Samsung Galaxy Note Edge to jedna z większych niespodzianek tegorocznych targów IFA 2014. Urządzenie różni się od innych smartfonów i phabletów obecnych na rynku zakrzywionym ekranem, który zawinięty jest wzdłuż prawej krawędzi. Prototypy tego rozwiązania Samsung pokazywał już kilkukrotnie w czasie różnych imprez wystawienniczych, ale chyba nikt się nie spodziewał, że zobaczymy ten produkt gotowy do debiutu i sprzedaży.
W oczekiwaniu na rynkową premierę producent przygotował interesującą infografikę, która zbiera najważniejsze cechy tego urządzenia, koncentrując się na zakrzywionej części ekranu i związanych z nią możliwościami. Sam tuż po premierze Galaxy Note Edge miałem okazję w Berlinie wziąć go do ręki. Oczywiście w ciągu kilku- kilkunastominutowych oględzin trudno o jakieś bardziej wyszukane wnioski, ale po wstępnych oględzinach jestem w stanie uwierzyć w praktyczne wykorzystanie Samsunga Galaxy Note Edge. Jest on nie tylko wyposażony w jeden z najlepszych hardware na rynku, ale również intryguje wyglądem i funkcjami.
Po pierwsze producent promuje szybki dostęp do naszych aplikacji. Jeśli trzymamy urządzenie w prawej dłoni wszystko jest właściwie pod kciukiem. Zresztą ekran o rozdzielczości 2560×1440 px + 2560×160 px daje nam naprawdę niezłą jakość i przestrzeń do pracy. Tutaj jednak koncentrujemy się na samym grzbiecie, który dzięki doskonałej jakości obrazu jest bardzo czytelny i świetnie widoczny.
Po drugie, sprawdzimy wprost z zakrzywionej krawędzi powiadomienia. Wyświetli się na niej podgląd wiadomości SMS, a jeśli będziemy używać akurat nawigacji na głównym ekranie, to na bocznym pojawi się nadchodzące połączenie z możliwością odebrania lub odrzucenia.
Trzecia funkcjonalność promowana przez Samsunga dotyczy łatwej personalizacji zakrzywionego grzbietu. Dostosujemy go kolorystycznie z wykorzystaniem wybranych motywów. Wiem – niby nic takiego wielkiego, ale zawsze jest to jakiś dodatek pokazujący szersze zastosowanie.
Czwarta opcja związana jest poniekąd z drugą. Zobaczymy na zakrzywionym ekranie powiadomienia z serwisów społecznościowych, widget pogodowy, newsowy itp.
Piąta cecha koncentruje się wokół to szybkiego dostępu do podręcznych aplikacji, takich jak nagrywanie rozmów, latarka, czy też stoper.
Osobiście najbardziej podobają mi się możliwości związane z wszelkiego rodzaju notyfikacjami i mam nawet takie skojarzenie, jakby wyświetlane tam informacje były swego rodzaju współczesnym pagerem. Naturalnie zmusza to również do nieco innej pracy ze smartfonem, ale też dużą zaletą jest opcja korzystania z rozwiązań dedykowanych nie tylko przez samego Samsunga. Myślę, że jest na co czekać :)
Źródło, foto: talkandroid, samsung tomorrow