Ta drukarka 3D o nazwie Zortrax M200, została stworzona w Opolu i wygrała z 399 innymi urządzeniami desktopowymi z całego świata startującymi w rankingu serwisu 3dHubs.com. Oprócz drukarek znalazły się w nim też maszyny stacjonarne i przemysłowe, więc konkurencja była spora , a do Zortraxa należy palma pierwszeństwa w dziedzinie jakości wydruku. Maszyna zebrała ponad 25 recenzji na portalu i uzyskała 4,81 na 5 możliwych punktów, co uplasowało ją na czele rankingu.
Działanie drukarki opiera się na prostej zasadzie: na początku wymaga od nas ściągnięcia trójwymiarowego modelu obiektu, który chcemy wydrukować. Następnie musimy ustawić parametry drukowania, takie jak wymiary, jakość i rozdzielczość. Do tego stosujemy specjalne oprogramowanie, które pozwoli na wstępną obróbkę (po zakupie drukarki producent zapewnia darmowe aktualizacje oprogramowania). Obsługa programu jest dość intuicyjna, bo wymaga jedynie przeniesienia i upuszczenia modelu w specjalnym edytorze:
Tworzywem do wydruku są specjalne materiały, zwane filamentami (są to tworzywa sztuczne zwinięte w cienką nić), dostępne w kilkunastu kolorach i wlewane po rozgrzaniu do specjalnej głowicy. Producent proponuje nam rodzaj filamentu zwany Z-ABS. We wszystkie niezbędne materiały można zaopatrzyć się w sklepie Zortraxa, umożliwia pracę z wieloma modelami w tym samym czasie i pomaga zaoszczędzić materiał przeznaczony do wydruku, co przekłada się na możliwość uzyskania modelu jak najniższym kosztem.
Platforma robocza Zortrax M200, na której powstanie model, zbudowana jest z dwóch części. Podczas pracy drukarki platforma rozgrzewa się do temperatury optymalnej do wydruku dla danego rodzaju użytego materiału, a dzięki perforowanej powierzchni nasz model nie będzie narażony na przyklejanie się do podłoża. Drukarka nie wymaga też każdorazowej kalibracji podczas stosowania różnych modeli, co zapewnia oszczędność czasu – kalibruje się bowiem sama, i jest w stanie precyzyjnie obliczyć pozycję, w jakiej powinna znaleźć się głowica, zwana ekstruderem. Ekstruder z kolei jest tak skonstruowany, że dzięki nierównomiernemu rozgrzewaniu się jego powierzchni, budulec przyszłego modelu nie zalega i nie zasycha wewnątrz głowicy.
3d Hubs, którego ranking wygrał Zortax, to portal o druku 3D, na którym m. in. osoby nie mające drukarek 3d mogą składać zamówienia na wydruk u ich posiadaczy. Raport portalu obejmuje urządzenia desktopowe i przemysłowe, a także najaktywniejsze miasta w dziedzinie druku 3D, najczęściej używane oprogramowanie do wydruku 3D i geograficzny podział miejsc, w których jest najwięcej zamówień na wydruk tego typu. O zaletach samego druku pisałam już m. in. TUTAJ (tak, można wydrukować sobie np. sukienkę, którą da się nosić).
Choć drukarka 3D wydaje się niezwykle zaawansowanym sprzętem przeznaczonym do użytku profesjonalnego, w rzeczywistości ma szanse na bycie urządzeniem dostępnym na rynku konsumenckim. Nie ma aż tak skomplikowanej obsługi, a jej sugerowana cena mieści się w granicach 7 tysięcy złotych. Zortrax M200 jest sprzedawana w 49 krajach świata, takich jak USA, Indie, Niemcy czy Polska. Producenci przewidują, że największe zapotrzebowane na tego typu sprzęt będzie występował w branżach, gdzie od inżynierów wymagana jest szybka reakcja i stworzenie prototypu – przyda się m.in. projektantom i architektom, a przy okazji może wyprzeć modele 3D projektowane w takich programach, jak AutoCad – w końcu kto nie chciałby mieć namacalnego prototypu, który od oryginału różni jedynie skalą?
Nasi górą! Brawo! :D