[showads ad=rek3]
Internet of things do dziedzina dość nowa, która dopiero wkracza do powszechnego użytku. Sterowanie poszczególnymi urządzeniami w domu za pomocą smartfona z dowolnego miejsca na świecie nie jest już wymysłem naukowców tylko czymś co możemy kupić i zamontować w swoim mieszkaniu. Internet of things to także koncepcja, którą można z powodzeniem zastosować w przemyśle. I w tej dziedzinie z powodzeniem konkurują polscy inżynierowie. Firma Transition Technologies S.A. zaprezentowała na targach LiveWorks Europe 2015 wersje demonstracyjne swoich produktów między innymi systemu opartego na IoT przeznaczone dla wszelkiego rodzaju serwisów. Czwarta rewolucja przemysłowa nadchodzi wielkimi krokami, a tempa nadaje między innymi Polska.
Zaprojektowana przez Transition Technologies aplikacja, łączy w sobie to co naljepsze z Internet of Things, big data i rozszerzonej rzeczywistości. Narzędzie pozwoli na zbieranie informacji nt pracy danego urządzenia, zarejestruje jego usterkę, spróbuje ją zdiagnozować i wyślę te wszystkie informacje do serwisu. Dalej robi się ciekawiej. Serwisant, który będzie taką maszynę naprawiał, będzie korzystał z gogli rzeczywistości rozszerzonej, na które zostanie przesłana procedura serwisowa oraz najważniejsze informacje na temat tego co technik naprawia.
Cały system ma możliwość gromadzenia danych historycznych, na podstawie których można odtworzyć co działo się z maszyną przed usterką. Dane te mają być współdzielone, najprawdopodobniej w chmurze, z innymi maszynami. Dzięki temu cały system, na podstawie informacji ze wszystkich maszyn będzie mógł przewidzieć kiedy w danym urządzeniu nastąpi awaria, tylko na podstawie sposobu jego użytkowania. Co to daje? Aplikacja, która przeanalizuje dane, z podłączonych do niego urządzeń będzie mogła wysłać informacje do serwisu o potencjalnej awarii zanim ta nastąpi, przypuszczalnie także z informacją kiedy można się uszkodzenia spodziewać. W teorii, serwisant powinien pojawić się przy maszynie dokładnie w momencie gdy ta ulegnie uszkodzeniu. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć przestoje i wywołanie nimi straty.
Rozwiązanie powstało z myślą o przedsiębiorstwach, gdzie bardzo istotną rolę odgrywa kontrola nad produktem, jego procesem wytwarzania oraz jego późniejszą eksploatacją. Niezależnie od tego, czy będzie do samochód, turbina energetyczna czy bardzo skomplikowane urządzenie medyczne. Aplikacja ma też ułatwić serwisantom i pracownikom liniowym, którzy w krótkim czasie będą musieli nauczyć się obsługi skomplikowanego systemu.
[showads ad=rek3]
Zródło: Informacja prasowa