Klawiatura w Chromebooku – czyli gdzie jest ten cholerny “Delete”?

Ten moment jest najlepszy – kupiliście swojego wymarzonego Chromebooka, wyciągacie z pudełka, wszystko pachnie nowizną, aczkolwiek uderza, że wewnątrz opakowania nie znajdziemy zbyt wielu dodatków poza kilkoma instrukcjami i ładowarką – wiadomo, cena zrobiła tu swoje. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda super, włączacie, konfigurujecie, logujecie się itp. i jesteście zachwyceni do momentu, aż nie zaczniecie pisać (lub edytować) dłuższego tekstu…

No właśnie – myślę, że nie jestem jedyną osobą na tym świecie, której na klawiaturze w Chromebooku brakuje przycisków typu Delete, Home, Insert, Page Down, Page Up itp. Co się z nimi stało? Cóż, myślę że Google zbyt pochopnie zrezygnował z umieszczania ich wśród innych klawiszy na klawiaturach swoich Chromebooków. Ale na szczęście (lub nieszczęście?) jest na to rada, która może nie rozwiązuje w 100-proc. problemu, ale pomaga mu zaradzić…

…jednak potrzeba tutaj naszej współpracy. Musimy zmienić swoje pewne nawyki. Jako, że z Chromebookami mam do czynienia od pewnego czasu, dość gładko wszedłem w nowe metody edycji tekstu, ale domyślam się, że wielu z Was pewnie przeklina pod nosem przy drobnych literówkach, kiedy nie może poradzić sobie z nimi z powodu braku zwykłego – ale nagle, jak bardzo potrzebnego – Delete.

W systemie Chrome OS możemy oczywiście korzystać w wielkich nieobecnych, ale do tego celu potrzebne są dwa klawisze. Oznacza to, że chcąc np. skorzystać z przywołanego wyżej Delete, konieczne jest jednoczesne wciśnięcie Alt+Backspace. Jeśli natomiast naciśniemy Ctrl+Backspace, to usuniemy całe wcześniejsze słowo. W podobny sposób jest z innymi funkcjami specjalnymi klawiatury, za którymi możecie tęsknić, jak chociażby Caps Lockiem, który uruchamiamy wciskając Alt+klawisz szukania (ten z lupką).

W poniższej tabelce wybrałem te w mojej opinii najbardziej potrzebne. Jeśli interesują Was inne skróty, dajcie znać w komentarzach, a uzupełnię wpis o kolejne.

Skróty klawiaturowe w Chromebooku:
Kombinacja klawiszy Działa jak klawisz:
Alt+Backspace Delete
Alt i strzałkę w górę Page Up
Alt i strzałkę w dół Page Down
Ctrl+Alt i strzałkę w górę Home
Ctrl+Alt i strzałkę w dół End
Ctrl+klawisz, którym na zwykłej klawiaturze był F5* Print Screen (zrzut ekranu)
Ctrl+Shift+klawisz, którym na zwykłej klawiaturze był F5* Zrzut fragmentu ekranu

*PS.
klawisze od dwóch ostatnich skrótów z powyższej tabelki wyglądają mniej więcej tak:

Screenshot 2014-08-26 at 18.54.05 Screenshot 2014-08-26 at 18.50.21

 • Filip Placek

  Dla mnie będzie to przydatne kiedy już kupie sobie chromebook’a.

  • Cieszy mnie to bardzo :)

   • Filip Placek

    Jak sobie go kupie to będę chyba najmłodszym posiada chromebooka w Polsce(15 lat).

    • No to świetnie, nie ma lepszego momentu by zacząć ;) Sporo się dowiesz z autopsji :)

 • isaak911

  :) w klawiaturze LG Chromebase wszystkie te klawisze są.