promotion_motox_90sekund

Jak podłączyć OneDrive i Dropboxa pod Chrome OS?

Proste rozwiązania są najlepsze. A tak się składa, że tych w Chrome OS jest coraz więcej. Jedno z najnowszych nie jest jeszcze dostępne dla wszystkich. Jeśli macie swojego Chromebooka/Chromeboxa/Chromebase z zainstalowanym kanałem developerskim Chrome OS, to będziecie mogli z tej opcji skorzystać. I zapewniam Was, że będziecie zadowoleni!

Swoją przygodę z Chmurami rozpocząłem od Dropboxa i jako tako, to właśnie jemu przez bardzo długi czas byłem wierny. Potem wszedł Dysk od Google, ale prawdziwą przygodę zacząłem z nim po zakupie swojego pierwszego Chromebooka, kiedy zacząłem przerzucać nań coraz więcej plików, do których miałem łatwy i szybki dostęp.

Dysk Google Drive od Google to bardzo dobra Chmura do przechowywania naszych plików - MojChromebook.pl
Dysk Google Drive od Google to bardzo dobra Chmura do przechowywania naszych plików – MojChromebook.pl

Niby do Dropboxa również nie było najgorzej się dostać, wystarczyło zainstalować odpowiednią wtyczkę i już! Właściwie, to działała ona na zasadzie linku do witryny. Nie było to nic nadzwyczajnego. Ale tym razem w Chrome OS w wersji 43.0.2357.5 dev (64-bit), która w postaci stosownej aktualizacji zawitała do mnie w ostatni piątek lub sobotę, dostajemy maleńką, acz znaczną zmianę.

dropbox-to-chrome-os-mojchromebook-pic1

W ubogim w funkcje managerze plików Files (Pliki) pojawiła się po lewej stronie okienka opcja Add more services. Jej zasadniczą zaletą jest fakt, że możemy do niej podłączyć zewnętrzne usługi chmurowe, takie jak Dropbox czy OneDrive od Microsoftu. Co ciekawe, jest tam również opcja dodania własnego serwera, jeśli takowy posiadamy! Świetne, bo pozwala z jednego miejsca w Chrome OS zarządzać naszymi plikami rozsianymi po różnych platformach!

Jeśli posiadacie Chrome OS w kanale developerskim, w kilku prostych krokach znajdziecie poniżej wskazówki, jak podłączyć np. Dropboxa:

KROK 1.

Oczywiście wpierw otwieramy manager plików Pliki. Po lewej stronie okna, tam gdzie Dysk Google oraz Pobrane pliki znajduje się opcja Add new services. Klikamy w nią!

dropbox-to-chrome-os-mojchromebook-pic2

Krok 2.

Wyświetli nam się mniejsze okienko, w którym zobaczymy możliwe do podłączenia usługi. Jest tam póki co OneDrive Microsoftu oraz Dropbox, ale też możliwość dodania innego serwera plików. Co ciekawe, na samym dole znalazło się też rozszerzenie TED, dające bezpośredni dostęp do ostatnich wystąpień.

dropbox-to-chrome-os-mojchromebook-pic4

Oczywiście potwierdzamy wybór i idziemy dalej.

KROK 3.

Tutaj dodajemy swoje dane do logowania do Dropboxa. Jeśli mamy weryfikację dwuetapową, następne okienko, które się pojawi będzie wymagało wpisania wysłanego kodu przez SMS.

dropbox-to-chrome-os-mojchromebook-pic6

KROK 4.

Oczywiście zgadzamy się na dostęp do naszych plików

dropbox-to-chrome-os-mojchromebook-pic8

I to wszystko! Gotowe, teraz po lewej stronie okienka managera plików Pliki, zajdziemy dostęp do swoich dokumentów trzymanych w Chmurze Dropbox. Podłączanie OneDrive wygląda dokładnie tak samo. Ja już korzystam i od razu zauważyłem, jak wiele dobrego to wprowadziło!

Jakieś minusy? Nieco dłużej uruchamia się aplikacja Pliki. Zapewne dlatego, że trwa łączenie z zewnętrznymi serwerami Microsoftu i Dropboxa, ale jest to do przeżycia. Za to zdecydowanym plusem jest zarządzanie listą plików. Świetnie działa przenoszenie ich pomiędzy usługami! Przynajmniej tyle na teraz – niby drobiazg, a tyle znaczy! :).

 • RA

  Robiłem tylko próby na małych plikach i Dropbox działa normalnie w obydwie strony. Do OneDrive wysłałem zdjęcie ale w drugą stronę pokazuje komunikat, że będzie trwało to długo i czy chce anulować zadanie. Nie wiem czy to wina mojego niezbyt szybkiego łącza czy po prostu dysk Microsoftu jest wolniejszy?

  • Dziękuję za ten komentarz. Chciałem to sprawdzić u siebie i przez pomyłkę usunąłem Dropboxa i niestety nie mogę ponownie podłączyć…, więc nie mogę sprawdzić, jak to wygląda u mnie. Jak rozwiążę problem, to dam znać.

 • Katarzyna Ostrowicz

  Mój przyszedł wczoraj z Niemiec, zrobił update’y, ale tej opcji jeszcze nie widziałam. Mam Acera z Tegrą K1.

  • Witam serdecznie i gratuluję zakupu :). Trzeba wcześniej przełączyć się na wersję developerską. Znajdzie Pani to w Ustawieniach Chrome. System zostanie zainstalowany w tzw. roboczej wersji, czyli mniej stabilnej, ale posiadającej najwięcej nowości i poprawek, które mogą, ale nie muszą wejść do stabilnej wersji Chrome OS. PS. proszę o wiadomość (lub np. zdjęcie w komentarzu), jak wygląda klawiatura niemieckiego modelu? Klawisze są takie same, jak u nas, czy np. w miejscu “z” jest “y” i odwrotnie?

   • Katarzyna Ostrowicz

    Postaram się podrzucić zdjęcie jeszcze dzisiaj.

    Klawiatura jest… trochę trudna (QWERTZ). Mimo, że na codzień koduję, więc na QWERTY piszę z pamięci, to jednak najbardziej przeszkadzają mi zmiany na klawiszach od 1 do +, gdyż znaki specjalne są przesunięte bądź zastąpione.
    Zamiast ctrl jest strg, ale to nic takiego w porównaniu z o i a z umlautem w miejscu ; i ‘. Do tego np. nawiasy okrągłe są przesunięte o jeden klawisz w lewo.

    Mogłabym się przyzwyczaić, jednak zamówiłam naklejki na klawiaturę, bo pewne rzeczy mnie drażnią.

    • Dobrze Pani zrobiła, też bym miał problem z niemiecką klawiaturą.

     • Katarzyna Ostrowicz

      A oto i niemiecka myśl techniczna.

     • Super, bardzo Pani dziękuję – to zdjęcie to dobry materiał dla osób, które nie są pewne, jak sprawa z układem klawiatury przy zakupionym Chromebooku w DE wygląda. :D

     • Katarzyna Ostrowicz

      W komentarzach na amazon.de są informacje, że klawiatura jest US i takiej się spodziewałam. Natomiast najwyraźniej jest to nie do końca prawda.

      Tak naprawdę do czego nie mogę przywyknąć to podłużny enter zamiast poprzecznego, krótszy backspace i lewy shift dzielący miejsce na klawiaturze z <.

     • Nie ma Pani ochoty im tego odesłać? Ja bym się chyba nie zastanawiał… W sumie musi iść Pani na wiele kompromisów… A szkoda psuć sobie przyjemność z używania Chrome OS.

     • Katarzyna Ostrowicz

      Absolutnie nie. :) Klawiatura działa jak powinna. To tylko początkowy lekki dyskomfort. Z naklejkami nabiorę nawyków. Już teraz idzie mi o wiele lepiej niż wczoraj. Traktuję to trochę jak ‘challenge’ w przygodzie z chromebookiem. Ważne, że ‘polski’ jest ‘polskim programisty’. Reszta przyjdzie z czasem. :)

     • Podziwiam entuzjazm i życzę jak najlepszych doświadczeń z Chromebookiem :D

     • Katarzyna Ostrowicz

      Dobiłam się do trybu deweloperskiego, teraz rozumiem powinnam zmienić kanał pobierania aktualizacji? Na niestabilny dev?

     • Dokładnie tak :)

     • Katarzyna Ostrowicz

      Przestawiłam się na kanał developerski, ale ten feature z Dropboksem nie działał – restartował całego chrome’a. Spodziewałam się, że mogą w tym na bieżąco grzebać, więc jak na razie przestawiłam się na betę (wymagała ponownego wpisania danych i skonfigurowania konta).

 • Witam :)

  Od dawna zajmuję się webdeveoperką. Siedzę mocno w HTML, CSS, JS, także w PHP (w tym WordPressie) oraz ostatnio w SVG, jako że jego “udziały” w budowaniu interfejsów stron rosną.

  Zastanawiam się, czy maszyna z ChromeOS mogłaby posłużyć mi do pracy. Bardzo podobają mi się -Boxy i -Base, ale ostatnio mój wzrok przykuł HP ChromeBook 14 G3. Jednak z tego, co widzę ten model nie jest dostępny w Polsce :(

  Wiem o istnieniu usług takich, jak Cloud9 czy Koding, jednak czy istnieją rozwiązania, które pozwoliłyby na uruchomienie choćby najprostszego webserwera lokalnie? Bez uruchamiania Ubuntu ani żadnych innych dziadostw (wszak nie po to kupuje się sprzęt z ChromeOS, żeby używać Ubuntu). Mogę pracować w Cloud9, mogę pracować po SFTP, ale tylko czysto teoretycznie – bo wiem, że edytoru kodu już powstają.

  Kwestie gier, filmów i muzyki. Za wszystko jestem w stanie zapłacić. Chromebooki nie są drogim sprzętem i różnica wynikająca z wyboru CB zamiast PC mogłaby spokojnie pójść w usługi Google (w tym w dysk 1 lub nawet 10TB w Chmurze). Zastanawiam się tylko – kiedy można spodziewać się, że wszystkie tytuły z Androida (łącznie z grami) zaczną działać bez kombinowania z dodatkami dla Chrome? To byłby ogromny cios dla MS i Apple. Jednocześnie dałoby to kopa ChromeOS.

  Osobiście liczę na dużo nowości w ChromeOS w tym roku. Google powinno skupić się obecnie właśnie na tym systemie. Android jest już dojrzałym systemem mobilnym i uważam, że nie trzeba ładować w niego już takich sił, jak do tej pory.

  Podsumowując:
  – Czy webdeveloper skupiony w okół WordPressa może spać spokojnie mając Chromebooka / -boxa / -base jako jedyną maszynę do pracy w domu (w pracy i tak pewnie jeszcze dłuuuuugo będę używał Windows)?
  – Jeśli istnieje możliwość sprowadzenia / kupna Chromebooka G3 od HP chciałbym na pewno dowiedzieć się, jak tego dokonać i jakie są tego koszty.
  – Czy Chromebooki mają predyspozycje zostania maszynami odpowiednimi dla osób zajmujących się fotografią? Słyszałem o Photoshopie dla tego systemu? Wiadomo, jak idą prace z tym związane?
  – Ewentualnie czy / jak Chromebooki radzą sobie z dodatkowymi monitorami?

  • Dziękuje za ten obfity komentarz. W tej chwili jest już dość późno, zatem jeśli Pan pozwoli, postaram się do wszystkiego odnieść w ciągu dnia.

   • W porządku, czekam zatem :)

   • ciągle czekam… :)

    • Witam, dziękuję za okazaną cierpliwość. Niestety nie siedzę aż tak głęboko, by pomóc Panu w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania. Przejrzałem sklep Chrome Web Store i nie trafiłem na nic takiego, co by się udało sensownie podpiąć pod Chrome OS do programowania.

     Jeśli chodzi o apki z Androida na Chrome OS, to tak naprawdę cały czas powstają odpowiedniki na Chromebooki/Boxy/Base, zatem tak naprawdę to kwestia czasu i programistów, którzy są w stanie opracować swoje wersje na Chrome OS. Zresztą Google idzie wyraźnie w tym kierunku, sam serwuje swoje apki i tu i tu, a poza tym zmienia też wygląd systemu pod standard obowiązujący w Androidzie Lollipop, czyli Material Design.

     Co do pytania o pracę z WordPressem, to tutaj powinien Pan znaleźć odpowiedź na swoje pytanie, polecam zajrzeć: https://wordpress.org/support/topic/chrome-is-operating-system

     Koszty i kupno to temat rzeka ;). Najlepiej z USA lub UK. Przy zakupie ze Stanów trafi Pan na tani model, ale przesyłka i konieczność uiszczenia 23-proc. VAT-u w Polsce sprawią, że cenowo wyjdzie w okolicach tego, ile zapłaciłby Pan za kupno w UK ze znacznie szybszą przesyłką do PL. Różnica jest też – ale nieznaczna w układzie klawiatury. Gorzej, gdyby Pan kupił w Niemczech, Czechach lub Francji, bo tam już jest z klawiszami totalny bałagan. Reasumując – sprzęt z USA jest tani, ale dochodzą koszty w postaci podatku w USA plus wysyłka i koszt VAT-u 23 proc. w Polsce, od którego nie da się wymigać, a który nakładany jest na całą sumę, wliczając przesyłkę. Stąd tak drogo. Sprzęt z UK jest za to bez tych kosztów, ale za to GBP jest drogi, więc wychodzi podobnie, ale momentami taniej niż z USA. Dużo zależy od wahań kursów walut, przy czym obecnie USD jest dość drogi.

     Kwestia fotografii – system Chrome OS otrzymał wsparcie dla RAW-ów w ostatnim czasie, zatem wszystko idzie w tym kierunku, ale brakuje jeszcze lokalnych aplikacji. Niestety, obróbka w Chmurze jest szybka, ale okupiona jakością. Najlepszy w mojej opinii do tego celu jest Pixlr, którego polecam już teraz sprawdzić, bo działa nawet pod Windowsem. Niemniej z Chromebooków do obróbki zdjęć sugerowałbym jednak zainwestować w model z procesorem co najmniej i3. Wiem, że koszty większe, ale nieporównanie lepiej niż na Celeronach, które akurat biją na głowę układy typu ARM, co na zdjęciach wychodzi jak na dłoni. Photoshop rzeczywiście jest przygotowywany pod pracę w Chmurze właśnie dla Chromebooków, ale tutaj dochodzą koszty wykupu licencji na obróbkę webową.

     Sam jeszcze nie testowałem dwóch monitorów podpiętych pod cokolwiek z Chrome OS. Natomiast mój bloger trochę się bawił np. z telewizorem przy testach Asus Chromeboxa, zatem polecam rzucić okiem na jego recenzję i ewentualnie zadać mu pytanie w komentarzu – na pewno odpowie. http://mojchromebook.pl/recenzja-asus-chromebox-moc-zamknieta-w-malym-opakowaniu/

     • Dziękuję za odpowiedź :) Wspomnianą recenzję czytałem.

      Z opłacaniem licencji Photoshopa raczej nie byłoby problemów. W abonamencie łatwiej mi przełknąć kilkanaście złotych miesięcznie niż wywalić jednorazowo kilka tysięcy PLNów.

      Pozostaje kwestia gier. Już teraz widać coraz większe zapędy chociażby nVidii do przenoszenia mocy obliczeniowej w chmury (nVidia GRID). Do końca kwietnia działa też usługa OnLive, którą swego czasu wykupiło Sony. Testowałem, działa wyśmienicie. Uruchamiałem bardzo wymagające tytuły na sprzęcie, który do gier się nie nadaje. Sam uważam, że przyszłość gier leży właśnie w chmurach (jak chyba wszystkiego). Pytanie, kiedy to się na tyle upowszechni, aby móc swobodnie odpalić każdy nowy tytuł na dowolnym sprzęcie. Czytałem o tym trochę i podobno rozwój tego tematu jest przez analityków szacowany własnie na bieżący rok, więc może być ciekawie. Przyszłoby nam żyć w czasach, w których jedyne, czym musimy się martwić to szybkość sieci i ewentualnie pasmo, na jakim działa nasz router (nVidia GRID wymaga pasma 5GHz).

      Przyszłość rysuje się więc bardziej niż ciekawie :)

     • Te tematy są znacznie bliższe mojemu drugiemu blogerowi – Przemkowi Krawczykowi – który pisze u mnie na 90sekund.pl. Tutaj znajdzie Pan jego wpisy: http://90sekund.pl/author/pkrawczyk/

     • PS. z Chromebooków najbardziej grzeję się teraz na ten model: http://www.amazon.com/Dell-Chromebook-11-6-Inch-Notebook-i3-4005U/dp/B00OW0DTX4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1429650250&sr=8-1&keywords=dell+chromebook+11+i3 Niestety nie ma wysyłki do PL póki co, no i ta cena…

  • RA

   Developerka na chrome, nie wiem, nie znam tematu. Na pewno mozna zrobic to samo lub moze wiecej, co na tej samej przegladarce w windowsie. Chrome OS, to normalny system tylko bez mozliwosci instalacji natywnych programow.
   Chromebooki HP uwazane sa za najgorsze, lepiej wybrac juz za 450 euro Acera 15 cali z i3, ktory wkrotce bedzie dostepny na Amazonie w Anglii. Acer jest w Polsce, wiec…?
   Proby z Photoshopem online trwaja jeszcze, wiec nie wiem? Do chromeOS dodano obsluge zdjec RAW, wiec na pewno pojawi sie wiecej programow.
   ChromeOS moze pracowac z dwoma monitorami, gdzies kiedys czytalem?

   http://www.omgchrome.com/with-raw-support-chromebooks-could-become-ultimate-photography-companion/

 • booz

  Witam – a czy można podpiąć do “Plików” dysk udostępniony w domowej sieci wifi? Powyższych driveów również jeszcze nie mam ;)

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)

  • Witam serdecznie, można podłączyć zewnętrzny serwer SFTP, ale nie widzę opcji przyłączenia Chmury domowej. Poza tym warto to śledzić, bo ciągle coś dochodzi nowego do tego rozwiązania. Acha – jedna ważna uwaga, podłączyć SFTP można tylko przy sprzęcie z Chrome OS pracującym na procesorach Intela. Opcja nie jest obsługiwana przez chipy zaprojektowane w architekturze ARM.

   • booz

    Dziękuję za odpowiedź :) – mam Acera bez intela więc muszę poczekać na rozwiązania wdrażane w ChOS ;)

 • Piochfinder

  Dzień dobry,
  Czy po zmapowaniu udziału w chmurze (np. Onedrive) można edytować w locie pliki? Tak jak w przypadku Google Drive.