Trzy nowe Chromebooki od Della to znak, że o edukacji w Stanach nikt nie zapomina | 90sekund.pl - CZAS NA TECHNOLOGIE

Dell pokazuje nowe Chromebooki. Tanie i cholernie odporne. Bo dla szkół!

Dell pokazał dwa paskudne Chromebooki, które mają trafić do amerykańskich szkół. Ich zaletą jest pewien standard, który urządzenia  z kategorii K-12 (skrótowa nazwa segmentu edukacyjnego w US) sytuuje obecnie wśród najbardziej wytrzymałych maszyn na rynku. I jest to trend, który zdecydowanie rozpropagowały Chromebooki właśnie i to z nich ma szansę przenieść się dalej. Po prawdzie, gdyby ktoś pomyślał o lepszym wzornictwie, to byłyby to nie tylko odporne na wiele uszkodzeń mechanicznych sprzęty, ale również ładne, przez co trafiłyby w gusta większego grona klientów. Ale te maja przede wszystkim zdobyć serca nauczycieli i dyrekcji szkół.

Specyfikacyjnie nie ma zatem tutaj najmniejszych niespodzianek. Poza różnicami w wielkości, zarówno Dell Chromebook 11 3180 (11 cali, brak dotyku),  Dell Chromebook 11 3189 (11 cali, dotykowy), jak i Dell Chromebook 3380 (13 cali, brak dotyku) – to trzy urządzenia, które będą pracować napędzane układami Intel Celeron 6-gen., z wyjątkiem większego modelu, na którego pokładzie w najmocniejszym wariancie znajdzie się procesor i3. Poza tym otrzymały porty HDMI, USB 3.0, łączność WiFi 802.11ac, BT, czytniki kart pamięci SD oraz całodniowe baterie, potrafiące wytrzymać na jednym ładowaniu do 10h. O RAM-ie i pamięci na pliki nie ma jeszcze szczegółów, ale skoro sprzedaż ma ruszyć od lutego, to zakładam, że na stronie producenta szybko te informacje zostaną uzupełnione.

Product image for the Dell Chromebook 3189 Convertible 2-in-1 Notebook, Education. 11

Oczywiście – jak na edukacyjne produkty przystało – Dell Chromebook 11 3180, Dell Chromebook 3189 oraz Dell Chromebook 3380 – pochwalić się mogą spełnieniem restrykcyjnych warunków norm militarnych amerykańskiej armii – MIL-STD 810G. Ponadto posiadają zwarte konstrukcje, zatem nie grozi im zalanie, a na bokach i rantach są wzmacniane gumowanym tworzywem, aby przetrwać upadki z niewielkich wysokości.

Ostatnią rzeczą, która je różni to kąt odchyłu pokrywy z ekranem. Dell Chromebook 11 3180 można rozłożyć na płask (180st.); Dell Chromebook 11 3189 ma konstrukcję w pełni obrotową (360st.), zatem może służyć jako tablet; Dell Chromebook 11 3189 jest notebookiem z klasycznym katem otwarcia pokrywy. Ceny zaczynają się odpowiednio z poziomu: 219 dol., 349 dol., 299 dol. Widać więc, że to bardzo optymalna półka cenowa.

Na mnie te Chromebooki wrażenia nie robią, ale będą bardzo użyteczne. Miałem okazję pracować z modelem od Asusa i w ekstremalnych warunkach sprawdzał się świetnie!