. Zatrzymanie na aktualnie nas insteresującej – spowoduje jej wywołanie! :)

TRIK PIĄTY

Niewątpliwie zdarza się Wam, że musicie coś szybko policzyć – pomnożyć, dodać, podzielić, odjąć lub wykonać operację na procentach. W Chrome OS nie trzeba (aczkolwiek można, jeśli ktoś chce) instalować kalkulatora. Wystarczy kliknąć w ikonę aplikacji na Półce, a następnie wpisać równanie robiąc spacje pomiędzy poszczególnymi znakami. Oprócz listy sugerowanych lub znalezionych apek i plików, pojawi się też w jednej z linii żądany przez nas wynik! :)

triki-w-chrome-os-wersja-developerska-pic1

Ale to nie wszystko. W ten sam sposób można przeliczać też np. jednostki miary wpisując np. 1 km = m itp.

OK – z mojej strony to na ten moment tyle! Może sami macie jakieś swoje typy, jeśli chodzi o przydatne triki w Chrome OS? Zachęcam do dzielenia się nimi w komentarzach! W końcu tworzymy całkiem zgraną społeczność :).

PS.
Acha – i mam jeszcze dwa rozwiązania, które są całkowicie nieprzydatne i z mojej perspektywy jeszcze bardziej bez sensu, ale póki co wstrzymam się z ich ujawnianiem, może ktoś z Was podzieli się nimi w dyskusji! W wolnej chwili na pewno je opiszę.

Źródło: omgchrome

 • RA
 • xiciu

  To jakaś twoja ingerencja (Scr na pierwszym triku), że jak masz belkę po prawej stronie to jest ona przeźroczysta? Czy to dev channel? u mnie na beta jest czarna ;/ u dołu jest ok

  • Dev :) I przyznam Ci, że zupełnie tego nie zauważyłem, a przez ostatnie miesiące siedziałem na stabilnej :) Brawa za spostrzegawczość! :)

 • isaak911

  Super artykuł, jako świerzy posiadacz chromebase od LG bardzo się przydaje ;) brakuje mi jednej rzeczy w linuxie wystarczyło zaznaczyć tekst i po wciśnięciu kółka na myszce tekst się wklejał a tutaj to nie działa ;(

 • booz

  nie wiem czy tutaj ktoś zagląda :) – ale znalazłem dzisiaj ciekawego njusa ;) – sam dzisiaj to potestuję wieczorem w domu:

  http://antyweb.pl/jak-przyspieszyc-internet-w-google-chrome-na-chromebooku/

  Pozdrowienia

  • Czy tutaj ktoś zagląda? Przecież pod niemal każdym wpisem są komentarze. Może wpisy nie są publikowane codziennie, bowiem lwią część mojego czasu pochłania blog technologiczny 90sekund.pl, ale zapewniam Pana, że nie ma tutaj duchów.

   • booz

    Mnie nie chodziło o to by zdenerwować autora ;-) a o wątek który już trochę czasu jest a mnie wydawał się najbardziej odpowiednim dla mojej informacji ;-)

    • Aaaa, OK – wszystko jasne :) Uspokajam zatem – czytam wszystkie komentarze, zatem nawet jeśli inny czytelnik tutaj nie wpadnie ze swoją odpowiedzią, to ja staram się udzielić swojej :)

 • Piotrek

  Jak się da dwa palce jeden wyżej drugi trochę niżej i przeglądarce przeciągnie na touchpadzie w lewo to jest cofnij stronę a w prawą stronę na odwrot :D Myślę ze wiecie o co chodzi ;)

  • Tak, dzięki serdeczne, sam z tego korzystam :)

   • Piotrek

    nie przeczytałem tego tutaj a dopiero 20 minut temu to odkryłem więc napisałem o “odkryciu” ;) Masz jeszcze jakieś nowe sztuczki ?

    • Pewnie, tutaj wybrałem kilka przykładów, ale reszta czeka na inną publikację :)

 • Piotrek

  W chromebookach jest podobno antywirus a jak z niego korzystać jak np chce przebadać sprzęt ;) ?

  • W Chromebookach to nie działa tak, jak w tradycyjnych komputerach. Chromebooki posiadają wbudowany system antywirusowy, uaktualniany w tle, złożony z wielowarstwowych zabezpieczeń.