Asus stawia na edukację. Oto jego nowy Chromebook C202. Pierwszy modułowy Chromebook świata

Najnowszy Chromebook Asusa, model C202, to sprzęt, który pochodzący z serii AsusPro i ma wytrzymać najcięższą próbę, czyli to, jak będą się z nim obchodzić uczniowie ;). Cóż, brzmi to jak wyzwanie, ale notka prasowa mówi sama za siebie – producent w kooperacji z Google postanowił stworzyć taki komputer z Chrome OS na pokładzie, który faktycznie da radę w kontakcie z niesfornym nastolatkiem ;). Nie jest to pierwszy tego typu notebook, bowiem wcześniej swoje kroki na tym rynku stawiało Lenovo, również dostarczając wzmocnione konstrukcje. Natomiast ta od Asusa nie wygląda ze wszystkich stron najładniej i nie wiem, czy widząc takiego brzydala komukolwiek będzie się chciało o niego dbać? Z drugiej strony, to baaaardzo praktyczna konstrukcja.

Asus Chromebook C202 - fot. mat. pras.
Asus Chromebook C202 – fot. mat. pras.

Natomiast pod względem hardware sądzę, że Asus poszedł przy Chromebooku C202, po najmniejszej linii oporu. Właściwie niczego atrakcyjnego ten notebook nie oferuje. OK, jest wewnątrz najświeższy Intel Celeron 3060, który ma pracować w trybie zwiększonej mocy również pod względem przetwarzania grafiki, ale już obecność 2GB lub 4GB pamięci RAM i podstawowej pamięci 16 GB na pliki, budzą we mnie dość umiarkowany entuzjazm. I teraz pytanie, czy w (amerykańskiej) szkole faktycznie to wystarczy?

Asus Chromebook C202 - fot. mat. pras.
Asus Chromebook C202 – fot. mat. pras.

Zdaje się, że najbardziej interesująco wypada tutaj sama konstrukcja, gumowana w obwodzie i wzmocniona na narożnikach, z klawiaturą, której nie da się łatwo zalać, a całość jest dodatkowo odporna na wstrząsy. O tym wyzwaniu w pierwszym akapicie napisałem celowo, bowiem Asus chwali się, że Chromebook C202 przeszedł wojskowe testy wytrzymałościowe i spisał się najlepiej, wytrzymując nawet upadki. W sumie, mam w głowie jedno skojarzenie – notebook do zajechania ;).

Asus Chromebook C202 - fot. mat. pras.
Asus Chromebook C202 – fot. mat. pras.

Co jednak spodobało mi się najbardziej? Naprawa Asus Chromebooka C202 ma być błyskawiczna i bezproblemowa, nawet bez konieczności używania jakichś dedykowanych narzędzi. Wszystko po to, aby jeśli coś wewnątrz ulegnie awarii, mogło być wymienione od ręki – w szkole. Co najmocniej mnie zdumiało – Asus zapewnia, że całkowity demontaż Chromebooka C202 jest możliwy w kilku krokach, a podzespoły takie, jak bateria, klawiatura, czy porty – mają być niezwykle łatwo wymienialne!

Świetna sprawa – bo w rzeczywistości, to pierwszy modułowy Chromebook świata!

Źródło: asus