Koniec plotek. Asus zaprezentował Chromebooka Flip 2 (C302CA)

Tak, jak się tego spodziwałem, tak też się stało – targi CES 2017 w Las Vegas przecięły wszelkie spekulacje i objawiły oficjalnie Asus Chromebooka Flip 2 C302CA, który na tejże imprezie oficjalnie został przez swojego producenta zaprezentowany. Przy okazji mogłem obejrzeć więcej materiałów poświęconych temu komputerowi, na których widać dokładnie, że to faktycznie Chromebook z wyższej półki.

Asus Chromebook Flip 2 (C302CA) – fot. mat. pras.

Asus żąda za niego aż 500 dol. Nie jest to mało, ale nie darłbym też nadmiernie szat, chociaż czy rzeczywiście jest się o co bić będę wiedział, kiedy swojego nowego Chromebooka pokaże Samsung. Sprzęt specyfikacyjnie i wzorniczo naprawdę jest nieźle przygotowany!

Specyfikacja techniczna ASUS Chromebook Flip C302CA
Ekran 12.5 cala, w proporcjach 16:9, typ: LED backlit FHD 1920x1080px, błyszczący panel, obsługujący wielodotyk
Procesor Intel Core M 6Y30 lub Intel Core M 6Y75
Grafika Zintegrowana z chipem
Pamieć operacyjna 4GB lub 8GB RAM
Pamięć na pliki eMMC: 32GB / 64GB / 128GB + czytnik kart pamięci typu: SD/SDHC/SDXC
Łączność i porty WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.2, 2 x USB 3.1 typu C (obydwa to porty combo: USB typu C, DisplayPort, wejście pod zasilacz DC), jack 3,5mm (pod słuchawki i mikrofon)
Aparat HD Web Camera
Bateria do 10h pracy na jednym ładowaniu
Wymiary i waga 304 x 210 x 13.7mm; 1,2kg z baterią
Dodatkowe funkcje Podświetlana klawiatura, system bezpieczeństwa TPM (Trusted Platform Module), czujnik światła otoczenia,

Jak widać po powyższej tabeli – wszystkie informacje opublikowane “przypadkowo” w sklepie NewEgg, o których pisałem TUTAJ, znalazły swoje potwierdzenie w oficjalnym komunikacie Asusa. Ale moje wątpliwości z tamtego tekstu nadal pozostały nierozwiane. Na temat ceny wypowiedziałem się w pierwszym akapicie. Drugi rebus dotyczy właśnie panelu dotykowego…

Asus Chromebook Flip 2 (C302CA) – fot. mat. pras.

Znudzonych przepraszam z góry, że o tym wspominam po raz wtóry, ale naprawdę ma to dla mnie zasadnicze znaczenie. Otóż bardzo chciałbym, aby mój przyszły Chromebook posiadał rysik. Najwięcej swoich nadziei oparłem o przeciek na temat takiego urządzenia ze stylusem Samsunga. Jest to o tyle ważne, że w materiałach graficznych wokół pokazanego dziś Asus Chromebooka Flip 2 C302CA, jest jeden, który jasno pokazuje, że urządzenie współpracuje z rysikiem…

Asus Chromebook Flip 2 (C302CA) – fot. mat. pras.

Ale o rysiku nie ma ani słowa w specyfikacji, ani też w ogólnych tekstach około promocyjnych. Szperałem nawet głębiej i trafiłem na dziewięćdziesięcio-stronicową instrukcję obsługi w języku polskim (dowiedziałem się z niej, że przed pierwszym użyciem należy baterię ładować na wyłączonym Chromebooku przez 3h). Nie jest uniknione więc, że Asus Chromebook Flip 2 C302CA nie trafi do sprzedaży w Polsce. Ale wolę nawet nie myśleć o jego cenie… Natomiast w kwestii związanej z rysikiem, nie ma też słowa o jakimkolwiek dedykowanym oprogramowaniu. Rzeczona instrukcja zwiera gł. opis gestów na gładziku oraz tego, jak nawigować po dotykowym ekranie.

Wracam więc do punktu wyjścia. Czekam na to, co zaprezentuje Samsung, chociaż prawdę pisząc – liczyłem, że zrobi to właśnie na targach CES 2017, ale jak do tej pory nie miało to miejsca. Jeśli więc Asus się spisze, to najszybciej zobaczę Chromebooka Flip 2 C302CA w Barcelonie na MWC 2017 pod koniec lutego br.