[showads ad=rek2]
Wizualizować można wnętrze domu lub jego fasadę. Można wizualizować opływ powietrza wokół statku powietrznego. Można też pokazać muzykę w formie fantazyjnych wzorów lub przebiegów fal. Wizualizuje się też myśli, chociaż do pełnej graficznej interpretacji (jak z Raportu Mniejszości) jeszcze nam trochę brakuje. Póki co, obraz pracy mózgu można pokazać na wykresie z EEG.
Wizualizacja – ogólna nazwa graficznych metod tworzenia, analizy i przekazywania informacji. Za pomocą środków wizualnych ludzie wymieniają się zarówno ideami abstrakcyjnymi, jak i komunikatami mającymi bezpośrednie oparcie w rzeczywistości. W dzisiejszych czasach wizualizacja wpływa na sposób prowadzenia badań naukowych, jest rutynowo wykorzystywana w dyscyplinach technicznych i medycynie, służy celom dydaktycznym, a także bywa pojmowana jako środek wyrazu artystycznego. (Wikipedia).
No właśnie, skoro Winamp czy inny odtwarzacz na komputerze może ładnie pokazać na ekranie fale dźwiękowe pochodzące z muzyki, to można w taki sam sposób pokazać fale mózgowe. Tym właśnie zajmuje się nowojorski start-up MyndGazer, tworząc oprogramowanie i sprzęt, który pokaże ci twoje własne fale mózgowe. Ale zamiast robić to na wykresie EEG czy na ekranie komputera, zrobi to w wirtualnej rzeczywistości.
Zestaw składa się z komputera PC lub Mac z oprogramowaniem tworzącym obraz na podstawie sygnałów z opaski odczytującej sygnały elektryczne z głowy użytkownika, samej opaski oraz gogli VR. Według producentów, urządzenie pracuje z większością dostępnych okularów do wirtualnej rzeczywistości. Program może też wizualizować fale mózgowe na zwykły monitor. Użytkownik, skupiając się, może sterować wizualizacją. Zmieniać kształt lub prędkość poruszania się tego co widzi.
OK, ale po co? Póki co wizualizacje nie są wybitnie skomplikowane. Na filmie (do obejrzenia pod artykułem) widzimy tylko obracającą się sferę, chmurę punktów i jasne plamy. Celem tychże animacji jest analiza fal mózgowych i nauka… skupiania się i czegoś w rodzaju medytacji. Tylko i aż po to, by pomóc użytkownikowi jak uspokoić swoją głowę i naturalnie skupić się na zadaniu. Zestaw znajdzie z pewnością zastosowanie w leczeniu osób z zaburzeniami koncentracji oraz innymi podobnymi schorzeniami. Cel, według mnie, jest bardzo dobry i jeżeli całość zadziała tak jak mówią pomysłodawcy to MyndGazer ma szansę na stałe zagościć na rynku. Projekt finansowany jest na Kickstarter.
Twórcy MyndGazer o swoim pomyśle:
Źródła: digitaltrends, kickstarter, vimeo
[showads ad=rek2]