Od wczoraj zachwycam się na swoim smartwatchu najnowszymi tarczami, które pobrałem ze Sklepu Play. Wszystkie są darmowe, proste, świetnie wykonane i doskonale zaprojektowane, przez co w żaden sposób nie przeszkadzają w interakcji z interfejsem zegarka, a do tego epatują mądrością. Co w nich takiego wyjątkowego? Otóż to, komu są poświęcone!
Od wczoraj też zaczytuję się kim były Ada Lovelace, Evelyn Granville, Grace Hopper, Hedy Lamarr, Katherine Johnson. Wszystkie one są bowiem bohaterkami motywów przewodnich pięciu świetnych tarcz dla Androida Wear, stworzonych przez developerskie studio Fat Russell z Pensylvani. Sądzę też, że w świecie zbyt wielu męskich prostaków i szowinistów, którzy potrafią publicznie wypowiadać się, że kobiety są z natury głupsze od mężczyzn, warto takie rozwiązania promować!
Bohaterki tarcz są bowiem mniej lub bardziej wybitnymi Paniami, które miały swój ogromny wkład w rozwój nauki i wynalazków, z których korzystamy nawet do dziś! Żeby nie być gołosłownym, pierwszy przykład z brzegu – Ada Lovelace (wszystkie poniższe cytaty za Wikipedią):
(…) brytyjska matematyczka i poetka, znana przede wszystkim z publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną. (…) Za pierwszy program komputerowy uważa się diagram, który Lovelace wykonała w swoich notatkach do tłumaczenia artykułu o maszynie analitycznej Babbage’a (…). W części G opisuje ona algorytm do obliczenia liczb Bernoulliego. (…)
A to dopiero początek, bo każda z kobiet, których podobiznę możesz mieć na swoim nadgarstku, dokonywała niesamowitych rzeczy w dziejach ludzkości. Jak chociażby Evelyn Granville, która:
była jedną z pierwszych afroamerykańskich kobiet, która otrzymała tytuł doktora w matematyce. Uzyskała go w 1949 roku na Uniwersytecie Yale.
Poza tym Evelyn Granville pracowała, jako programistka w IBM oraz przy programie kosmicznym Apollo. Nieźle, co? Albo Grace Hopper:
(…) amerykańska pionierka informatyki, przez szereg lat służyła w United States Navy, w 1986 przeszła w stan spoczynku w stopniu kontradmirała(…). Współpracowała w latach II wojny światowej i później przy opracowaniu translatorów i pierwszych języków programowania, m.in. języka Cobol. (…) Zasłynęła też spopularyzowaniem pojęcia bug w słownictwie informatycznym.
Niezwykle fascynujący jest też życiorys Hedy Lamarr, która była skandalistką (zagrała nago w Ekstazie z 1933 roku!), wystąpiła w wielu hollywoodzkich filmach, ale co najciekawsze, jest współautorką opatentowanego…:
(…)systemu, który określamy dziś jako FHSS (ang. frequency-hopping spread spectrum). Patent został bezpłatnie udostępniony marynarce wojennej USA (…). Udoskonalony wynalazek wprowadzono do użycia w latach 60., a ze względu na militarne zastosowanie utajniono aż do połowy lat 80. XX wieku. Dziś jego odmiany są powszechnie stosowanym elementem sieci radiowych standardu IEEE 802.11 i GSM.
Na koniec została nam Katherine Johnson, która również była umysłem ścisłym i niezwykle przyczyniła się do pracy w NASA, przy okazji aktywnie działając w licznych programach kosmicznych, w tym w Apollo, który odpowiedzialny był za lot człowieka na Księżyc.
Przy określonej tarczy niektórych z Pań pojawiają się też cytaty z nich samych, które widoczne są po wygaszeniu ekranu smartwatcha. Każda postać odrysowana w prostych kreskach, pastelowych barwach, zgodnie z założeniami flat design – idealnie wpisuje się w klimat hipsterskiego nastroju przełomów, które miały miejsce w XX wieku. Naprawdę fantastyczna praca!