W ramach projektu Research at Google, który ma na celu poprawę dostępu do wiedzy poprzez rozwijanie inicjatyw naukowych i publikowanie szeregu artykułów z nimi związanych, powstał bardzo interesujący koncept – Music Timeline. Dzięki niemu prześledzimy historię głównych nurtów muzycznych od lat 50. XX wieku do teraz. Jak to zwykle w przypadku Google bywa – jest prosto, przejrzyście i interaktywnie.
Dzięki Music Timeline unaoczniłem sobie, jak szybko znaczenie muzyki jazzowej – która rządziła rynkiem muzycznym od połowy poprzedniego stulecia do początku lat 60. – zmalało. W zamian dynamicznie świat ruszył w tany wraz z energicznym rock’n’rollem i rodzącym się popem. Dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć, jak wygląda historia muzyki na czytelnym i kolorowym wykresie – doskonała lekcja w pigułce.
Ale to tylko jedna strona medalu. Druga jest dostępna, ale nie dla wszystkich. Po kliknięciu w dany nurt muzyczny, automatycznie pod wykresem wygenerują się ikony z okładkami płyt i artystami, których wydawnictwa są charakterystyczne dla danego okresu. Wybierając dany album zostajemy przeniesieni do sklepu Google Play, gdzie kupimy i posłuchamy określonej muzyki. Niestety, w Polsce nie działa jeszcze ta usługa, więc musimy obejść się smakiem.
Oczywiście pod wykresem pojawiają się te płyty, które Google ma w swojej bazie, niemniej wystarczy, żeby zapoznać się z głównymi przedstawicielami gatunków. Niemniej inicjatywa bardzo fajna poznawczo.