Proste rozwiązania są najlepsze. A tak się składa, że tych w Chrome OS jest coraz więcej. Jedno z najnowszych nie jest jeszcze dostępne dla wszystkich. Jeśli macie swojego Chromebooka/Chromeboxa/Chromebase z zainstalowanym kanałem developerskim Chrome OS, to będziecie mogli z tej opcji skorzystać. I zapewniam Was, że będziecie zadowoleni!
Swoją przygodę z Chmurami rozpocząłem od Dropboxa i jako tako, to właśnie jemu przez bardzo długi czas byłem wierny. Potem wszedł Dysk od Google, ale prawdziwą przygodę zacząłem z nim po zakupie swojego pierwszego Chromebooka, kiedy zacząłem przerzucać nań coraz więcej plików, do których miałem łatwy i szybki dostęp.
Niby do Dropboxa również nie było najgorzej się dostać, wystarczyło zainstalować odpowiednią wtyczkę i już! Właściwie, to działała ona na zasadzie linku do witryny. Nie było to nic nadzwyczajnego. Ale tym razem w Chrome OS w wersji 43.0.2357.5 dev (64-bit), która w postaci stosownej aktualizacji zawitała do mnie w ostatni piątek lub sobotę, dostajemy maleńką, acz znaczną zmianę.
W ubogim w funkcje managerze plików Files (Pliki) pojawiła się po lewej stronie okienka opcja Add more services. Jej zasadniczą zaletą jest fakt, że możemy do niej podłączyć zewnętrzne usługi chmurowe, takie jak Dropbox czy OneDrive od Microsoftu. Co ciekawe, jest tam również opcja dodania własnego serwera, jeśli takowy posiadamy! Świetne, bo pozwala z jednego miejsca w Chrome OS zarządzać naszymi plikami rozsianymi po różnych platformach!
Jeśli posiadacie Chrome OS w kanale developerskim, w kilku prostych krokach znajdziecie poniżej wskazówki, jak podłączyć np. Dropboxa:
KROK 1.
Oczywiście wpierw otwieramy manager plików Pliki. Po lewej stronie okna, tam gdzie Dysk Google oraz Pobrane pliki znajduje się opcja Add new services. Klikamy w nią!
Krok 2.
Wyświetli nam się mniejsze okienko, w którym zobaczymy możliwe do podłączenia usługi. Jest tam póki co OneDrive Microsoftu oraz Dropbox, ale też możliwość dodania innego serwera plików. Co ciekawe, na samym dole znalazło się też rozszerzenie TED, dające bezpośredni dostęp do ostatnich wystąpień.
Oczywiście potwierdzamy wybór i idziemy dalej.
KROK 3.
Tutaj dodajemy swoje dane do logowania do Dropboxa. Jeśli mamy weryfikację dwuetapową, następne okienko, które się pojawi będzie wymagało wpisania wysłanego kodu przez SMS.
KROK 4.
Oczywiście zgadzamy się na dostęp do naszych plików
I to wszystko! Gotowe, teraz po lewej stronie okienka managera plików Pliki, zajdziemy dostęp do swoich dokumentów trzymanych w Chmurze Dropbox. Podłączanie OneDrive wygląda dokładnie tak samo. Ja już korzystam i od razu zauważyłem, jak wiele dobrego to wprowadziło!
Jakieś minusy? Nieco dłużej uruchamia się aplikacja Pliki. Zapewne dlatego, że trwa łączenie z zewnętrznymi serwerami Microsoftu i Dropboxa, ale jest to do przeżycia. Za to zdecydowanym plusem jest zarządzanie listą plików. Świetnie działa przenoszenie ich pomiędzy usługami! Przynajmniej tyle na teraz – niby drobiazg, a tyle znaczy! :).