Nowy Acer Chromebase aspiruje do bycia centrum multimedialnym. Żeby tylko Chrome OS pozwolił…, a są na to szanse!

Acer odświeżając swoje portfolio sprzętów z Chrome OS nie zapomniał o Chromebase. Strasznie żałuję, że nie miałem okazji sprawdzić w akcji jego pierwszego komputera typu All-in-One, który przeszedł u nas raczej bez echa (chociaż pisałem o nim TUTAJ), ale z drugiej strony – nie ma się co dziwić, w końcu to produkt, który nie był u nas dostępny. Niemniej, chętnie zestawiłbym go z Chromebase od LG. Zresztą – nie wiem nawet, czy ma to sens, bo przy okazji premier na CES2016 Acer pokazał nową odsłonę tego sprzętu, czyli Chromebase 24 (CA24I).

Acer Chromebase 24 (CA24I) - fot. mat. pras.
Acer Chromebase 24 (CA24I) – fot. mat. pras.

Myślę, że warto zawiesić na nim oko z jednego zasadniczego powodu – jest to pierwszy tego typu komputer, który wyposażony został w procesor z serii Intel Core, ale nie ma jeszcze nigdzie (nawet w oficjalnych materiałach) precyzyjnie wymienionego modelu (no chyba, że ktoś z Was znajdzie, bo ja przejrzałem kilka wiarygodnych stron i nie natrafiłem). Niemniej, jeśli dodam, że otrzyma również do 8 GB pamięci RAM, to okazuje się, że może być z niego całkiem niezły, multimedialny kombajn!

Acer Chromebase 24 (CA24I) - fot. mat. pras.
Acer Chromebase 24 (CA24I) – fot. mat. pras.

No właśnie – może, ale nie musi. Nie wiadomo, ile pamięci będzie na pliki. Ekran – wykonany w technologii, 23,8-calowy panel IPS z szerokimi kątami widzenia i rozdzielczością Full HD 1080p, ale opcjonalna będzie edycja z dotykowym wyświetlaczem. Oczywiście nie chcę narzekać, tylko pomyślałem, że wersja podstawowa szału (poza procesorem) robić nie będzie, a najmocniejszy model cenowo sprowadzi wszystkich na Ziemię, czyli do dylematu – warto inwestować w ograniczony All-in-One z Chrome OS, czy pokusić się o coś z Windowsem 10?

Acer Chromebase 24 (CA24I) - fot. mat. pras.
Acer Chromebase 24 (CA24I) – fot. mat. pras.

Ale z drugiej strony – Netflix chodzi na platformie Google bez zająknięcia, pojawiła się natywna aplikacja VLC do oglądania filmów i wspiera większość kodeków, zasób aplikacji jest w Chrome Web Store coraz pokaźniejszy, więc ograniczenia zaczynają przed tym sprzętem same topnieć. W każdym razie Acer nie spieszy się z dokładną specyfikacją Chromebase 24, bowiem zaznacza, że będzie ona różna, w zależności od regionu. Z ceną też będzie więc ostrożny i dostosuje ją do rynku.

Źródło: acer

 • Zastanawiam się, czy można zrobić AllInOne, które nie wygląda prawie jak iMac.

  Inna kwestia – mam dziwne przeczucie, że dostaniemy tu 16GB na pliki i tyle zostanie z marzeń. Dziwnym trafem nie ma jeszcze na rynku Chromeurządzenia idealnego. Zawsze albo mało RAMu, albo procesor jakiś lewy, albo za mało miejsca na pliki, a jak jest to wszystko, to sprzęt jest znowu albo brzydki jak noc, albo wykonany po łebkach.

  Zastanawiam się ciągle, co stoi na przeszkodzie, aby ChromeOS i Androida złączyć w jeden OS, ze wspólnym fundamentem. Wydaje mi się, że w tym przypadku będzie to znacznie prostsze zadanie, niż w przypadku Windows, który jest obarczony ciężarem wstecznych kompatybilności i zaśmiecony wszelkiego rodzaju często już zbędnych aplikacji i rozwiązań, jeszcze często w ogóle nieistotnych dla szarego Kowalskiego… Czekam na RemixOS 2.0 dla PC.

  • Można zrobić takie, który jak iMac nie wygląda i Acer już raz tego dokonał. Polecam kliknąć w ten link, prowadzi do mojego wpisu o pierwszym Chromebase Acera: http://mojchromebook.pl/doczekalismy-sie-konkurenta-dla-chromebase-od-lg-zgadnijcie-od-kogo/

   Też się zastanawiam, dlaczego nie chcą połączyć tych systemów, ale co do Remixa, to mam dobrą wiadomość i sam się do niego już przymierzam: http://www.theverge.com/2016/1/6/10726986/remix-os-android-desktop-ces-2016

   • Właśnie o Remiksie czytałem, że zostanie udostępniony na PC, dlatego też czekam na niego i zobaczy się. Nie mniej nadal zarówno ChromeOS, jak i Remix pozostaną dla mnie ciekawostkami, bo do pracy nie da się ich używać (webdeveloper, grafik, obecnie tylko i wyłącznie OS X)

    • No właśnie, profesjonaliści mają problem przy Chrome OS. Nie wszyscy, ale tacy poweruserzy, jak graficy już tak :/

     • Do webdevu też nie do końca się to jeszcze nadaje. Oczywiście istnieją narzędzia takie jak codeanywhere, ale żeby one się przyjęły potrzeba naprawdę stabilnego i szybkiego połączenia, żeby nie tracić komfortu pracy. Na polu profesjonalnych zastosowań jest tu nadal wiele do zrobienia.

     • No, no – rozumiem. Przy większości moich blogowych rzeczy Chrome OS też wystarcza, ale przy obróbce zdjęć recenzowanych produktów, to sięgam po Windowsa… Tak to niestety bywa…

     • Plus jest taki, że Google już ma swój chmurowy OS, MS dopiero swój zapowiedział. Na 2020 rok.

     • No ten 202o rok brzmi abstrakcyjnie. Wtedy już nie będzie Chmury tylko płynna rzeczywistość internetowa – czyli cały świat (a przynajmniej ten cywilizowany) będzie jednym wielkim hotspotem. Tak sądzę.

     • W sumie, czy jest na Androidzie jakiś świetny edytor grafiki? Bo prawda jest taka, że jeśli powstanie, to najlepiej zostanie przeniesiony na Chrome OS. :)

     • Do zdjęć jest masa świetnych aplikacji, ale bardziej do zabawy mobilnej niż poważnej obróbki przy masowej edycji np. 30 fotografii.

  • Jerzy Jabłoński

   “Zastanawiam się, czy można zrobić AllInOne, które nie wygląda prawie jak iMac.”

   Można. Na przykład MSI AP16 Flex, bo pierwsza Chromebaza jednak biało-czarna była ;)

 • Jerzy Jabłoński

  Wiadomość fajna, ale biorąc pod uwagę koszt to przy cenach topowych raczej nikt nie kupi Chrome OS tylko Windowsa. Albo coś bez systemu i postawi którąś z popularnych dystrybucji Linuxa.

 • Swoją drogą, nie działa Wam stronicowanie na głównej, @michal_brozynski:disqus

 • Swoją drogą, @@michal_brozynski:disqus , nie działa Wam stronicowanie na głównej

  • Dzięki serdeczne. Chyba z powodu aktualizacji Word Pressa, bo ostatnio przeglądałem i wszystko działało. Zaraz się tym zajmę.

 • Perducas

  No na takie coś czekałem. W sprzęcie od LG brakowało mi tych paru cali. Ciekawe jak będzie z dostępnością.

  • Cieszyłbym się, gdyby był w PL, bo naprawdę wygląda kapitalnie na tle Chromebase od LG. No ale wiadomo – jest nowszy.