Lubicie biblioteki? Ja lubię. Cisza przerywana białym szumem przewracanych kartek, charakterystyczny zapach książek i ludzie starający się ukryć między okładkami woluminów. Pracowanie nad projektem w bibliotece jest bardzo specyficzne, jakby sama obecność Wiedzy na półkach wpływała na koncentrację i kreatywność. Aczkolwiek znam takich, którzy na samo słowo „biblioteka” reagują alergicznie.
[showads ad=rek3]
Jakiś czas temu pisałem o współpracy firmy Zortrax i Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. WZL wykorzystuje drukarki 3D tej firmy do prototypowania i modyfikacji remontowanych tam samolotów, między innymi MiG-29 i Su-22. Teraz Zortrax wkracza w kolejny obszar, Bibliotekę Modeli 3D. Nowa usługa trafi do użytkowników wraz z aktualizacją oprogramowania Z-Suite do wersji V.1.2.0. Celem Biblioteki Modeli jest przede wszystkim ułatwienie użytkownikowi uporządkowania swoich plików CAD i powiązanych z nimi plików slicera (czyli oprogramowania, które przekształca model 3D na kolejne warstwy wydruku 3D). O ile praca z kilkudziesięcioma plikami jest łatwa do zorganizowania na dysku komputera, to kilkaset lub kilka tysięcy plików, wersji, konfiguracji i rewizji może się łatwo wymknąć spod kontroli. Modele mają być przechowywane w Chmurze i dostępne, zawsze i z każdego urządzenia podłączonego do sieci.
Drugim bardzo ważnym aspektem biblioteki jest dostęp do projektów innych użytkowników oraz samych użytkowników. Możliwość skontaktowania się z ekspertem, podzielenia się wiedzą i doświadczeniem pozwoli nowym projektantom łatwo i szybko obeznać się ze światem druku 3D. Wszystko to ma być oparte na mechanizmach serwisów społecznościowych, intuicyjne, poukładane w kategorie i łatwe do znalezienia.
Jak bardzo jest to innowacyjne? Strony gdzie użytkownicy dzielą się swoimi modelami 3D już istnieją. Chociażby grabcad.com pozwalający przechowywanie i dzielenie się modelami stworzonymi w różnych środowiskach (startup GrabCAD został kupiony w 2014 roku przez Stratasys zajmujący się m. in. drukiem 3D). Podobne rozwiązanie wdrożył też Autodesk dla swoich rozwiązań akademickich. Biblioteki dla grafików korzystających z 3DS Max, Blendera czy innych narzędzi też są dostępne. Być może innowacyjna będzie tu społecznościowa forma tego rozwiązania?
Czy skorzystam z Biblioteki Modeli oferowanej przez Zortrax? Tak. Po to, by dowiedzieć się więcej i zdobyć kolejne doświadczenia. Wszak sama obecność Wiedzy – tej w wersji elektronicznej również -wpływa na koncentrację i kreatywność.
[showads ad=rek3]
Źródła: zortrax, techcrunch