Na wczorajszej konferencji Google ogłosił oficjalne wejście do Polski systemu płatności zbliżeniowych, do których wykorzystuje się smartfony. Jest to niezwykle wygodny sposób robienia zakupów. Sam – o czym pisałem już TUTAJ i TUTAJ – korzystałem do tej pory z bardzo podobnego rozwiązania. I, tak – polubiłem się z ultramobilnym płaceniem za zakupy! Ale Android Pay idzie jeszcze dalej, bowiem pozwala na dużo, dużo więcej… Chociaż nie wszystko jeszcze u nas działa…
Oto, co musisz wiedzieć o Android Pay w Polsce:
- Smartfon musi mieć NFC – żeby dokonać płatności zbliżeniowych potrzebujesz smartfona z modułem NFC (Near Field Communication). Ma go każdy smartfon z półki premium, jak flagowe LG G5, Huawei P9, Xperie X oraz Z, czy Samsungi z serii Galaxy S i Note. W średniej półce cenowej moduł ten jest w prawie każdym smartfonie, ale… warto przyjrzeć się specyfikacji swojego urządzenia. Najczęściej NFC znajduje się na pleckach telefonu, mniej więcej na środku, ale są odchyły od normy. Np. mój Nexus 6P od Huawei ma ten chip ukryty pod szkłem ochronnym w górnym pasku, zaraz obok aparatu. Jeszcze inaczej robi Sony, który np. w Xperii XZ umieścił NFC na froncie, w lewym górnym narożniku telefonu. Jeśli więc do tej pory nie korzystałeś/-aś z dobrodziejstw tegoż modułu, warto rzucić okiem do instrukcji obsługi.
- Smartfon musi pracować co najmniej z Androidem 4.4 KitKat – dla mnie to nie kłopot, bo mam zawsze najświeższy system na swoim smartfonie, bowiem pracuję w takiej, a nie innej branży. Ale łatwo wyobrazić mi sobie, że jeśli przyszło Ci przedłużać umowę przed około dwóch laty, to nadal może być to dyskusyjne, czy w Twoim urządzeniu jest KitKat. Najprościej sprawdzisz to w następujący sposób: w menu z aplikacjami wybierz Ustawienia (najczęściej ikona koła zębatego), przewiń zawartość do samego dołu, gdzie powinieneś/powinnaś znaleźć pozycję Informacje o telefonie. Tam jest odpowiedź na to nurtujące pytanie!
- W smartfonie musi być zainstalowana aplikacja Android Pay. Pobierzesz ją ze Sklepu Google Play pod TYM linkiem.
- Musisz posiadać konto w jednym z tych banków:
- BZ WBK
- Alior Bank
- T-Mobile Bankowe
Google obiecuje, że już wkrótce do tej stawki dołączy mBank, chociaż jestem bardzo zdziwiony, że jeszcze go tutaj nie ma, skoro był to do niedawna jeden z pionierów bankowości elektronicznej w Polsce. Od pewnego czasu mam co do tego zastrzeżenia, i właśnie dołożono do tego kolejną cegiełkę, niemniej trzymam za słowo!
5. Musisz posiadać kartę VISA lub MasterCard. I punkt ten łączy się również z powyższym, bowiem to jeden z obsługujących Android Pay banków, taką kartę musi Ci wydać. Spokojnie, masz ją na pewno w portfelu, bowiem to ten sam plastik, którego używasz na co dzień do płacenia w sklepach. Wystarczy, że w aplikacji Android Pay dodasz kartę do swojego cyfrowego portfela i gotowe – możesz już korzystać!
6. Gdzie zapłacisz korzystać z Android Pay? Odpowiedź jest banalnie prosta, chociaż nie dla wszystkich oczywista. Otóż Google poinformował, że w popularnych sklepach typu Carrefour, czy Rossmann lub kawiarniach, takich jak Costa Coffee. Ponadto płacić można w 400 tys. punktów płatniczych, które obsługują karty MasterCard i VISA, czyli w praktyce wszędzie. Zapłacisz więc za zakupy w Lidlu lub Netto, ale też w swoim ulubionym spożywczaku na osiedlu; za paliwo na stacjach Shell, BP, Orlen, czy za jedzenie w KFC, McDonalds lub w lubianej przez siebie restauracji czy też pizzerii. Nie ma rozróżnienia na obiekt. Dodajesz kartę i płacisz tam, gdzie jest terminal obsługujący płatności zbliżeniowe.
7. Jak zapłacić smartfonem z Android Pay? Jeszcze banalniej, aniżeli można to sobie wyobrazić. Wyjmujesz smartfona z kieszeni, odblokowujesz, przykładasz do terminala – voila! – zapłacone!
8. Jakie jeszcze zalety drzemią w usłudze Google Android Pay? To dobre pytanie, bo odpowiedź na nie jest jeszcze lepsza ;).
- Już wkrótce z Android Pay zapłacisz za zakupy w Internecie, np. na Allegro, czy na Ceneo. To jedna z zalet.
- Druga jest taka, że z Android Pay będziesz mógł/mogła płacić za usługi typu Uber czy iTaxi, a więc za usługi mobilne. Jest to możliwe, bowiem Google nawiązał współpracę z dostawcami obsługującymi te płatności na terenie naszego kraju, a zatem m.in. z popularnym PayU, FirstData, WorldPay.
- Trzeci plus, to możliwość dodania z czasem kart lojalnościowych.
Reasumując – wszystko w jednym miejscu. Dostępne od ręki i bez większych problemów. Nawet dodanie karty jest banalnie proste, bowiem wystarczy, że po uruchomieniu aplikacji Android Pay zeskanujesz ją aparatem swojego smartfona i wszystkie dane zostaną uzupełnione w telefonicznym formularzu z automatu. Naprawdę banalne i wygodne! Czy można jeszcze prościej?
Źródło: google