Przed trzema miesiącami z małą górką swoją premierę miały Chromeboxy od HP. Ale od tamtej pory nie było wiadomo, kiedy ostatecznie trafią na rynek (podobno miały być w marcu) oraz w jakich dokładnie cenach. Dzisiaj się to powoli wyjaśnia. W sprzedaży będą jednak od czerwca, a ich ceny będą uzależnione od modelu, na który się zdecydujecie. I jak to w przypadku urządzeń z Chrome OS bywa jest oczywiście baaaardzo tanio oraz – UWAGA – cholernie drogo!
Do sprzedaży trafią ostatecznie 3 typy Chromeboxów od HP. Pierwszy model J5N49UT – i zarazem najtańszy – będzie kosztował 179 dol. Na wyposażeniu znajdzie się procesor Intel Celeron Haswell 2955U ze zintegrowaną grafiką, taktowany zegarem 1,4 GHz oraz 2 GB pamięci RAM. Dalej uzbrojone są w pojedyncze porty: HDMI, wyjście dla monitora, gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe w jednym, złącze typu RJ-45 oraz aż 4 gniazda USB w standardzie 3.0! Oprócz tego slot na karty SD 3 w 1, a na dane przeznaczono pamieć SSD 16 GB.
Pozostałe dwa Chromeboxy posiadają dokładnie to samo wyposażenie, ale różnią się istotnymi detalami. Model J5N50UT jest droższy o 20 dol. i kosztuje 199 dol., ale zamiast 2 GB otrzymał 4 GB pamięci RAM. Natomiast najdroższy HP Chromebox nie tylko posiada J5N51UT tyle samo pamięci operacyjnej, co średni model, ale można ją zwiększyć o dodatkowe 4 GB do 8 GB. Ponadto najważniejszą różnicą jest zastosowany w nim procesor, bowiem ta edycja wyposażona jest w bardzo wydajnego Intel Core i7 4600U taktowanego zegarem 2,1 GHz. I ten model kosztuje już 629 dol.
Patrząc na te ceny wg dzisiejszego kursu dolara (1 dol. = 3,05 zł), za najtańszego HP Chromeboxa zapłacimy po przeliczeniu ok. 550 zł, za średniego nieco ponad 600 zł, a za najdroższego aż ok. 1920 zł! Ceny te są oczywiście bez podatku, który w USA zależny jest od Stanu, więc doliczyć trzeba by jeszcze kilka dolarów na górkę + wysyłka. Pamiętać jednak musicie, że Chromeboxy nie są kompletnym sprzętem. Potrzebny jest osobno dla nich monitor. Za to w zestawie powinny być i klawiatura i mysz. Raczej bezprzewodowe, jak ma to miejsce w przypadku Chromeboxów Asusa.
Tak zupełnie na marginesie – nie mogę się powstrzymać od jednej uwagi. Otóż na oficjalnej stronie HP obok możliwości kupna Chromeboxa, producent proponuje wybór dedykowanych akcesoriów do niego oraz rekomenduje oprogramowanie warte zainstalowania i oczywiście kupienia razem z tym sprzętem.
Myślę, że takie rzeczy dodawane są z automatu, ale zabawnie to wygląda, jak HP poleca razem z urządzeniem pracującym pod kontrolą Chrome OS pakiet Office ;)