Zdarzają Wam się takie sytuacje, że podczas korzystania ze smartfona, nagle musicie gdzieś na chwilę wyjść, zapominacie zablokować ekran i zostawiacie urządzenie na stole? Przecież to idealna okazja dla innych, by zamieścili niepożądany wpis na Facebooku czy przejrzeli skrzynkę pocztową/smsową. Od teraz jednak możecie być, w pewnym zakresie, spokojni, bowiem Google dla posiadaczy urządzeń z Androidem 5.0 wprowadza nową funkcję zabezpieczenia Smart Lock.
On-body detection, bo tak owa opcja się nazywa, za pomocą akcelerometru wykrywa położenie smartfona. I tak, jeśli ten znajduje się w ręcę lub kieszeni, ekran pozostanie odblokowany. Natomiast gdy tylko położymy go na jakiejś płaskiej powierzchni, następuje blokada. Jest jedno “ale”, choć dość zrozumiałe – w przypadku gdy podamy komuś nasz sprzęt, nowa funkcja nie będzie w stanie rozpoznać innego użytkownika, w związku z czym będzie on bez przeszkód mógł się nim posługiwać. Nie należy więc zawierzać tej opcji w przypadku bezpośredniej kradzieży smartfona z ręki.
Niby funkcja fajna, ale mnie jakoś nie przekonuje. Swoją słuchawkę zostawiam włączoną jedynie w bezpiecznych miejscach, przy zaufanych mi osobach. W przeciwnym razie, blokuję ręcznie ekran i wkładam do kieszeni. Myślę, że większość osób tak robi, więc zastosowanie zapewne będzie znikome. Może jedynie zaoszczędzimy więcej energii, bo ekran szybciej wygaśnie i nie trzeba się będzie męczyć z 5-sekundowym ustawieniem np. podczas wczytywania stron internetowych.
Pierwszy raz nową funkcję zauważono na Nexusie 4 z Androidem 5.0.1 i najnowszej wersji Usług Google Play. Przeglądając komentarze pod wpisami źródłowymi, widać że działa też chociażby na Nexusach 5,6 i 7, ponadto na HTC ONE M7 i M8 oraz Samsung Galaxy S5 i Note 4. Dla “zetek” od Sony aktualizacja na razie jest niedostępna, choć sytuacja może się szybko zmienić. W związku z tym, że obecnie testuję nowy tablet Google, czyli Nexusa 9, postanowiłem sprawdzić, jak u mnie wygląda sytuacja i niestety opcja ta jest niedostępna. A Wam jak podoba się ta funkcja? Zbędny bajer czy przydatne zabezpieczenie?
Źródła, foto: androidpolice, ubergizmo