[showads ad=rek3]
Z roku na rok, z coraz szerszym uśmiechem, witam informacje o tym, jak producenci sprzętu technologicznego tworzą coraz bardziej kompleksowe rozwiązania dla Internetu Rzeczy. Jako, że jest to dopiero raczkująca technologia, toteż najbardziej przemawiają do mnie zintegrowane systemy zarządzania przestrzenią i ogólnie pojętymi sprzętami użytku domowego, przy czym należy tutaj wrzucić do jednego worka smartfony, tablety, Smart TV, inteligentne nawilżacze powietrza, pozorujące obecność domowników żarówki, beacony, pralki, mikrofale, piece i lodówki robiące same zakupy, jeśli wykryją brak jedzenia etc. I LG na odbywających się właśnie targach CES 2016 w Las Vegas pokazuje, jaki ma na to pomysł, a ten nazywa się SmartThinQ HUB!
Najprościej – jest to zestaw urządzeń (centrum multimedialne SmartThinQ Hub oraz czujniki SmartThinQ), które odgrywają rolę zintegrowanej platformy, która łączy w sobie liczne funkcje, potrafi zarządzać np. kalendarzem, który prowadzisz w smartfonie wyświetlając przypomnienia na kolorowym 3,5-calowym ekranie LCD, bowiem ten jest wbudowany w LG SmartThinQ HUB. Co więcej, dzięki wkomponowanemu głośnikowi można przez niego odtwarzać muzykę z różnych urządzeń mobilnych. Oczywiście to żaden MEGA ficzer, bo potrafią podobne rzeczy również sprzęty konkurencji konkurencji, ale podoba mi się, że zarządzać można wszystkim przy użyciu smartfona, dzięki czemu ze SmartThinQ HUB dostepna jest komunikacja dwukierunkowa, a dodatkowo zarządzanie pozostałymi czujnikami rozmieszczonymi w domu.
Najważniejszą funkcją SmartThinQ HUB jest jednak to, że korzysta z platformy SmartThinQ, a z nią monitoruje sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak roboty odkurzające, klimatyzatory, pralki, lodówki i piekarniki. Ponadto produkt LG jest w stanie tymi wszystkimi urządzeniami sterować, wystarczy, że wszystkie są podłączone ze sobą w ramach jednej sieci wykorzystującej interfejsy WiFi, Zigbee (protokoły transmisji danych o zasięgu do 100m) oraz Bluetooth. Wszystko, co się dzieje sygnalizowane jest przez SmartThinQ HUB na dedykowanym ekranie lub poprzez dźwięki.
Oczywiście LG nie zamyka się tylko na własnym podwórku i współpracuje z innymi dostawcami inteligentnego sprzętu, zatem SmartThinQ HUB bez problemu znajdzie wspólny język z produktami, które działają w ramach otwartej platformy AllJoyn (system umożliwiający wzajemną komunikację ze sobą różnych urządzeń), czy z systemem inteligentnego domu Iris.
Świetne, pomysłowe, proste, a zarazem zaawansowane technologicznie rozwiązania – tak bym w skrócie określił LG SmartThinQ HUB. Otwarta pozostaje kwestia ceny i dostępności, ale jestem bardzo otwarty na takie rozwiązania i pomysł LG na obecnym etapie mnie kupuje.
[showads ad=rek3]