Mam za sobą niejednego Nexusa i na każdym eksperymentowałem z systemem Android i różnymi jego odsłonami. Ten poradnik przygotowałem w oparciu o smartfona LG Nexus 5, którego posiadam, i na którym z powodzeniem zainstalowałem właśnie kolejną betę Androida L. Poniżej przedstawiam 17 kroków, które należy wykonać, aby zakończyć powodzeniem całą akcję. Nie powinno to zająć więcej niż 1-2h, w zależności od tego, jaką macie wprawę. Na początek zachęcam do wykonania kopii zapasowej danych, bowiem przy instalowaniu Androida L tracimy bezpowrotnie obecną/poprzednią wersję systemu oraz wszystkie pliki, aplikacje, zdjęcia itp. Operacji nie można cofnąć!
Pamiętajcie, że wszystkie zmiany wykonujecie na własną odpowiedzialność, a niniejszy poradnik służy jedynie celom edukacyjnym. Jeśli zdecydujecie się podjąć jakiekolwiek działania, to wyłącznie na własne ryzyko. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu.
1. Wpierw pobieracie najnowszą edycję systemu Android L Developer Preview z tej strony. Są tam wyłącznie dwie wersje przeznaczone dla LG Nexusa 5 oraz Asus Nexusa 7 II Wi-Fi.
2. Następnie ściągacie dwa pliki. Pierwszy to aktualne sterowniki USB dla Windowsa, drugi to narzędzia Android SDK Slim.
3. W kolejnym kroku w swoim LG Nexusie 5 wchodzicie do menu, tam wybieracie Ustawienia, dalej Opcje programistyczne (aby je włączyć należy siedmiokrotnie tapnąć w Numer kompilacji systemu Android w Informacjach o telefonie) i tam włączacie Debugowanie USB.
4. Następnie podłączacie smartfona do komputera poprzez USB.
5. Jeśli w Nexusie 5 pojawi się komunikat proszący o potwierdzenie zgody na debugowanie z Waszym komputerem, to zaznaczmy opcję, że pozwalamy i zatwierdzamy.
6. Wracamy do komputera. Najlepiej utworzyć sobie gdzieś na dysku (ja to zwykle robię na Pulpicie) folder, do którego wrzucimy pobrane sterowniki USB, narzędzia Android SDK oraz paczkę z systemem Android L Developer Preview. Kiedy mamy już wszystko w jednym miejscu: rozpakowujemy folder ze sterownikami USB.
7. Otwieramy Komputer (we wcześniejszych wersjach Windowsa – Mój Komputer), w pustym polu wciskamy prawy klawisz myszy, wybieramy Właściwości, następnie Manager Urządzeń, i na górze rozwijamy listę Android Device. Urządzenie, które nam się pojawi na liście klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy Aktualizuj oprogramowanie sterownika…, a w dalszej kolejności ręcznie wskazujemy folder z pobraną i rozpakowaną przez nas przed chwilą paczką sterowników do USB.
8. OK, teraz wypakowujemy Android SDK Slim.
9. Wypakowujemy archiwum z systemem Android L. Wszystkie wypakowane pliki powinny wyglądać tak, jak poniżej, w jednym folderze:
10. Wchodzimy do rozpakowanego folderu z AndroidSDKSlim. Otwieramy kolejne foldery, aż dojdziemy do Platform Tools. Po wejściu do niego wciskamy klawisz SHIFT i jednocześnie klikamy prawym przyciskiem myszy, a z menu wybieramy Otwórz okno polecenia tutaj.
11. Otworzy się Okno wiersza poleceń. Następnie wpisujemy: adb reboot bootloader (tak, jak poniżej):
Jeśli pojawi się error, to włączacie Nexusa 5 w trybie Bootloadera. W tym celu wyłączcie smartfona (nie odpinajcie go od komputera), a następnie włączcie przytrzymując przez kilka sekund równocześnie przyciski włączania oraz regulacji głośności.
12. Na dole widnieje informacja LOCK STATE – ulocked lub locked, która informuje, czy macie zablokowany bootloader. Jeśli jest zablokowany, to na komputerze w otwartym oknie wiersza poleceń wpisujecie: fastboot oem unlock. UWAGA – w tym miejscu możecie utracić gwarancję czyniąc ten krok. Można to oczywiście cofnąć, ale gdyby przy instalacji Androida L smartfon się posypał i nie było możliwe przywrócenie stanu fabrycznego, to w serwisie mogą (ale nie muszą) być kłopoty z gwarancyjną naprawą. Wszystko zależy od serwisu. Niestety nie wiem, jaki LG w Polsce ma stosunek do takich eksperymentów.
13. Na ekranie smartfona wyświetli się menu z informacją o ryzyku związanym z odblokowaniem Bootloadera. Aby potwierdzić przyciskami regulacji głośności – góra/dół wybieracie Yes, a następnie przyciskiem włączania telefonu zatwierdzacie wybór.
14. Wówczas wrócicie do menu głównego Bootloadera, a LOCK STATE zmieni się na unlocked. Czekacie, aż zniknie zielony komunikat pod spodem: erasing… Po zakończeniu akcji na komputerze pojawi się informacja w oknie wiersza poleceń, że wszystko przebiegło bez problemów w postaci zwykłego OKAY. Finished, total time itp. Wciskamy dowolny klawisz i okno znika.
15. Wchodzimy na komputerze do folderu z Androidem. W moim przypadku to: hammerhead-lpv81c-preview-15580494. Tam zaznaczamy i kopiujemy wszystkie pliki i wrzucamy je do AndroidSDKSlim -> Android-SDK-Windows i folderu: Platform tools.
16. Wracamy do okna wiersza poleceń i piszemy: flash-all Wciskamy ENTER i zaczynamy przygodę!
17. W ciągu najbliższych 5-10 minut Wasz LG Nexus 5 będzie się włączał, wyłączał, migotał ekran itd., aż przeprowadzone zostaną wszystkie czynności związane z flashowaniem Androida L. W oknie wiersza poleceń cały czas możecie obserwować postęp działania. Oczywiście nie dotykamy w tym czasie smartfona i komputera; nie wolno z telefonu korzystać: ani samemu odłączać, włączać czy wyłączać. Grzecznie czekamy, aż uruchomi się smartfon z nowym systemem, a w wierszu poleceń pojawi się komunikat FINISHED!
I oto macie Androida L Developer Preview na pokładzie :) Życzę miłej zabawy :)
PS. pierwsze uruchomienie może trwać znacznie dłużej, ok. 5-10 minut, zatem nie panikujcie, spokojnie czekajcie do pełnego włączenia się smatfona! Pytania? Zapraszam do komentarzy. Jako, że całość wykonałem wyłącznie na LG Nexusie 5, zatem najlepiej jeśli będą kierowane od użytkowników posiadających to urządzenie. Oczywiście postaram się odpowiedzieć na wszystkie, nawet jeśli nie macie Nexusów :)
Źródło: C4Etech