Aparat fotograficzny jest jednym z najważniejszych punktów, którym kierujemy się podczas wyboru naszego smartfona. Z roku na rok zwiększają się możliwości, poprawia się jakość, a producenci prześcigają się w pomysłach na ulepszenie fotografii w swoich produktach. Samsung od dłuższego czasu jest tutaj w ścisłej czołówce. Tegoroczne modele Galaxy S7/S7 Edge to klasa sama w sobie, a Koreańczycy dopilnowali, by aparaty nie tylko były lepsze niż u poprzedników, ale sporo przeskoczył nawet samego siebie.
W poniższym tekście chcę pokazać Ci kilka elementów, które nie tylko wyróżniają aparat w tegorocznych flagowcach Samsunga, ale także zwrócić uwagę na to, że czasami warto pogmerać w ustawieniach i zwyczajnie pobawić się fotografią. W przypadku Samsunga Galaxy S7/S7 Edge jest to wręcz wskazane!
HARDWARE FOTOGRAFICZNY SAMSUNGA GALAXY S7
Zanim rozpoczniemy robienie zdjęć, warto “zajrzeć pod maskę” i sprawdzić, co jest odpowiedzialne za efekt ostateczny.
Specyfikacja aparatu głównego (tylnego) w Galaxy S7:
- Matryca: 12Mpx,
- Dostawca: Sony lub Samsung,
- Typ sensora: Exmor RS trzeciej generacji IMX260 lub ISOCELL S5K2L1,
- Przysłona: f/1.7,
- Rozmiar pojedynczego piksela: 1.4 µm (mikrona), Dual-Pixel,
- Stabilizacja obrazu: tak, optyczna (OIS) STMicroelectronics K2G2IS,
- Autofocus : tak z detekcją fazy (PDAF – Phase Detect Auto-Focus).
Zacznę od rozdzielczości. Tą w stosunku do poprzedników zmniejszono do 12 Mpix. Nie musisz się jednak obawiać, bowiem nie oznacza to gorszej jakości zdjęć. Wręcz przeciwnie, bowiem mniejsza ilość pikseli, przy matrycy o tym samym rozmiarze sprawia, że zdjęcia wypadają znacznie lepiej – szczególnie przy kiepskim świetle. Tutaj również sporą robotę robi przysłona, która jest najjaśniejszą zastosowaną dotychczas w smartfonach. Wyjątkiem jest oczywiście inny model Samsunga – Galaxy Note 7, ale i on otrzymał identyczny sensor fotograficzny co flagowe SGS7.
W każdym razie, co dokładnie oznacza wartość przesłony f/1.7? Przede wszystkim, że do obiektywu dociera więcej światła, a więc jakość zdjęcia automatycznie wzrasta, ponieważ mamy mniej szumów, a sama fotka może być zrobiona na niższej wartości ISO. A im większe ISO, tym bardziej ziarniste będzie zdjęcie.
Kolejnym istotnym punktem jest zastosowanie technologii Dual PIXEL. Wykorzystuje ona dwie fotodiody, a to pozwala na szybkie ustawienie ostrości. Nie muszę chyba pisać, jak istotne jest to, żeby złapać idealny fokcus, szczególnie, gdy trzeba zrobić to naprawdę szybko. Samsungi Galaxy S7/S7 Edge robią to naprawdę błyskawicznie, dzięki czemu żadna istotna chwila nie powinna Ci uciec.
Ostatnią rzeczą, którą musisz wiedzieć z kwestii technicznych o aparacie w SGS7 to wbudowany sensor. Samsung w swoich flagowcach wykorzystuje dwa i nie da się tego sprawdzić przed zakupem. Zależnie więc od trafu, albo będziesz mieć w swoim Galaxy matrycę od Sony – IMX260 lub autorską od Samsunga – ISOCELL S5K2K1. Model telefonu, którym miałem przyjemność robić zdjęcia zawarte w tekście, miał akurat sensor Sony. Nie ma również reguły na to, jaki znajdzie się akurat w Twoim modelu, tutaj decyduje najprawdopodobniej przypadek.
APLIKACJA FOTOGRAFICZNA SAMSUNGA GALAXY S7
Istotnym punktem przy robieniu zdjęć, jest dobrze napisana aplikacja fotograficzna. Różni producenci zazwyczaj starają się napakować je efekciarskimi ficzerami, zapominając często o dobrej optymalizacji. To w efekcie przekłada się na niezbyt udaną współpracę z hardware. Samsung od dłuższego czasu poświęca dużo uwagi swojej aplikacji, stąd znajdziesz w niej również dodatki uatrakcyjniające zdjęcia, a jeśli czegoś Ci zabraknie, to doinstalujesz to ze sklepu Galaxy Apps. Nie ma więc tutaj przerostu formy nad treścią ani niepotrzebnych obciążeń.
Aplikacja fotograficzna, którą znajdziesz w modelach S7 jest prosta w obsłudze i intuicyjna. Optymalizacja również stoi na najwyższym poziomie, a korzystanie z niej to sama przyjemność. Aby ją uruchomić, wystarczy dwa razy przycisnąć klawisz HOME (np. z zablokowanego ekranu). Oczywiście, można zrobić to w bardziej tradycyjny sposób, poprzez wybranie odpowiedniej ikony, ale dwuklik Home jest szybszy, aparat bowiem włącza się praktycznie od razu. Co do samej aplikacji będę się do niej jeszcze wielokrotnie odnosił przy okazji omawiania różnych trybów aparatu.
TRYB AUTO W SAMSUNGU GALAXY S7
Najpopularniejszy tryb. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość z nas pstryka zdjęcia właśnie korzystając z ustawień automatycznych. Aparat ustawia za Ciebie wszystkie parametry, ustalając jakie powinny być najbardziej optymalne przy danym kadrze. Twoja rola ogranicza się tak naprawdę do odpowiedniego skadrowania, a następnie dotknięcia ekranowej migawki. W tym miejscu dodam, że przyciśnięcie jej dłużej pozwoli na zrobienie serii zdjęć, co może przydać się przy szybko poruszających się obiektach. Masz wtedy większy wybór, nie zawsze bowiem wykonanie jednego zdjęcia, np. biegnącego psa, jadącego samochodu, czy lecącego ptaka może się udać.
Jeśli posiadasz jeden z wcześniejszych modeli Samsunga, szybko zauważysz istotną zmianę, bowiem standardem jest tutaj układ 4:3. W takich proporcjach zyskujesz pełnię rozdzielczości, czyli całe 12 Mpix. Ja akurat preferuję 16:9, co w przypadku Samsunga Galaxy S7 zmniejsza rozdzielczość do 9,1 Mpix. A, jak to wygląda w praktyce? Sądzę, że poniższe fotki zamkną usta nawet najwybredniejszym malkontentom ;).
TRYB HDR W APARACIE SAMSUNGA GALAXY S7
Tryb Auto jest świetnym wstępem do kolejnych możliwości aparatu Galaxy S7 i tak naprawdę dopiero teraz zaczyna się najlepsza zabawa. Pierwszym jest stopniem jest tryb HDR. Wiele czynników przemawia za tym, bym śmiało mógł napisać, że zdjęcia w nim zrobione wyglądają niesamowicie. Różnice w porównaniu z normalnymi fotkami można wychwycić bez problemu. Tryb HDR możesz włączyć na stałe lub ustawić w trybie auto, dzięki czemu nie musisz zmieniać non stop ustawień.
Prawda jednak jest taka, że zdjęcia te wyglądają tak pięknie, że ciężko się obyć bez HDR. Dodatkowo Galaxy S7 zapisuje je błyskawicznie. Dotykasz migawki i już. Ach i pomyśleć, że jeszcze tak niedawno, by zrobić takie zdjęcie, łączyłem w komputerze – korzystając z odpowiedniego programu – trzy wcześniej wykonane zdjęcia w różnej ekspozycji. Potrzebny był statyw i trochę zabawy z samym aparatem. Teraz jest to dziecinnie proste, a efekty równie przekonywujące.
Zasadniczą zaletą Trybu HDR jest odpowiednie doświetlanie zdjęcia w różnych punktach. Dzięki temu fotografie są nasycone, otrzymują większą głębię ostrości, znikają przepalenia bieli, a ciemne sceny robią się jaśniejsze. Tryb HDR idealnie nadaje się do fotografowania jasnych obiektów w ciemnych pomieszczeniach, np. witraża w kościele, przez który wpada światło, czy ludzi na tle słońca. Normalnie, w trybie automatycznym będą one niewidoczne. Tryb HDR pozwala przeciągnąć jasność z drugiego na pierwszy plan.
PANORAMA W APARACIE SAMSUNGA GALAXY S7
Kolejny element, któremu trzeba było kiedyś poświęcić mnóstwo czasu. W Galaxy S7 wykonanie panoramy trwa dosłownie chwilę. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni tryb w menu, ustawiasz ostrość, klikasz i zaznaczasz obszar, który chcesz uwiecznić. Proste? Jasne że tak!
Nowym trybem, który pojawia się przy okazji panoramy jest Motion Panorama – innymi słowy – ruchoma panorama. Efekt jest miły dla oka, i można go odtworzyć na telefonach Galaxy S7/S7 Edge. Wystarczy delikatnie zmieniać położenie samego urządzenia, żeby obejrzeć cały uwieczniony kadr. Tak wykonaną panoramę można zapisać w formacie mp4 oraz tradycyjnej, dzięki czemu możesz uzyskać dwa w jednym.
TRYB MOTION PHOTO i HYPER PHOTO (Hyperlapse) W SAMSUNGU GALAXY S7
Dwa ciekawe tryby, z czego pierwszy z nich rejestruje w pamięci pierwsze trzy sekundy przed wykonaniem zdjęcia. Jeśli jeden z momentów jest godny zachowania, można go śmiało zapisać. Jest to niewątpliwie świetne narzędzie dla osób, które długo ustawiają się do zdjęcia, albo na spotkaniach ze znajomymi. Dziwne i śmieszne miny gwarantowane, a zabawa jeszcze większa :).
Drugi z trybów to coś dla osób, które lubią timelapsy. Jak dobrze wiadomo, aby taki film się w pełni udał, trzeba skorzystać ze statywu. Przy okazji trybu Hyper Photo (w smartfonie może występować nazwa Hyperlapse), nie będzie on konieczny, dzięki czemu z ręki możesz na przykład w ładny sposób zarejestrować podróż miejskimi ulicami. Spróbowałem uchwycić energię miasta, o której w swoich materiałach promocyjnych pisze Samsung i rzeczywiście trzeba przyznać, że jak na filmowanie z ręki – wypada to całkiem nieźle (nie licząc rys na przedniej szybie mojego auta ;) ). Jestem jednak przekonany, że przy odrobinie kreatywności, wykorzystując nowy tryb może powstać dużo interesujących filmów. Mi osobiście z dostępnych nowości w aparacie Galaxy S7 tryb ten spodobał się najbardziej.
TRYB MAKRO W SAMSUNGU GALAXY S7
Uwielbiam tego rodzaju zdjęcia, ponieważ wymagają często sporej cierpliwości, a także umiejętności. Do tego potrzeba również trochę czasu, ale to wszystko warto poświęcić, bowiem efekty mogą naprawdę zaskoczyć. W przypadku Galaxy S7, taka zabawa to czysta przyjemność, bowiem foty wypadają rewelacyjnie! W zdjęciach makro główną rolę odgrywa rozmycie tła i głębia ostrości. Na te czynniki wpływa m.in. przysłona. Im jaśniejsza tym lepszy efekt rozmycia. Oczywiście istotnym elementem jest również odległość od danego obiektu. W przypadku, gdy wybierzesz tryb Makro, ostrość ustawiona jest na stałe, tak więc to odległością regulujesz i ustalasz, w którym momencie zdjęcie będzie wyglądać najlepiej.
TRYB PROFESJONALNY W APARACIE SAMSUNGA GALAXY S7
Smartony generalnie służą do tego by szybko, bez zbędnego ustawiania, wykonać zdjęcie, po czym chowamy je z powrotem do kieszeni. Odnoszę wrażenie, że niewiele osób korzysta z trybów manualnych, a szkoda bo mają naprawdę duże możliwości. Świetnym przykładem jest niewątpliwie Galaxy S7, w którym położono duży nacisk na to, by amatorzy fotografii mobilnej, mogli wykorzystać pełnię możliwości aparatu. Tryb Auto zdecydowanie na to nie pozwala, jest to bowiem tylko niewielka namiastka tego, co możesz uzyskać przełączając się na tryb profesjonalny.
W manualu – dla ułatwienia zabawy nastawami – znajdziesz różne efekty i filtry, które bezpośrednio możesz nałożyć na zdjęcie. Dostępnych jest kilka propozycji, które dowolnie możesz mieniać tak długo, dopóki nie znajdziesz optymalnych ustawień. Ja akurat zadowoliłem się tymi dostępnymi i dość często zastępują mi późniejszą edycję na przykład w Instagramie.
Ale do rzecz! W trybie manualnym masz kontrolę nad takimi parametrami, jak balans bieli, wartość ISO, czas migawki oraz ekspozycja. A to dla kogoś, kto lubi pstrykać fotki oznacza tylko jedno – dużo zabawy, szukania ustawień, a przede wszystkim złożenie kadru dokładnie takiego, jakiego oczekujesz. Samsung udowadnia w tym miejscu, że jego aplikacja jest bardzo dobrze napisana, dzięki czemu w łatwy sposób nawet najwięksi amatorzy fotografii szybko zrozumieją rządzące zdjęciami mechanizmy. Wystarczy przesunąć odpowiednio suwak, by zmienić konkretne ustawienia, a efekt od razu widoczny jest na ekranie.
Nie ma recepty na idealne parametry, które pozwolą uwiecznić w spektakularny sposób gwiazdy czy przejeżdżający samochód, tak by zostawił po sobie smugę światła. Tutaj już pozostaje metoda prób i błędów i dostosowania się do warunków, które panują wokół Ciebie. Istotnym jest, by zgrać ze sobą takie parametry jak czułość ISO i czas naświetlania. W trybie profesjonalnym maksymalna wartość ISO to 800, natomiast czas 10 sekund. Optymalnie jednak, warto zwracać uwagę na to, by ISO było jednak trochę mniejsze, choć w drugą stronę również nie ma co przesadzać, gdyż zdjęcie może być wtedy niedoświetlone.
A co, jeśli w końcu po trudach i bólach znalazłeś(aś) odpowiednie ustawienia i nie chcesz ich stracić? Samsung pozwala na zapisanie trzech wariantów manualnych, dzięki czemu w każdym momencie, szybko możesz powrócić do parametrów, które wcześniej znalazłeś(aś). Oczywiście nie będą one pasować za każdym razem do konkretnej sytuacji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nanieść na nie dynamiczne poprawki.
ZDJĘCIA NOCNE W SAMSUNGU GALAXY S7
Tym sposobem gładko przeszliśmy do zdjęć nocny, bowiem w tym miejscu poczujesz prawdziwą moc aparatu Galaxy S7. Dodatkowo właśnie przy zdjęciach nocnych najlepiej jest wykorzystać tryb profesjonalny. Do tego przydałby się jeszcze statyw, a wtedy możesz poczuć się naprawdę, jak prawdziwy fotograf. Nie ma co ukrywać, że aktualny flagowiec Samsunga to król nocnych fotografii. Już w ubiegłym roku przy okazji całej rodziny Galaxy S6 wyglądało to naprawdę bardzo dobrze, ale modele S7 podniosły poprzeczkę naprawdę wysoko.
Najlepszą zabawą są dla mnie zdjęcia na długim czasie naświetlania. Przy odrobinie wyobraźni można stworzyć naprawdę interesujące obrazy, przy okazji malowania światłem. Ja jednak lubię uwieczniać światło zastane, a dobrze nadaje się do tego miasto oraz nocne niebo. Tobie polecam to samo. Jeśli mieszkasz w metropolii, koniecznie wyjedź poza jej granice, gdzie światła miasta nie będą wbijać się w Twoje zdjęcia. Zresztą dopiero po wyjściu w teren, gdzie jest naprawdę ciemno można dostrzec jak wiele gwiazd jest nad naszymi głowami. Wszystkie je można uwiecznić Samsungiem Galaxy S7.
Długi czas naświetlania to oczywiście nie wszystko, bowiem parametry aparatu pozwalają również na swobodną fotografię nocną z ręki. Nawet w trybie automatycznym. Tu właśnie zarysowuje się przewaga produktu Koreańczyków nad konkurencją, trudno bowiem uwierzyć, że smartfon potrafi wykonać tak ładnie i sprawnie zdjęcia w warunkach, które nadal stanowią wyzwanie nie tylko dla telefonów, ale i niektórych aparatów cyfrowych.
PODSUMOWANIE APARATU W SAMSUNGU GALAXY S7
Fotografia to temat rzeka. Zdaję sobie sprawę, że można byłoby o tym pisać i pisać, ale chciałem pokazać Ci, że ówczesny smartfon daje naprawdę duże możliwości, które warto wykorzystać, nie opierając się tylko na trybie automatycznym. Przykład Samsunga Galaxy S7 świetnie pokazuje, że przy odrobinie kreatywności i czasu, można za pomocą tego urządzenia stworzyć niezwykłe obrazy, które będą zachwycać, a Twoi znajomi będą zachodzić w głowę, jakim aparatem robiłeś(aś) zdjęcia?! Nie da się bowiem ukryć, że dzięki Galaxy S7 jestem w stanie przesuwać granicę mobilnej fotografii do rejonów, w których jeszcze nie była. Samsung dostarczył narzędzie, dzięki któremu jest to możliwe.
Wszystkie zdjęcia możesz obejrzeć w pełni rozdzielczości na naszym koncie FLICKR
————
Powyższy wpis powstał przy współpracy bloga technologicznego 90sekund.pl z firmą Samsung. Partner nie miał wglądu w treść tekstu i nie znał jej przed publikacją. Artykuł jest niezależną opinią autora.