Acer i jego pierwszy Chromebox - model CXI Series zaprezentowany! | 90sekund.pl - CZAS NA TECHNOLOGIE

Acer i jego pierwszy Chromebox – model CXI Series zaprezentowany!

Acer Chromebox CXI - zestaw - fot. Acer
Acer Chromebox CXI – zestaw – fot. Acer

Jeszcze kilka dni temu pisząc o pierwszym Chromebooku z Tegrą K1 na pokładzie, chwaliłem Acera za jego zaangażowanie w wypuszczanie kolejnych notebooków pracujących pod kontrolą Chrome OS. Od tego producenta mamy już w ofercie laptopy z procesorami Intela i NVIDII, z ekranami dotykowymi i większą niż tradycyjne 16 GB pamięcią, a także wydajnymi bateriami. Teraz dostajemy kolejnego członka rodziny, ale nie jest to Chromebook, a Chromebox serii CXI!

Propozycja Acera trafia więc na rynek zaraz po urządzeniach od Samsunga, HP i Asusa. Cieszy mnie, że są wśród Was – czytelników bloga MojChromebook.pl – osoby, które też skusiły się lub planują zakup swoich Chromeboxów. Możliwe więc, że trafi w Wasze gusta też nowość od Acera? Jego model CXI jest przede wszystkim bardzo tani. Cena zaczyna się już od 179,99 dol. za sztukę w wersji podstawowej (model CXI-2GKM) – co daje nam kwotę rzędu ok. 550 zł – oraz 219,99 dol. nieco lepiej wyposażonej (CXI-4GKM) – która w złotówkach kosztować będzie ok. 660 zł!

Acer Chromebox CXI - front - fot. Acer
Acer Chromebox CXI – front – fot. Acer

Acer zaznacza, że jego urządzenie dedykowane jest edukacji oraz małemu lub średniej wielkości biznesowi. W zależności od tego, ile będzie kosztował dostaniemy wersję z 2 lub 4 GB pamięci RAM, które będą napędzać Acer Chromeboxa CXI wraz z 64-bitowym procesorem Intel Celeron bazującym na mikroarchitekturze Haswell 2957U z zegarem 1,4 GHz i zintegrowaną grafiką. Na wyposażeniu obydwu są po 4 porty USB 3.0 (dwa będą wspierały ładowanie tabletów i smartfonów), WiFi pracujące w standardach 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0 oraz czytnik kart SD do 32 GB. Dobre posunięcie, bowiem w standardzie są tylko 16 GB pamięci na dane.

Acer wyposażył swojego Chromeboxa również w gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe w jednym, złącze LAN, gdybyśmy chcieli łączyć się z Internetem przy użyciu tradycyjnego kabla sieciowego oraz port HDMI do przesyłu obrazu na większy ekran, np. telewizora. Ponadto w zestawie mamy znaleźć i klawiaturę i mysz.

Jako, że Chromebooki i Chromeboxy są bezpieczne i nie da się ich zainfekować wirusami, Acer podkreślił, że jego model wykorzystuje do zabezpieczeń chip TPM (Trusted Platform Module), który świetnie sprawdza się w procesach kryptograficznych, skutecznie szyfrując informacje i dbając o bezpieczeństwo danych.

Póki co Chromebox Acera CXI będzie sprzedawany wyłącznie na terenie USA i Kanady oraz trafi do obrotu detalicznego we wrześniu. Ciekaw jestem, czy będziemy mogli zobaczyć go np. na nadchodzących targach IFA w Berlinie?

Pamiętajcie jednak, że niska kwota, jaką trzeba będzie zapłacić za ten sprzęt to nie końcowy wydatek, bowiem jeśli nie posiadacie, to zmuszeni będziecie również kupić monitor. Ale, jako że i one nie kosztują za wiele, toteż taki zestaw może być idealnym pomysłem na tani, stacjonarny komputer do prostych zadań w Internecie.

Jacyś chętni?

Źródło, foto: acer, omg chrome