Jak w Chrome OS przywrócić klawisz CapsLOCK i przyciski funkcyjne od F1 do F12?

Ogarnęło mnie wielkie zdziwienie, kiedy przyjechał do redakcyjnych testów Chromebase od LG, bowiem został wyposażony w pełną, dedykowaną pod Chrome OS klawiaturę. Miły dodatek, tym bardziej, że zdążyłem się już przyzwyczaić do pewnych kompromisów wynikających z innego układu klawiszy i przypisania im nowych funkcji w Chromebookach. Był nawet czas, że popełniłem na ten temat wpis, do którego warto sięgnąć, jeśli brakuje Wam Delete, Home, PgUp, PgDwn etc.

Tym, którzy jeszcze nie wiedzą, krótko przypomnę, że w Chromebookach nie ma przycisków funkcyjnych od F1 do F12, a zamiast np. CapsLOCKa jest klawisz z lupką, który wywołuje launcher z aplikacjami. Co jednak, jeśli lubimy używać tego właśnie przycisku lub specyfikacja naszej pracy wymusza, aby móc swobodnie go włączać lub wyłączać? Otóż jest rada, która pozwala sobie z tym problemem szybko poradzić!

Krok 1.
Wchodzimy w Ustawienia (musimy kliknąć w zasobnik).

jak-wlaczyc-caps-lock-chromeos-krok1

Krok 2.
Następnie odnajdujemy sekcję Urządzenie i znajdujący się tam przycisk Ustawienia klawiatury.

jak-wlaczyc-caps-lock-chromeos-krok2

Krok 3.
Następnie w otwartym okienku wybieramy z rozwijalnej listy przy polu Szukaj pozycję CapsLOCK. Proste, prawda? Zauważcie, że możecie tutaj przypisać konkretną akcję nie tylko jednemu zdarzeniu. Jeśli nie chcecie, możecie w ogóle wyłączyć działanie klawisza z lupką, albo nadać mu którąś z kilku innych propozycji, jak Alt, Crtl czy ESC.

jak-wlaczyc-caps-lock-chromeos-krok3

Zwróćcie też uwagę, że jest tam również pozycja do zaznaczenia Traktuj klawisze z górnego rzędu jak klawisze funkcyjne. Ja z tego nie korzystam, bo jest to zupełnie niepotrzebne w Chrome OS, no chyba, że lubi ktoś włączać w ten sposób pomoc, jak w Windows, kiedy wystarczyło wybrać F1. Ale innego sensu za bardzo w tym nie widzę.

W każdym razie w ten oto niezbyt skomplikowany sposób można ułatwić sobie życie, jeśli ktoś akurat bardzo tego potrzebuje lub ciężko mu się asymiluje z nieco innym wprowadzaniem tekstu w Chrome OS :). Enjoy! ;).

PS.
a jeśli potrzebujecie doraźnie włączyć CapsLOCK wystarczy wcisnąć na klawiaturze kombinację klawiszy Alt+lupkę i gotowe! :).

  • xiciu

    Dzięki za przypomnienie, że takie klawisze istnieją, zawsze lubiłem takie ciekawostki informatyczne.

    Nie można było się powstrzymać (nie moja wina)