W tytule powinienem napisać, że jest to jeszcze produkt, który otrzyma takie wsparcie, jakiego będzie Ci zazdrościć każdy inny pracownik biura. Dlaczego? Bo Elite x2 1012 jest wykonany w taki sposób, że można go naprawiać w miejscu pracy, czyli tam, gdzie Ci się zepsuł. Po prostu wzywasz serwis i ten może wymienić uszkodzony ekran, pamięć, moduły WLAN lub WWAN, czy nawet płytę główną. Co ciekawe, urządzenie jest tak skonfigurowane, że jeśli dojdzie do poważniejszej awarii ma pracować w zwolnionym trybie systemu Windows, ale cały czas pozwalać kontynuować wykonywane zadania – do czasu aż przyjedzie serwisant.
[showads ad=rek2]
Wygląda to naprawdę świetnie, zwłaszcza jeśli jesteś power-userem, ale tak naprawdę to dopiero początek, bo HP Elite x2 1012 to znacznie więcej ciekawostek niż dostępny 24/7 serwis. Coś co muszę mieć już za sobą, to opis wyglądu urządzenia, do którego podchodzę dość… zdawkowo. HP nigdy nie był firmą, która by mnie porywała wzorniczo. Nastała też era urządzeń typu Surface, zatem wielu producentów sięga do magazynów wyobraźni swoich projektantów i starają się dostarczać produkty z podstawką na pleckach, tak by dawało się ustawnie układać komputer. HP postawił tutaj na nóżkę zawiasową. Pomysł niezły, ale wg mnie dość jałowy w odbiorze. W tym przypadku chodzi jednak o to, by sprzęt był ustawny i wygląda na to, że jest, bowiem odchylać ją można do 150 stopni.
[showads ad=rek1]
Co dalej? Oczywiście środek, czyli hardware. Tutaj jednostką napędzającą jest procesor nowej (szóstej) generacji od Intela z serii M vPro (od M3, poprzez M5 do M7). Są to wydajne, niskonapięciowe układy, które wyglądają dość obiecująco, zarówno wydajnościowo, jak i pod kątem odpowiedniego gospodarowania energią, niemniej nie są to procesory z serii iCore, zatem nie jestem jeszcze pewien, czy chciałbym finalnie taki sprzęt.
[showads ad=rek3]
Chip wspomagany jest przez 4GB lub 8GB pamięci RAM oraz dostajesz na pliki warianty od 128GB do 512 GB. Układ graficzny to Intel HD Graphics 515. Pod względem możliwości łączności też jest dość sensownie: dwuzakresowe WiFi pracujące w standardach ac/b/g/nx, Bluetooth 4.2, dwa porty USB typu C oprate na złączu Thunderbolt 3, modem 4G od Qualcomma (Snapdragon X5 LTE), czy szybka łączność z wykorzystaniem technologii Wireless Gigabit Alliance (WIGIG). I byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że część z tych funkcji jest opcjonalna. I tej opcjonalności jest tutaj cholernie dużo, bo np. również do wyboru będzie wersja Elite x2 1012 z czytnikiem linii papilarnych.
[showads ad=rek2]
Oczywiście kręcę nosem na tą opcjonalność, bo mam z tyłu głowy świetne Surface Pro 4 oraz… oczywiście fakt, że wariantywność będzie dyktować ceny. Ma to znaczenie tym bardziej, że również do zestawu będą do wyboru dwie klawiatury (również opcjonalne), teoretycznie takie same, ale faktycznie różniące się wykonaniem i tym, że jedna będzie wspierać specjalną kartę z NFC. Do zestawu wejdzie za to rysik od Wacom’a (HP Active Pen), który funkcjonalnością będzie przypominać ten od Surface.
[showads ad=rek1]
Jedną z fajniejszych opcji jest tutaj oczywiście możliwość wyczepienia ekranu od klawiatury, a HP wewnętrznym oprogramowaniem zadbał o maksymalne bezpieczeństwo danych, zatem po odpięciu tabletu w wariancie z klawiaturą HP Advanced Keyboard, zostaniesz wylogowany/a z systemu. Fajnie prezentuje się też szeroka możliwość łączenia z zewnętrznymi ekranami/monitorami o rozdzielczości 2K i 4K przez HP Elite USB-C Docking Station. Sam tablet ma rozdzielczość 1080p zmieszczoną na 12 calach (proporcje panelu 3:2), więc też jest w porządku, ale w produktach Microsoftu ta rozdzielczość jest znacznie większa. Lepiej też wypada praca na jednym ładowaniu niż w Elite x12 (6,5h vs 9h).
Dostępność rynkowa w Europie, w tym u nas, zacznie się od stycznia 2016 roku. Ceny w euro – startują z poziomu 999 EUR za tablet i 159 EUR za klawiaturę. Jak dla mnie? Cóż, wybrałbym Surface Pro 4 i to bez zastanowienia, chociaż sporym atutem jest tutaj większa liczba portów, w tym USB typu C. Wiele sprzęt nadrabia też dedykowanym serwisem i naprawami na miejscu, co bezbłędnie przyciągnie korporacje, a przecież im w głównej mierze dedykowany jest ten sprzęt.
[showads ad=rek3]
Źródło: inf. pras. HP Polska