Plotkuje się o tym od miesięcy, wreszcie pojawiają się konkrety. Microsoft oficjalnie wchodzi na rynek rozwiązań związanych z technologią ubieralną, ale nie do końca tak, jak bym tego oczekiwał. Swoje kroki gigant z Redmond chce stawiać opaską o nazwie Band, którą właśnie oficjalnie zaprezentował. Produkt niby taki, jak inne, a jednak posiadający jakąś siłę przyciągania.
Microsoft Band jest wyposażony w 1,4-calowy ekran TFT z rozdzielczością 320×106 pikseli. Zainstalowano w nim baterię litowo-polimerową, która ma wystarczyć na 48h pracy, a jej pełne naładowanie – przez magnetyczny konektor USB – ma być osiągane w 1,5h. Swoją aktywność sportową można z tą opaską wykonywać w temperaturach od -10 do +40 st. Celsjusza oraz na wysokości do 12 tys. m. Microsoft Band ma oczywiście pulsometr, który wbudowany jest w pasek przy zapince, więc aby dokonać pomiaru (tak przynajmniej wynika ze zdjęć) trzeba będzie ją obrócić.
W opasce Microsoftu znalazło się oczywiście miejsce na 3-osiowy żyroskop, czujnik światła, sensor temperatury, GPS oraz czujnik promieni UV. Band obsługuje także wibracyjną technologię haptyczną i Cortanę, zatem skomunikujemy się z nią i naszym smartfonem dzięki wbudowanemu mikrofonowi. Całość jest oczywiście odporna na wnikanie kurzu oraz wodoszczelna, a największą niespodzianką jest możliwość sparowania ze smartfonami innych producentów. Microsoft Band dzięki Bluetooth połączycie z iPhone’ami 4S, 5, 5C, 5S, 6, 6 Plus pracującymi z systemem iOS co najmniej w wersji 7.1 oraz wszystkimi smartfonami z systemem Android od numeracji 4.3 do 4.4.4. Z czasem powinno też dołączyć wsparcie dla najświeższego Lollipop.
Microsoft Band można zsynchronizować ze swoim kontem w aplikacji Runkeeper (w końcu używa jej ponad 36 mln użytkowników na świecie), a producent dodaje w pakiecie pakiet Gold’s Gym czy MyFitnessPal, czyli fitnesowe wskazówki związane z treningiem bezpośrednio z opaski z możliwością śledzenia rezultatów na dedykowanych platformach.
Oprócz tego Band pozwoli utrzymać nam kontakt z sieciami społecznościowymi Facebook i Twitter, a wszystkie akcje typu przychodzące e-maile, SMS-y, połączenia telefoniczne, zdarzenia z kalendarza itp. również będą wyświetlane, z możliwością głosowej interakcji, ale bez opcji prowadzenia rozmowy.
Razem z Band twórca Windowsa uruchomił platformę Microsoft Health, która jak sama nazwa wskazuje służy do gromadzenia, analizowania i dzielenia się wynikami z naszej aktywności fizycznej, które do Chmury będzie przesyłać opaska. Dostępna również na urządzenia pracujące z Androidem i iOS.
Całość w sklepach za Oceanem będzie jeszcze dziś, w cenie 199 dol. Szczerze pisząc – liczyłem na debiut smartwatcha. Pisałem nawet niedawno, że Microsoft ma dość uprzywilejowaną pozycję, bo de facto jest jednym z ostatnich spośród ważnych technologicznych graczy, który jeszcze nie odkrył kart. Dostajemy jednak solidnie wyposażoną opaskę, która ma szansę trafić do szerszego grona odbiorców, właśnie dzięki świetnym podzespołom i współpracy z innymi, konkurencyjnymi smartfonami.
Źródło, foto: microsoft