Jak co roku po okresie świątecznego odpoczynku i przywitaniu nowego roku przyszedł czas na podsumowania mijającego sezonu filmowego oraz nagrodzenie najlepszych produkcji, twórców oraz aktorów. Wśród licznych festiwali oraz nagród najwięcej uwagi przyciągają przyznawane przez amerykańską akademię sztuki i wiedzy filmowej Oscary. Samo pojawienie się na liście nominowanych oznacza międzynarodowy rozgłos i świadczy o krytycznym oraz finansowym sukcesie filmu. Jako że znamy już oficjalną listę nominacji warto przyjrzeć się tegorocznym wyborom akademii, tym bardziej, że znajdziemy na niej wiele doskonałych filmów, które naprawdę warto obejrzeć, oraz kilka bardzo miłych dla Polski akcentów.
W kategorii najlepszy film największe szanse na zwycięstwo mają The Grand Budapest Hotel oraz Birdman. Przyznać trzeba, że obydwa te filmy cechuje sporo podobieństw między innymi to, że są komediodramatami, mają oryginalne scenariusze oraz to, że każde zdobył już ogromne uznanie nie tylko krytyków, ale co ważniejsze – kinomanów na całym świecie (co zresztą jest w tym roku cechą wspólną większości nominowanych).
Pierwszy opowiada o leżącym w fikcyjnej Republice Zubrowki hotelu oraz jego pracownikach. Drugi to historia podstarzałego aktora, który aby odzyskać rodzinę oraz dawną sławę stara się pokonać własne ograniczenia i zdobyć rolę na Broadwayu.
Kolejne wyróżnione filmy to między innymi Whiplash historia młodego perkusisty, który w elitarnej szkole muzycznej walczy o realizacje własnego potencjału oraz Boyhood – film kręcony na przestrzeni 12 lat (co czyni go jednym z najdłużej produkowanych filmów w historii), opowiadający historie dwójki rodzeństwa oraz ich drogę z dzieciństwa ku dorosłości.
Wśród pozostałych nominacji mamy cztery oparte na faktach historie. American Sniper w reżyserii Clinta Eastwooda opowiada o życiu współczesnego bohatera armii USA Chrisa Kyle’a, The Imitation Game oparty jest na biografii matematyka Alana Turinga, The Theory of Everything tymczasem bazuje na historii życia i choroby Stephen Hawkinga. Ostatnim z nominowanych jest film Selma, w którym wracamy do ameryki lat 60-tych XX wieku i razem z pastorem Martinem Lutherem Kingiem bierzemy udział w marszu z Selma do Montgomery na rzecz równego prawa do głosowania dla Afroamerykanów.
Na liście osób nominowanych do nagród za najlepsze rolę znajdujemy w tym roku między innymi dwóch ulubieńców młodego pokolenia w tym Bradley’a Coopera za pierwszoplanową rolę w American Sniper oraz Benedicta Cumberbatcha grającego Alana Turinga. Wśród nominowanych aktorów powracają również Robert Duvall za rolę w The Judge oraz Edward Norton za drugoplanową rolę w Birdnam. Za pierwszoplanową w tym samym filmie swojej pierwszej nominacji doczekał się również Michael Keaton.
Wśród wyróżnionych aktorek znajdziemy między innymi Julianne Moore grającą pierwsze skrzypce w Still Alice dramacie opowiadającym o profesor lingwistyki, u której zdiagnozowano chorobę Alzhaimera oraz Reese Witherspoon, która w obrazie Wild wcieliła się w Cheryl Strayed, amerykańską pisarkę, która przeszła 1100 mil po pacyficznym szlaku grzebieniowym. W kategorii ról drugoplanowych znajdziemy Keire Knightley grającą w The Imitation Game oraz Meryl Streep w Into the Woods, dla której jest to już 19 nominacja i szansa na 4 statuetkę.
Najlepsze filmy nieanglojęzyczne to inna z kategorii, na którą w tym roku warto zwrócić dokładniejszą uwagę. O statuetkę Oskara powalczą tutaj między innymi Turist szwedzki film o rodzinie, która w czasie wycieczki w góry zostaje przysypana przez lawinę i Relatos salvajes (Dzikie Historie) opowieść o tym, jak wiele frustracji i gniewu może kryć się za prostymi zadaniami dnia codziennego, a także o tym, co dzieje się, gdy tracimy nad tymi emocjami kontrolę oraz Timbuktu – obrazie o okrucieństwie wojny domowej w tytułowym kraju.
Ostateczna walka o Oscara rozegra się tu jednak najpewniej między filmem Leviafan (Lewiatan), który jest przejmującą historią o współczesnej Rosji, a filmem Ida, który jest polską produkcją opowiadającą historię poszukiwania tożsamości przez młodą bohaterkę pragnącą zostać zakonnicą.
Poza Idą, która nominowana jest też w kategorii za najlepsze zdjęcia nasz kraj reprezentują jeszcze dwa krótkometrażowe filmy dokumentalne Joanna oraz Nasza klątwa. Nominację w kategorii za najlepszy kostium otrzymała też Anna Biedrzycka-Sheppard za pracę nad filmem Maleficent z Angeliną Jolie.
Trzy wyróżnione filmy oraz ogólnie pięć szans na statuetkę daje nam duże nadzieje na dodatkową dawkę emocji oraz zadowolenia w czasie oglądania ceremonii wręczania Oscarów, która, jak co roku odbędzie się w Dolby Theatre (dawniej Kodak Theatre) 22 lutego 2015. W tym roku ceremonię poprowadzi aktor Neil Patrick Harris.
Foto: fdb, dailygazette, cf.badassdigest, movies.film-cine.com, a.abcnews