Android M Developer Preview bardzo mile mnie zaskoczył, o czym dość wyczerpująco pisałem TUTAJ. Nie spodziewałem się, że będzie to znacznie lepiej dopracowany system od Androida L, który zapowiadał nadchodzące jesienią zeszłego roku zmiany pod nazwą Lollipop i wersji oznaczonej cyfrą 5. Jako że emka to dość wczesna kompilacja nie jest pozbawiona wad, ale szczerze pisząc – mało mam z nią awaryjnych sytuacji.
Domyślam się, że chciałbyś lub chciałabyś sprawdzić, jak to z takimi wersjami tego systemu jest? Jako bloger technologiczny żywo zainteresowany tą działką oraz fan Nexusów, nie mogłem sobie odmówić przygody z przesiadką! Jest ona tym bardziej fascynująca, że kolejne aktualizacje przychodzą już przez OTA, a więc nie trzeba ponownie rootować smartfona – poprawki pobierają się same.
[showads ad=rek3]
W każdym razie – czuj się zachęcony/-a, niemniej jedną rzecz muszę Ci wyjaśnić już na samym początku. Oto ona:
- Niniejszy wpis przygotowany został z wykorzystaniem narzędzi i sterowników dedykowanych systemowi Windows (w moim przypadku w wersji 7).
- Pamiętaj, że wszystkie zmiany wykonujesz na własną odpowiedzialność, a niniejszy poradnik służy jedynie celom edukacyjnym. Jeśli zdecydujesz się podjąć jakiekolwiek działania, to wyłącznie na własne ryzyko.
- Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu i utratę danych. Wszystkie kroki dotyczą wyłącznie Motoroli Nexusa 6 z polskiej dystrybucji. Zalecam przed przystąpieniem do działania wykonanie kopii zapasowej ważnych plików i zdjęć.
OK, jeśli posiadasz tego smartfona, to zapraszam dalej. Teraz już tylko konkrety. Gotowy/-a? No to jedziemy!
KROK 1.
Na początek warto zaopatrzyć się w Androida M Developer Preview. Pobierzesz go z TEJ strony. Spokojnie, to oficjalne źródło od Google z fabrycznym obrazem systemu (zresztą wszystkie linki, które znajdziesz w tym wpisie pochodzą z oficjalnych stron Google).
KROK 2.
Pobierz również najnowszego Android SDK Managera z TEJ strony i następnie go zainstaluj (przeroluj stronę, by znaleźć tą sekcję, jak na poniższym zrzucie).
Po wszystkim uruchom Android SDK Manager, a w nowo otwartym oknie zaznacz dziobkami w ramach sekcji Tools poniższe narzędzia oraz z przedziału Extras pozycję Google USB Driver i kliknij Install 6 packages. Pierwsza pozycja, czyli Android SDK Tools powinna być już zainstalowana, więc jej nie zaznaczaj, bo zostanie wtedy odinstalowana. Następnie akceptujesz licencję i klikasz w Install. Pojawi się nowe okienko ilustrujące przebieg pobierania i instalacji brakujących komponentów. Całość może trochę potrwa. W każdym razie – finalnie wszystkie pozycje muszą mieć status Installed:
KROK 3.
Teraz czas na sterowniki USB do systemu Windows. Te również są dostępne bezpośrednio od Google, ale skoro masz za sobą instalację Android SDK Managera, to te powinny być już w systemie. Gdyby jednak tak nie było, znajdziesz je na TEJ stronie. I tutaj znowu – pobierz i zainstaluj poprzez Manager Urządzeń z poziomu systemu Windows. Jeśli zdarzy się, że sobie nie poradzisz – daj znać w komentarzach pod tym poradnikiem, a opiszę to szczegółowo. Żeby móc je zainstalować ręcznie smartfon musi być oczywiście podpięty przez kabel USB do komputera.
KROK 4.
Teraz w swoim smartfonie (u mnie to Motorola Nexus 6) wchodzisz do menu, gdzie wybieram Ustawienia, następnie Opcje programistyczne (domyślnie są wyłączone, zatem żeby je włączyć musisz siedmiokrotnie tapnąć w Numer kompilacji w Informacjach o telefonie) i tam włączasz Debugowanie USB oraz Zdjęcie blokady OEM (ta ostatnia opcja może nie występować w innych Nexusach, więc bez obaw, najważniejsze jest tutaj debugowanie).
KROK 5.
Podłącz smartfona do komputera przez kabel USB. Wyświetli się okno z prośbą o zatwierdzenie, czy jest to urządzenie zaufane do łączenia się z Twoim smartfonem. Następnie rozwijając belkę powiadomień wybierz w jaki sposób ma być połączony Twój Nexus z PC, toteż wybierz opcję Aparat (PTP). Wszystko zobrazowałem swoimi zrzutami ekranu poniżej, myślę więc, że nie powinieneś/-naś mieć z tym problemów.
KROK 6.
Dobrze, teraz wejdź do folderu, w którym zainstalowałeś/-aś Android SDK Manager. Następnie przeklikaj kolejno foldery: Android -> adroid-sdk -> platform-tools. Do tego ostatniego katalogu wypakuj luzem pobrany wcześniej, spakowany plik z systemem Android M Developer Preview.
KROK 7.
Pozostając w folderze platform-tools wciśnij na klawiaturze jednocześnie lewy CTRL i lewy SHIFT. Trzymając te dwa przyciski kliknij w obrębie tego okna prawym klawiszem myszki i z rozwiniętego menu kontekstowego wybierz opcję Otwórz okno poleceń tutaj.
KROK 8.
OK – wszystko pobrane, zainstalowane, Twój Nexus jest podłączony do komputera, tryb debugowania działa, a zatem w wyświetlonym oknie z wierszem poleceń wpisz następującą komendę: adb reboot bootloader. Dobrze widać to na screenie poniżej. Oczywiście słowo bootloader nie jest napisane oddzielnie, tylko przeniesione do drugiej linii, w miejscu, w którym nie mieściło się już w szerokości Okna. Analogicznie będzie przy kolejnych zrzutach z wpisywanymi przeze mnie komendami.
Twój Nexus 6 powinien uruchomić się w trybie bootloadera, czyli miejscu, z którego zarządza się niestandardowymi działaniami administracyjnymi. Uwaga – może się zdarzyć, że w wyniku tego działania Twój smartfon się po prostu zrestartuje i uruchomi ponownie system. Na szczęście jest na to rada. Wyłącz swój telefon. Oczywiście nie odpinaj go od komputera. Następnie wciśnij jednocześnie przycisk włączania oraz dolnej regulacji głośności. Twoim oczom ukaże się rzeczony bootloader. Jako, że nie można z tego poziomu zrobić zrzutu ekranu, zamieszczam poniżej moje zdjęcie, jak to powinno wyglądać.
KROK 9.
Jeśli wcześniej niczego nie robiłeś/-aś ze swoim Nexusem pod względem eksperymentów z innymi systemami, to najpewniej Twój sprzęt ma zablokowany bootloader. Informacja o tym jest dostępna na dole ekranu z booloaderem (jeśli u Ciebie jest Device is UNLOCKED przejdź przed wykonaniem dalszych czynności do KROKU 14.). Dla pewności poniżej moje foto:
Jak się trafnie domyślasz, musisz swojego Nexusa odblokować. W tym celu w oknie z wierszem poleceń uruchomionym na komputerze wpisz następujące polecenie: fastboot oem unlock i wciśnij ENTER. Pamiętaj jednak, że stracisz od tego momentu wszystkie dane na swoim Nexusie, takie jak muzyka, zdjęcia i pobrane pliki etc!
Ostrzeże Cię o tym komunikat, jak na zrzucie powyżej, który informuje o możliwości utraty także gwarancji oraz o istnieniu ryzyka uszkodzenia smartfona. Jeśli jesteś zdecydowany/-a, że jedziesz dalej, to regulacją głośności wybierz pozycję YES i przyciskiem włączania zatwierdź swój wybór. Jeżeli wszystko poszło dobrze, zobaczysz to:
KROK 10.
Teraz przyszedł czas na instalację systemu. Wszystko, co musisz zrobić, to wpisać w oknie wiersza poleceń następującą frazę: flash-all. Jak słusznie zauważyłeś/-aś na obrazie poniżej, u mnie ten proces nie przebiegł pomyślnie.
Błąd – widoczny w drugiej linii od dołu, opisany jako error: update package missing system.img, wynika z tego, że nie udało się rozpoznać poprawnie pliku z nowym systemem. Dlatego, jeśli i Ciebie w tym miejscu spotkał zawód – bez obaw i głowa do góry! Jest na to oczywiście rada! :) Należy wszystkie komponenty poszczególnymi komendami dodać oddzielnie.
KROK 11.
Nim jednak to zrobisz, musisz wpierw w folderze platform-tools odnaleźć archiwum opisane jako image-shamu-MPZ79M. Wszystkie znajdujące się w nim pliki wypakuj luzem do katalogu platform-tools.
Może to chwilę potrwać. Po tej operacji powinny tam trafić te pozycje, widoczne na zrzucie poniżej. Specjalnie je tutaj zgrupowałem, abyś widział/-a, o których myślę:
KROK 12.
Przyszedł czas na najbardziej pracochłonną czynność. Teraz musisz pliki zgromadzone w folderze platform-tools ręcznie wgrać – używając Okna wiersza poleceń – do swojego Nexusa 6. Aby to zrobić zachowaj następującą kolejność komend i flashowania kolejnych plików. Każdą opiszę poleceniem, które trzeba wprowadzić, i po którym należy nacisnąć klawisz ENTER. Całość zobrazowałem dla Ciebie poszczególnymi zrzutami ekranu. Gotowy/-a? No to zaczynamy!
- fastboot flash bootloader [nazwa Twojego pliku bootloadera. U mnie, na dzień pisania tego wpisu, wygląda on tak: bootloader-shamu-moto-apq8084-71.11.img] i zakończona rozszerzeniem .img.
- fastboot flash radio [jak wyżej, u mnie to: radio-shamu-D4.01-9625-05.16+FSG-9625-02.94.img]
- fastboot reboot-bootloader
- fastboot flash recovery recovery.img
- fastboot flash boot boot.img
- fastboot flash system system.img
KROK 13.
Jeśli każda powyższa komenda została przez Ciebie wprowadzona poprawnie, to teraz zrestartuj swojego Nexusa, wybierając regulacją głośności pozycję: Start i przyciskiem zasilania zatwierdzając.
Po kilku minutach system się uruchomi. Wpierw wyświetli się animacja zielonego roota, któremu radośnie będą poruszać się czułki na głowie z podpisem Usuwam, a następnie Nexus 6 się zrestartuje, po czym pojawią się znajome z Lollipopa kolorowe piłeczki latające na środku ekranu, a zaraz po tym Android M Developer Preview się włączy. Tak – gratuluję – to wszystko :).
KROK 14.
Krok ten uważam za opcjonalny, niemniej sam po każdym rootowaniu i flashowaniu staram się – już po pierwszym pełnym uruchomieniu nowego systemu ręcznie formatować pamięć oraz cache. Warto też to zrobić, jeśli masz odblokowany bootloader. W ty celu należy wykonać następujące kroki:
- smartfona odłączyć od komputera;
- wyłączyć telefon;
- uruchomić go w trybie bootloadera przytrzymując przycisk zasilania i ściszania;
- wybrać regulacją głośności pozycję Recovery Mode;
- smartfon włączy się ponownie, zatem trzeba przytrzymać jednocześnie przyciski uruchamiania oraz zwiększania i zmniejszania głośności;
- na ekranie pojawi się obrazek z leżącym zielonym robotem i czerwonym trójkątem z wykrzyknikiem. W tym miejscu przytrzymaj przycisk zasilania oraz zgłaszania, wówczas zobaczysz nowy ekran;
- tutaj wybierz wpierw Wipe data/factory reset, a kiedy operacja zostanie wykonana…
- … wybierz Wipe cache partition;
- na koniec wybierz Reebot system now. Teraz system zainstaluje się ponownie, ale już z poziomu partycji systemowej. Jeśli chcesz kontynuować instalację nowej wersji Androida, np. M developer Preview, to po pierwszym uruchomieniu włącz tryb Debugowania USB opisany w KROKU 5. i postępuj wg dalszych instrukcji z pominięciem KROKU 9.
Po całym powyższym menu poruszasz się przyciskami głośności i zatwierdzasz wszystko zasilaniem.
Dziękuję Ci za uwagę oraz zaufanie. Jeśli masz do mnie jakieś pytania – bez obaw – zadawaj je w komentarzach, na miarę swoich możliwości postaram się Ciebie wesprzeć!
[showads ad=rek1]
*Pisząc niniejszy poradnik posiłkowałem się tymi informacjami.