Image default
Adobe

Jak jednym suwakiem w Photoshopie zmienić zdjęcie? Właśnie tak!

Wygląda niesamowicie prawda? A najlepsze jest to, że obróbka takiego zdjęcia trwa dosłownie chwilę, a wszystko dzięki nowej funkcji, którą Adobe wprowadziło do swoich sztandarowych produktów. Nazywa się ona “dehaze” i to właśnie dzięki niej można uzyskać taki efekt. Pozamiatało mnie totalnie.

Oryginalne zdjęcie
Oryginalne zdjęcie

Tom Mackintosh, fotograf z Nowej Zelandii jest autorem zdjęcia i zarazem eksperymentu, za pomocą którego pokazuje jaką moc ma nowy efekt. Zdjęcie które widzicie powyżej jest oryginałem. Jego parametry są następujące: Aparat – Canon. Obiektyw 24-70 mm f/2.8. Czułość ISO 3200. Ogniskowa 24 mm. Przesłona f/2.8. Widać na tej fotografii co prawda gwiazdy, ale światło miasta i okolic mocno zamgliło niebo.

Podstawowa obróbka
Podstawowa obróbka

Fotograf następnie wykonał standardową obróbkę. Poprawił tony, szumy, kolory a także wyostrzenia. Zdjęcie po poprawkach wygląda tak jak powyżej. Całkiem nieźle prawda? Jest znaczna poprawa w stosunku do oryginalnego zdjęcia, ale za chwilę…

Suwak o nazwie “dehaze” został przesunięty o 74 punkty i…

Efekt końcowy
Efekt końcowy

No cóż, efekt jest masakryczny! Trzeba przyznać, że nowa funkcja jaką Adobe dodał jakiś czas temu sprawia, że tego typu zdjęcia nabierają niesamowitego efektu. Jestem przekonany, że również w innych fotkach, nie tylko nieba, wykorzystanie “dehaze” sprawi, że wykonane przez Ciebie zdjęcia nabiorą nowego życia. Ważne tylko by nie przesadzać z obróbką, jak zawsze wszystko trzeba robić z głową ;).

Źródło, foto: petapixel, Tom Mackintosh