Chrome dla Windows XP będzie wciąż wspierany

Chrome logo with white background_mojchromebook

Google robi miły ukłon w stronę użytkowników, którzy korzystają z przeglądarki Chrome na komputerach, które mają zainstalowany system Windows XP. Mimo, że Microsoft oficjalnie ogłasza, że zakończy wsparcie dla tego systemu już w kwietniu 2014 roku, to Google zapewnia, że wciąż będzie aktualizować swoją przeglądarkę dla tej platformy. I przyznam szczerze, że zupełnie mnie to nie dziwi. W końcu korzysta z tego systemu sporo ludzi.

OK. może nie jest tak, że korzystają z Windowsa XP rzesze zwykłych użytkowników domowych, bowiem upłynęło już trochę wody w rzece czasu i pojawiło się już kilka kolejnych edycji Windowsa, łącznie z tym, że w ostatnich dniach debiutuje duża aktualizacja do Windows 8. Ale jestem w stanie uwierzyć, że platforma XP trzyma się bardzo dobrze przy życiu w najróżniejszych instytucjach – czy to prywatnych firmach, czy w urzędach, szkołach i innych przestrzeniach publicznych – gdzie sprzęt wraz z softem zmienia się często raz na jakiś czas.

Poza tym Windows XP to świetny system, na którym wciąż daje się wydajnie pracować. Sam miałem jeszcze do niedawna z nim do czynienia i trudno mu odmówić, zwłaszcza po latach poprawek i udoskonaleń, wydajności i efektywności. Większość jego użytkowników może po prostu nie widzieć konieczności przesiadki na nową odsłonę okienek, tak różną przecież od XP. A skoro współcześnie wielu ludzi zaczyna od i kończy pracę na przeglądarce internetowej, to pomysł Google, aby nadal wspierać Chrome dla XP, jest strzałem w dziesiątkę. W końcu nigdy nie wiadomo, czy ci sami użytkownicy nie przesiądą się właśnie na Chromebooki.

Jestem też realistą. Wątpię, żeby wyszukiwarkowy gigant z Mountain View rozdrabniał się nad wsparciem dla wymierającego systemu (a przynajmniej systemu, który najchętniej uśmierciłby Microsoft). Google przyznaje na swoim blogu, że wie o setkach milionów użytkowników, wśród których jest wielu, którzy używają Chrome. Wszyscy oni korzystając z jego przeglądarki nadal będą otrzymywać aktualizacje oraz paczki z zabezpieczeniami i support dla aplikacji wspierających starsze przeglądarki. Dobry ruch!

Źródło, foto: google chrome blog, google plus chrome profile

  • Z racji, że nie mogę się doszukać maila, a lubię pomagać to postanowiłem delikatnie “poprawić” obecny layout strony i tak wyglądają moje dwie propozycje:
    1) http://i.imgur.com/dX0NSQk.jpg
    2) http://i.imgur.com/bSytQu6.jpg

    Zdaje sobie sprawę, że do profesjonalnych layoutów im daleko i nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, ale uważam że strona wyglądałaby wtedy dużo nowocześniej i byłaby “lżejsza” wizualnie dla odbiorcy. Oczywiście wszystkie potrzebne pliki i zmiany jestem w stanie podesłać via e-mail / wykonać na stronie, gdybyś wyraził taką chęć ;)