Acer prze do przodu z Chromebookami. Na nowy rok szykuje kolejne modele, w tym 15-calowe z nowymi procesorami Intela!

Acer Chromebook 13 CB5-311- fot. Acer
Acer Chromebook 13 CB5-311- fot. Acer

Już kiedyś o tym wspominałem, ale w tym przypadku lubię się powtarzać – dla Chromebooków Acer robi w tej chwili najwięcej. Eksperymentuje z różnymi modelami, pracującymi pod kontrolą procesorów Intela z rodziny Celeron oraz iCore, a w ostatnim czasie otwarł się na Nvidię i Tegrę K1. Mamy też wersje z różnymi przekątnymi ekranu, w tym także takie, które wyświetlają obraz Full HD 1080p. I Acer nie zwalnia tempa, jako pierwszy z Chromebookami wszedł na nasz, polski rynek, a na pierwszy kwartał 2015 roku szykuje trzy modele, w tym dwa z 15-calowymi ekranami!

Ale to oczywiście nie jedyna nowość. Mają być napędzane nowymi chipami Intela 5. generacji, z serii Celeron Broadwell-U lub Core i3. Są to układy, które przeznaczone zostały do ultrabooków. Są zdecydowanie efektywniejszy pod względem czasu pracy na baterii i szybkości pracy, ale wolniejsze niż prezentowane na IFA Broadwelle-M. Niemniej jednak do zastosowań chromebookowych w zupełności wystarczą.

Acer-C720P_touch_mojchromebook
Acer Chromebook C720 – fot. Acer

Co jeszcze? Do dyspozycji otrzymamy dwie wersje Acer Chromebooka 910 (bo tak ma się nazywać) – z ekranem wyświetlającym rozdzielczość Full HD (1920×1080 px) oraz HD (1366×768 px). Niestety nie będą to panele IPS, nad czym już teraz boleję, bo przy tak dużym wyświetlaczu degradacja kolorów jednak pod różnymi kątami będzie już widoczna. Osobna sprawa, czy któryś z nich będzie miał dotykowy ekran?

Jest więc dość obiecująco, ale zapewne ceny będą tutaj wyraźnie różne. W zależności też od modelu dostaniemy wariant z 2GB RAM i 16 GB przestrzeni na własne dane lub też 4 GB RAM i 32 GB na swoje pliki. Tradycyjnie możemy spodziewać się łączności Bluetooth 4.0, WiFi oraz portów USB w standardzie 3.0 oraz HDMI.

Acer Chromebook z dotykowym ekranem i procesorem Intel Celeron Bay Trail-M N2830 - MojChromebook.pl
Acer Chromebook z dotykowym ekranem i procesorem Intel Celeron Bay Trail-M N2830 – MojChromebook.pl

Nic jeszcze nie wiadomo o cenach, ale jako, że zaraz na początku nowego roku zaczynają się targi technologiczne CES 2015 w Las Vegas, toteż możemy liczyć po cichu na małą premierę przy tej okazji właśnie nowych Chromebooków od Acera. Ta nadzieja jest też poparta chociażby sporymi oczekiwaniami wobec nowych układów Intela, które mają mieć w nich zastosowanie, bo pierwsze urządzenia z Celeronem Broadwell-U i Core i3 mają właśnie pojawić się przy okazji tej imprezy.

Osobna sprawa, że Acer ma wypuścić Chromebooka C740, czyli następną wersję z ekranem 11,6 cala i jest on przygotowywany ze szczególnym kierunkiem dystrybucji dla szkół. Ma być utrzymany w stylistyce modeli CB3 i CB5, ale wykonany ze wzmocnionymi zawiasami i przyjąć stalowe wzornictwo, ale na metal bym nie liczył. Raczej metalizowany plastik. Jego cena na starcie ma wynieść 259 dol., a zadebiutować ma w marcu.

Samsung Chromebook 2 - Tył - MojChromebook.pl - fot. Samsung
Samsung Chromebook 2 – na pokrywie mamy elegancką imitację skóry – MojChromebook.pl – fot. Samsung

OK – no to skoro mamy już na swoim podwórku Chromebooki Acera liczę, że szybko te nowości trafią na nasz rynek! Osobiście mam tylko jedno oczekiwanie co do sprzętu od tego producenta. Aby postarał się inwestując w wygląd wersji C910 tak samo, jak mocno kładzie nacisk na ciekawy hardware. Acerowe Chromebooki nigdy za bardzo mi się nie podobały, a przecież wygląd ma tutaj istotne znaczenie. Skoro to mają być tanie rozwiązania nie oczekuję fajerwerków, ale pod tym względem zdecydowanie więcej ma do zaproponowania Samsung ze swoim Chromebookiem 2 czy chociażby Asus C200. I płacić nie wiadomo ile wcale za nie nie trzeba.

Źródło: androidheadlines, omgchrome, benchmark

 • snovvy77

  To jednak wszystko rozstrzygnie się w 2015 roku. Ciekawe czy cena 910 będzie na akceptowalnym poziome zbliżonym do obecnych cen Chromebook’ów.

  • Moim zdaniem wszystko rozbije się o ekran. Ten w FHD będzie na pewno droższy. Inna sprawa, ile Acer zażąda za 15 cali? Z pewnością będzie musiało być kompromisowo, no chyba że zaryzykują. Póki co wciąż ludzie porównują cenowo możliwości Chromebooków i komputerów z Win8. I trudno, żeby nie mieli racji, kiedy funkcjonalność tych drugich w tym przedziale kwotowym jest większa. Tyle, że to inny kaliber sprzętu, do zupełnie innych rozwiązań. Nie chodzi o to, co możesz zrobić, ale co faktycznie robisz. Reasumując – spodziewałbym się ceny ok. 1500zł-1600zł brutto na polskim rynku za takie 15-cali FHD.

   • snovvy77

    I to właśnie jest akceptowalna cena za takiego chromebook’a.
    Zgadzam się z Tobą że ludzie porównują chromebook’a do laptopów z Windowsem, ale ma to sens tylko i wyłącznie przy zakupie komputera który ma być pierwszy i jedyny w domu. Wtedy też stawianym na WIN z uwagi na fakt chociażby możliwości aktualizacji urządzeń, instalacji sterowników itd. Wiadomo, co najmniej jeden komputer w domu musi być na Windows.
    Jednakże w przypadku gdy chromebook ma być drugim lub trzecim urządzeniem (obok tabletu czy telefonu z androidem) porownywanie go do notebooków z WIN przestaje być jakimkolwiek argumentem. Inny styl, inna filozofia, inny poziom wtajemniczenia.

    • Dodam jeszcze od siebie, że raczej głównego notebooka z Windowsem nikt za 1000-1300zł nie kupuje z intencją, że mu posłuży kilka lat i do tego zapewni multimedialną rozrywkę. Zatem jest dokładnie tak, jak napisałeś na końcu. To zupełnie inna filozofia pracy i inne przeznaczenie sprzętu.

 • snovvy77

  Postanowiłem jednak kupić acera bo HP ma tylko 2GB RAM a czekać 910 też nie widzę sensu bo w sumie nie chce 15 cali. Poszedłem do jednego z 3 sklepów oferujących chromebooki po wersję 13 cali 4GB RAM i… nie ma. Się sprzedały. Będą po nowym roku!!! Poszedłem do drugiego i… nie ma. Trzeba zamówić. Czas oczekiwania 30 dni roboczych. Dacie wiarę?! Jednak chromebooki się sprzedaja i to całkiem nieźle.

  • Wow! No to ciekawa sprawa! Super :) Dzięki za te wieści :) A w jakim mieście szukałeś?

   • snovvy77

    W Łodzi. A w sklepie dla skner (co mają tam żer) miły Pan z Acer’a powiedział właśnie że niestety się skończyły i dopiero po nowym roku będą. Jak chodziłem i oglądałem to były. Jak człowiek chce kupić to nie ma. Ale ja poczekam.

    • OK – dzięki za wiadomość! I dobrego, chromebook-owego wejścia w nowy rok ;)