Komputery kwantowe do niedawna były domeną science-fiction i artykułów naukowych pisanych przez futurologów. W 2013 roku NASA i Google kupili i zaczęli badać maszynę D-Wave, pierwszy komercyjny komputer kwantowy na świecie. Dziś, po dwóch latach badań, ci sami naukowcy ogłosili, że ich maszyna jest 100 milionów razy szybsza od konwencjonalnego procesora z pojedynczym rdzeniem.
Dobra, ale o co tak naprawdę chodzi? Normalny procesor, jaki znajduje się w twoim urządzeniu wykonuje obliczenia na bitach informacji. Każdy bit może być 0 albo 1. Na tej podstawie procesor i reszta komputera składa informacje takie jak skomplikowane obliczenia numeryczne i odtworzenie śmiesznego filmu z Internetu. Komputer kwantowy pracuje na jednostkach zwanych qubitami, które mogą być 0 i 1 jednocześnie.
[showads ad=rek3]
Oznacza to, że taki komputer przetwarza potężnie ilości wykorzystując zjawiska kwantowe. Oznacza to także, że ilość energii potrzebnej do zasilenia takiego komputera jest nieporównywalnie mniejsza od urządzenia krzemowego. Te kilka komputerów kwantowych na świece wykorzystuje się do bardzo skomplikowanych obliczeń matematycznych, głównie do optymalizacji, czyli znalezienia jednego właściwego rozwiązania spośród wszystkich możliwych, przewidywania globalnej pogody, analizowania ogromnych ilości danych.
NASA i Google opracowali skomplikowany problem do optymalizacji i porównali czas jego rozwiązania na maszynie D-Wave i zwykłym procesorze, który symulował komputer kwantowy. D-Wave okazał się być 100 milionów razy szybszy od klasycznego komputera. Wątpliwości budzi jednak sam test. Używany algorytm miał być niezwykle skomplikowany dla procesora krzemowego i jednocześnie dostosowany do obliczeń kwantowych. Dało to maszynie D-Wave znaczną przewagę. Inne testy mogły wykazać znacznie mniejszą przewagę.
Niezależnie od wyniku i tak mamy powody do ekscytacji. W połowie XX wieku, przełomem było wprowadzenie tanich i łatwych w produkcji tranzystorów, które zastąpiły lampy elektronowe. Dziś jesteśmy świadkami jak tranzystory są wypierane przez urządzenia kwantowe,. Póki co, są to superkomputery wymagające chłodzenia niemal do zera absolutnego oraz wysokiej próżni. Są to maszyny bardzo kosztowne (bagatelka 10 milionów dolarów). Ale są kolejnym przykładem koncepcji wysnutej w artykule naukowym, która stała się działającym systemem.
[showads ad=rek3]