Jak donosi serwis XDA Developers, aż osiemnaście Chromebooków, które posiadają procesory Intel Apollo Lake, otrzymają w najbliższym czasie aktualizację, dzięki której będą mogły uruchamiać aplikacje tworzone z myślą o systemie Linux!
Co więcej – XDA Developers prezentują pełną listę urządzeń z Chrome OS, które mogą na taki update liczyć i są wśród nich następujące Chromebooki:
- Acer (C732/C732T/C732L/C732LT, CB515-1HT/CB515-1H, CB311-8H/CB311-8HT, CP311-1H/CP311-1HN, Spin 11 R751T),
- Asus (C213SA),
- Dell (Chromebook 11 5190/Chromebook 11 2-in-1 5190),
- Lenovo (100e, 500e, ThinkPad 11e, ThinkPad Yoga 11e).
To nie pierwsze Chromebooki wspierające linuksowe apki. Wcześniej obsługiwał je Google Pixelbook, a przed kilkoma tygodniami suport dla nich otrzymał Samsung Chromebook Plus. Obecny ruch zwiększy więc funkcjonalność laptopów z Chrome OS na pokładzie, ale póki co trzeba się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Aktualizacja najpierw obejmie wersje Chrome OS w kanałach Canary oraz Developerskim. Do bety i w końcu stabilnego wydania w wersji Chrome 69 jeszcze trochę brakuje.
No i czas na najważniejsze pytanie – czy to rzeczywiście wielka rzecz? Trudno zaprzeczyć. W tej chwili możesz korzystać z apek webowych w ramach sklepu Chrome Web Store, aplikacji na Androida ze Sklepu Google Play, no a na dokładkę wpadnie możliwość używania programów stworzonych z myślą o środowisku Linux. Przeciętny użytkownik szampana raczej z tego powodu otwierać nie będzie, ale bardziej zaawansowani użytkownicy – jak najbardziej.
Sam jestem ciekaw tych linuksowych apek, bo do tej pory właściwie się nad nimi nie zastanawiałem. Raczej sporadycznie czytałem o alternatywach dla aplikacji, które są na najpopularniejszego Windowsa, a których po prostu nie ma na Linuxie i sprawia to, że platforma dla wielu osób jest niekompletna i bardziej ograniczona. Ale teraz widać też, że Chromebooki stają się otwarte nie tylko na proste zastosowania w edukacji w mniej skomplikowanym biznesie, ale też przy bardziej profesjonalnych zastosowaniach.
Mojego Chromebooka niestety na powyższej liście nie ma, więc liczę na to, że do czasu aż rozwiązanie trafi do wersji stabilnej Chrome OS, to mój stan sprzętowy ulegnie zmianie… Pewne rozwiązania biorę pod uwagę, ale z wydatkami jeszcze się wstrzymuję…
Źródło: xda