Image default
Ciekawostki

Kosmos na żywo w Twoim TV i to w 4K! Już dziś – sprawdź, gdzie oglądać!

To będzie dopiero kosmos! Dosłownie i w przenośni! Rezerwuj dzisiaj wieczorem czas, bo choć emocji będzie zapewne mniej niż w El Clasico, to zdecydowanie warto uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu, jakie nas czeka. I to po raz pierwszy w historii.

Dzisiaj, tj. 26 kwietnia o godzinie 19:30 polskiego czasu, odbędzie się transmisja na żywo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). I może nie byłoby w tym nic aż tak nadzwyczajnego, ale tym razem materiał będzie nadawany w rozdzielczości 4K! Przekaz, który zobaczymy, będzie częścią panelu dyskusyjnego, który odbywa się w ramach edycji NAB Show w Las Vegas.

Będziemy mogli zobaczyć astronautkę NASA Peggy Whitson, która poprowadzi transmisję i rozmawiać będzie z dyrektorem AWS Elemental (firma, dzięki której możemy być świadkiem tego historycznego wydarzenia) – Samem Blackmanem. Rozmowa oczywiście toczyć się będzie wokół zaawansowanych technologii przetwarzania obrazu oraz tego, jaki wpływ będzie ona miała zarówno na naukę, jak i kinematografię.

Kto choć trochę interesuje się kosmosem zdecydowanie powinien poświęcić dzisiaj czas wieczorem, szczególnie gdy posiada odpowiedni telewizor czy monitor, pozwalający w pełni cieszyć się wysoką rozdzielczością. Swoją drogą niesamowite jest to, że możemy oglądać na żywo obraz z ISS będącej 400 kilometrów nad naszym głowiami. Już samo to jest dla mnie ekscytujące i od razu przypomina mi się filmik na YouTube, gdzie jeden z astronautów oprowadza nas po ISS i w pewnym momencie pokazuje, jaki jest widok ze stacji kosmicznej na Ziemię. Niby nic takiego, ale robi to na mnie za każdym razem duże wrażenie.

Zresztą jeśli chcesz – sam/-a też możesz śledzić obraz z ISS chociażby na swoim smartfonie i to w dowolnym momencie. Oczywiście nie w tak dobrej rozdzielczości, jak 4K, ale oglądać na żywo Ziemię, jest zawsze przyjemnie. Michał Brożyński opisywał TUTAJ niedawno, z jakiej aplikacji do tego typu obserwacji korzysta.

Dzisiaj mam nadzieję, że oprócz rozmowy, będziemy mogli podziwiać podobne widoki, ale już z prawdziwą pompą wizualną! Swoją drogą, kto wie czy w takiej jakości – i też na żywo – będziemy mogli któregoś dnia oglądać na przykład lądowanie na Marsie? To by była dopiero oglądalność!

Dzisiejszą transmisję będzie można obejrzeć TUTAJ.

Źródło: informacja prasowa